Федеральна резервна система

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Федеральна резервна система
англ. Federal Reserve System
Штаб-квартира Федеральної резервної системи США у Вашингтоні
Штаб-квартира Вашингтон, Flag of the United States.svg США
Дата заснування 1913 (105 років)
Президент
(голова)
Джером Павелл
Валюта Долар США
Веб-сайт www.federalreserve.gov

Федеральна резервна система (ФРС) (англ. Federal Reserve System (FRS) або просто the Fed) — система приватних банків, що виконує роль центрального банку США.

Створена у 1913 р. Законом про Федеральний резерв (англ. Federal Reserve Act), ФРС є квазідержавною структурою з приватними компонентами в яку входять: призначувані Президентом США Рада керуючих ФРС, Федеральний комітет з відкритого ринку (англ. Federal Open Market Committee), дванадцять регіональних Федеральних резервних банків — фіскальних агентів Казначейства США, численні приватні банки (отримують невідчужувані акції Федеральних резервних банків фіксованої прибутковості в обмін на резервний капітал), і різноманітні консультаційні ради. З точки зору управління, ФРС є незалежним органом США. Але саме як національний центральний банк, ФРС має повноваження від Конгресу США. Незалежність у роботі забезпечується тим, що рішення, які будуть прийняті щодо кредитно-грошової політики, не схвалюються президентом або кимось-ще з виконавчої або законодавчої влади США, ФРС не отримує фінансування від Конгресу, строк повноважень членів Ради керуючих ФРС охоплює декілька строків президентських повноважень і членів Конгресу. В той саме час ФРС підконтрольна Конгресу, який аналізує діяльність ФРС і може змінити обов'язки ФРС законодавчим регулюванням.

З лютого 2018 р. посаду голови Ради керуючих ФРС займає Джером Павелл.

Історія ФРС[ред. | ред. код]

Передісторія[ред. | ред. код]

Першим закладом, який виконує функції центрального банку США був Перший банк Сполучених Штатів, створений Александером Гамілтоном у 1791 р. Його повноваження не були продовжені у 1811 р. У 1816 р. був утворений Другий Банк Сполучених Штатів, його повноваження не були продовжені у 1836 після того, як він став об'єктом критики з боку президента Ендрю Джексона.

З 1837 по 1862 рр., в Еру вільних банків, центрального банку формально не існувало. З 1862 до 1913 рр. у США за відповідним законом діяла система національних банків. Серія банківських панік — у 1873, 1893 і 1907-м роках створила серйозний попит на створення централізованої банківської системи.

Хронологія центральних банків США:

Створення третього центрального банку[ред. | ред. код]

Протягом останньої чверті XIX століття і початку XX століття економіка США пройшла через низку фінансових панік. Головним імпульсом до створення третього центрального банку стала криза 1907 р. Багато економістів і прихильники Федеральної Резервної Системи стверджували, що попередні системи володіли двома основними недоліками:

 • «нееластичною» валютою та
 • нестачею ліквідності.

У 1908 році Конгрес США прийняв акт Олдріча-Вріланда, за яким створювалася Національна монетарна комісія з метою досліджувати можливі варіанти грошової і банківської реформи. Головним теоретиком створення центрального банку став Пол Варбург, ідеї якого були втілені в доповіді, виданою Національною грошовою системою у 1912 р.

Закон про Федеральний резерв[ред. | ред. код]

Нельсон Олдріч, лідер республіканців сенату, заснував дві комісії: одну для глибокого вивчення американської грошової системи, іншу (яку очолював сам Олдріч) — для вивчення та підготовки звітів про європейські банківські системи.

Приїхавши до Європи з негативним ставленням до центральних банків, Олдріч змінив свою думку, вивчивши німецьку банківську систему, і прийшов до висновку про її переваги перед системою випуску державних облігацій, яку Олдріч раніше вважав кращою.

Олдріч виступав за повністю приватний центральний банк з мінімальним втручанням держави, але пішов на поступку в тому, що держава повинна бути представлена в Раді директорів. Більшість республіканців схвалювали план Олдріча, але їх підтримки було недостатньо для проходження закону в Конгресі. Прогресивні Демократи воліли мати резервну систему, яка перебуває у власності й під управлінням держави, непідконтрольну фінансовій системі Уолл-стріт. Консервативні Демократи захищали ідею приватної, але децентралізованої резервної системи, яка через децентралізацію виводилася би з-під контролю Уолл-стріт. Закон про Федеральний резерв, ухвалений Конгресом у 1913 році, відбивав думку переважно представників Демократичної партії США; більшість республіканців виступало проти його прийняття.

Федеральна резервна система є приватним банком, що друкує долари, у якого США беруть гроші у борг під відсотки. Така ситуація суперечить Конституції США, де право друкувати гроші надано виключно Конгресу США.

Сучасна історія ФРС[ред. | ред. код]

У липні 1979 р. Президент США Джиммі Картер призначив Пола Волкера головою ФРС. Волкер зумів приборкати галопуючу інфляцію, скоротивши її до 1% шляхом скорочення грошової емісії та суворішання грошової політики. На посаді голови ФРС Пола Волкера у 1987 р. змінив Алан Грінспен який перебував на цій посаді аж до 2006 року. У лютому 2006 року посаду голови ФРС посів Бен Бернанке. З лютого 2014 р. цю посаду займала Джанет Єллен.

