Фатос Нано

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фатос Нано
Fatos Thanas Nano
алб. Fatos Thanas Nano
Фатос Нано Fatos Thanas Nano
Фатос Нано
Fatos Thanas Nano
Прем'єр-міністр Албанії
22 лютого 1991 — 5 червня 1991
Попередник Аділь Чарчані
Наступник Іллі Бафі
Прем'єр-міністр Албанії
24 липня 1997 — 2 жовтня 1998
Попередник Башкім Фіно
Наступник Панделі Майко
Прем'єр-міністр Албанії
25 липня 2002 — 1 вересня 2005
Попередник Панделі Майко
Наступник Салі Беріша

Народився 16 вересня 1952(1952-09-16) (71 рік)
Тирана
Відомий як політик, економіст, дипломат
Місце роботи Тиранський університет
Країна Албанія
Alma mater Тиранський університет
Політична партія Соціалістична партія Албанії
Релігія православ'я
Нагороди

Фатос Танас Нано (алб. Fatos Thanas Nano; нар. 16 вересня 1952, Тирана) — депутат парламенту Албанії. Він неодноразово займав посаду прем'єр-міністра Албанії й був лідером Соціалістичної партії Албанії. Має ступінь доктора економіки (Тиранський університет).

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився у місті Тирана у родині євреїв-ашкеназі. В останні роки комуністичного режиму, коли президент Раміз Алія намагався проводити обережні реформи, Нано займав реформаторську позицію, став одним з лідерів Албанської партії праці, після проголошення багатопартійної системи очолив Соціалістичну партію Албанії, що представляла в основному вихідців з промислово розвиненого півдня країни. Призначений на посаду прем'єр-міністра у 1991 році, але невдовзі був змушений подати у відставку після демонстрацій протесту та страйків, оскільки, незважаючи на реформаторську позицію, сприймався як діяч непопулярного комуністичного режиму.

У 1993 році засуджений до тюремного ув'язнення за звинуваченням у корупції. Однак, невдовзі у країні прийшло розчарування правлінням Демократичної партії Албанії. У 1997 році в країні пройшли масові протести проти фінансових «пірамід», в результаті яких до влади знову прийшла Соціалістична партія Албанії. Головний політичний опонент Нано, президент Салі Беріша, був змушений подати у відставку. В результаті парламентських виборів, що відбулись того ж року, Нано був призначений на посаду прем'єр-міністра, однак вже наступного року, після вбивства лідера опозиції Азема Хайдарі, був змушений знову подати у відставку.

Фатос Нано в кабінеті

Втретє його було призначено на посаду прем'єр-міністра 25 липня 2002 року. У лютому 2004 року відбулись масові демонстрації, організатори яких заявляли, що Нано не зумів забезпечити достатнього зростання албанської економіки. 3 липня 2005 року Соціалістична партія Албанії втратила більшість у парламенті, Нано не зміг сформувати новий уряд. 1 вересня 2005 року Нано пішов у відставку з посади керівника партії і з посади прем'єр-міністра країни.

Скандали

[ред. | ред. код]

«Еспрессо» (Італія) у статті «Хрещений батько Албанії» стверджував, що Нано здійснює покровительство італійсько-албанській мафії, на що Фатос відреагував, подавши на щотижневик до суду за наклеп.[1]

Примітки

[ред. | ред. код]