Фатіма (іслам)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Частина серії статей на тему:
Іслам
Аллах
Аллах
ЄдинобожністьІсторіяТермінологія
 
Шаблон ШаблониКатегорія КатегоріяAllah-green.svg Портал

Фатіма бінт Мухаммед (біля 605632) — дочка пророка Магомета та його першої дружини Хадіджі. Вийшла заміж за Алі ібн Абі Таліба, пізніше четвертого Праведного Халіфа (656661). Від її дітей Хасана і Хусейна ведуть родовід всі нащадки пророка.

Фатіма — один з найбільш шанованих жіночих образів в мусульманському світі, оточений численними легендами, що виникли головним чином у шиїтсько-ісмаїлітському середовищі. Існують перекази про дивовижні явища, що супроводжували зачаття Фатіми, вагітність і пологи її матері Хадіджі, шлюб Фатіми з Алі, про чудеса, створені нею при житті та після смерті.

Вважається, що Фатіма — перша, хто в Судний день війде в рай. Її називають сеїдою (панною) всіх жінок на землі й у потойбічному світі.

Культ Фатіми несе в собі багато рис культу християнської Богородиці. Відмічають день народження Фатіми 20-го рамадана і деякі інші свята пов'язані з її іменем.

Походження від Фатіми підкреслено в назві ісмаїлітської династії Фатімідів, що правила в Єгипті і Північній Африці в XXII століттях.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Ислам. Словарь атеиста. — Москва. Политиздат, 1988. — С. 225.