Юридичний статус ФРС[ред. | ред. код]

Правовий статус ФРС визначений Законом про ФРС у вигляді особливої фінансової установи, що об'єднує риси як незалежної юридичної особи, так і публічного державного агентства. Незалежність емісійного центру від уряду пояснюється прагненням забезпечити баланс між платниками податків і урядом (що знаходяться в стосунках «наймача» і «підрядчика»), а також банківською системою, що історично склалася в США, і запобігти можливості використання грошової емісії в короткострокових інтересах уряду США (наприклад, для покриття дефіциту бюджету). У 1982 році суд центрального округу штату Каліфорнії виніс постанову у справі «Джон Люїс проти Сполучених Штатів», в якому визначив, що Федеральні резервні банки, що входять в структуру ФРС (див. нижче), не є установами, до яких можуть бути пред'явлені позови приватних осіб згідно із законом про позови до державних організацій і службовців (Federal Tort Claims Act). Дана постанова суду відноситься до практики вживання закону Federal Tort Claims Act до Федеральних резервних банків і не виносить жодного визначення відносно статусу ФРС у цілому.

Функції ФРС[ред. | ред. код]

Поточні функції ФРС:

 • Виконання обов'язків центрального банку США
 • Підтримання балансу між інтересами комерційних банків й загальнонаціональним інтересами
 • Забезпечення нагляду та регулювання банківських установ
 • Забезпечення кредитами
 • Управління грошовою емісією (з нерідко конфліктуючими цілями: мінімізація безробіття, підтримання стабільності цін, забезпечення помірних відсоткових ставок)
 • Забезпечення стабільності фінансової системи, контроль за системними ризиками на фінансових ринках
 • Надання фінансових послуг депозитарію, у тому числі уряду Сполучених Штатів Америки і офіційним міжнародним установам
 • Участь у функціонуванні системи міжнародних та внутрішніх платежів
 • Усунення проблем з ліквідністю на місцевому рівні
 • Зміцнення ролі США у світовій економіці

Банки-члени регіонального Федерального Резерву[ред. | ред. код]

Будь-який комерційний банк, який відповідає стандартним вимогам ФРС, може стати членом (акціонером) місцевого регіонального відділення. На 2008 р. до структури ФРС входило 38% усіх банків та кредитних спілок на території США (близько 5,6 тисяч юридичних осіб).

Повні списки банків-акціонерів ФРС опубліковані на сайтах відповідних регіональних відділень ФРС (приклад: [1]).

Споживчий кредит звіт[ред. | ред. код]

Споживчий кредит статистичний звіт Федеральної резервної системи (англ. G.19 Consumer Credit report) — звіт, дані якого відражають зміну рівня кредитування населення на придбання споживчих товарів або послуг. Звіт публікується щомісяця (у п'ятий робочий день місяця о 15:00 за Східним часом) і містить дані за два попередні місяці. Не має помітного впливу на динаміку біржових торгів.

Доходи Федеральної Резервної Системи[ред. | ред. код]

 • 2007 — вдалося заробити 34,6 мільярда доларів.
 • 2009 — отримала рекордний прибуток у розмірі 45 мільярдів доларів.

Організаційна структура[ред. | ред. код]

Кожен регіон має цифрове і літерне позначення в алфавітному порядку згідно зі списком:

Карта регіональних відділень Федеральної резервної системи США
Номер території Буква Місцезнаходження центру Федеральний резервний банк Офіційний сайт
1 A Бостон (штат Массачусетс) Федеральний резервний банк Бостона http://www.bos.frb.org
2 B Нью-Йорк (штат Нью-Йорк) Федеральний резервний банк Нью-Йорка http://www.newyorkfed.org
3 C Філадельфія (штат Пенсильванія) Федеральний резервний банк Філадельфії http://www.philadelphiafed.org
4 D Клівленд (штат Огайо) Федеральний резервний банк Клівленда http://www.clevelandfed.org
5 E Ричмонд (штат Вірджинія) Федеральний резервний банк Ричмонда http://www.richmondfed.org
6 F Атланта (штат Джорджія) Федеральний резервний банк Атланти http://www.frbatlanta.org
7 G Чикаго (штат Іллінойс) Федеральний резервний банк Чикаго http://www.chicagofed.org
8 H Сент-Луїс (штат Міссурі) Федеральний резервний банк Сент-Луїса http://www.stlouisfed.org
9 I Міннеаполіс (штат Міннесота) Федеральний резервний банк Міннеаполіса http://www.minneapolisfed.org
10 J Канзас-Сіті (штат Міссурі) Федеральний резервний банк Канзас-Сіті http://www.kansascityfed.org
11 K Даллас (штат Техас) Федеральний резервний банк Далласа http://www.dallasfed.org
12 L Сан-Франциско (штат Каліфорнія) Федеральний резервний банк Сан-Франциско http://www.frbsf.org

Посилання[ред. | ред. код]