Феміністична офензива

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Феміністична Офензива
Дата заснування 2010
Дата ліквідації 2014
Голова відсутня (безлідерна організація)
Офіційний сайт ofenzyva.wordpress.com

Феміністична Офензива — незалежна феміністична група, утворена восени 2010 року в Києві. Розпочала свою діяльність із маршу-демонстрації, кінофестивалю та феміністичної конференції, які були присвячені сотій річниці Міжнародного жіночого дня, що відзначали 8 березня 2011 року[1].

За твердженнями дослідниць феміністичного руху в Україні, організація «за два роки своєї діяльності радикалізувала і політизувала український фемінізм»[2], «із її появою можна говорити про завершення процесу формування жіночого руху в Україні»[3].

В організації діяв принцип жіночого сепаратизму, згідно з яким лише особи, що мають досвід буття у суспільстві жінкою (тобто жіночої гендерної соціалізації), могли бути учасницями ініціативи і приймати рішення на зборах. Група налічувала понад двадцять учасниць з різних сфер діяльності, виступала за подолання дискримінативного суспільного устрою та законодавства, а також патріархальних форм влади у різних її проявах — сексизм, гомофобія, трансофобія, ейджизм, расизм, шовінізм[4]. 17 січня 2014 року методом консенсусу активістки Феміністичної Офензиви прийняли рішення закрити групу[5].

Мета[ред. | ред. код]

Феміністична Офензива виступала за створення простору для критичних гендерних дискусій та незалежного політичного активізму, простору солідарності та взаємодопомоги між жінками. Учасниці Феміністичної Офензиви прагнуть:

 • поширювати феміністично-емансипативне знання та не-сексистську мову;
 • підтримувати ініціативи і запроваджувати сексуальну просвіту в школах та інших навчальних закладах, а також гендерно-чутливу освіту на всіх рівнях;
 • протидіяти обов'язковій гетеросексуальності, гетеронормативності й гетеросексизму;
 • розвінчувати та піддавати критиці патріархатний інститут сім'ї, пропагувати рівноправність і рівноцінність різних типів добровільних приватних стосунків.

Група прагне досягти змін в суспільній та законодавчій оцінці будь-яких форм домашнього та сексуального насилля (сексуальні домагання, зґвалтування, в тому числі дружини чоловіком, трафікінг) до повної їх неприпустимості і найжорсткішого осуду.

Учасниці Офензиви виступають проти примусової стерилізації та примусової хірургічної статевої корекції транссексуальних та інтерсексуальних людей.

Група бореться за дотримання репродуктивних прав жінок, за подолання тиску на жінок щодо народження дітей; за право і доступність штучного запліднення; за право на безпечний аборт, а також на доступну контрацепцію; за право самостійно обирати умови і місце пологів.

Основним завданням Феміністичної Офензиви також є економічні права жінок. Учасниці групи вказують на необхідність подолати правові і звичаєві бар'єри, що формують гендерно-сегрегований ринок праці; забезпечувати рівний рівень заробітної плати незалежно від статі/гендеру; досягнути гендерно-справедливого перерозподілу оплачуваної та неоплачуваної (домашньої) праці у партнерствах; надавати репродуктивній праці такого ж символічного та економічного статусу, як продуктивній.

Феміністична Офензива у своїй діяльності солідаризується з феміністично скерованими групами та ініціативами[6].

Форми активізму[ред. | ред. код]

Плакат до маршу 2011 року «8 березня — політичне свято!»

Основними видами діяльності групи є:

 • вуличні акції, марші та протести;
 • написання статей та участь у дискусіях;
 • проведення конференцій, диспутів, семінарів;
 • організація виставок, кінопоказів та інших культурно-мистецьких заходів;
 • створення жіночих груп підвищення самосвідомості[en] тощо.

Міжнародна конференція «Фемінізм: точка зборки»[ред. | ред. код]

«Фемінізм: точка зборки» — щорічна феміністична конференція, яка проводиться у Києві з метою об'єднати знання, політики і практики фемінізму. Перші дві конференції відбулися 7-13 березня 2011 року та 5-7 березня 2012 року в приміщенні Центру Візуальної Культури у Києво-Могилянській академії[7][8]. Третя міжнародна конференція відбувалася з 5 по 7 березня 2013 року в книгарні «Чулан»[9]. Завданням конференції є радикалізувати жіночий наратив і створити публічний простір для боротьби з актуальними проявами гендерної нерівності. Учасницями конференцій були дослідниці, активістки, викладачки, художниці з Білорусі, Польщі, Росії, Сербії, США, Туреччини, Грузії, Угорщини, України, Фінляндії, Франції, Швеції та інших країн світу[10][11].

Феміністичні марші[ред. | ред. код]

Феміністичний марш «Церкві й державі час жити нарізно» (2012)

8 березня 2011 року Феміністична Офензива організувала перший марш-демонстрацію «8 березня — політичне свято!». Марш було приурочено 100-й річниці Міжнародного жіночого дня[12]. Понад 250 учасниць та учасників маршу закликали боротися проти патріархальних форм нерівностей, у тому числі проти сексизму, дискримінації, «кухонного рабства» та домашнього насильства.

Другий феміністичний марш «Церкві й державі час жити нарізно» було організовано Офензивою 8 березня 2012 року[13]. Понад 200 учасниць та учасників висловили протест проти патріархальної та дискримінуючої спільної діяльності церкви та держави, у тому числі проти введення податку на бездітність, заборони жінкам робити штучне запліднення після 49 років, заборони абортів і багатьох інших загроз[14].

Третій феміністичний марш «Досить прикривати нерівність традиціями» був організований 8 березня 2013 року[15][16]. Близько 200 людей пройшлися маршрутом від Софійської площі до Майдану Незалежності. Метою маршу було привернути увагу суспільства до проблеми, що так званими одвічними традиціями в Україні виправдовують та прикривають прийняття консервативних і реакційних законів. Таким чином ефемерні традиції стають аргументом на виправдання удержавленої гомофобії, сексизму, мізогінії і ксенофобії.

Жінка з кінокамерою[ред. | ред. код]

Афіша до кінофестивалю «Жінка з камерою» (2011)

Жінка з кінокамерою — кінофестиваль, організований Феміністичною Офензивою 2-8 березня 2011 року у кінотеатрі «Жовтень». Програма фестивалю складалася з вибірки фільмів Міжнародного фестивалю жіночого кінематографу у французькому місті Кретей, які порушували теми історії феміністичного руху, права жінки на власне тіло та життєвий вибір тощо[17].

«Жіночий Цех»[ред. | ред. код]

1-2 березня 2012 року Феміністична Офензива провела майстерню «Жіночий ЦЕХ» у Центрі Візуальної Культури в Києво-Могилянській академії. Мета — організувати колективну роботу художниць для створення мистецьких об'єктів, відео-інсталяцій, тілесних перформансів, фото-проектів, роботи з текстом. Учасницями майстерні були художниці та феміністки з України, Польщі та Росії[18][19][20][21].

Кінемансипація[ред. | ред. код]

3-4 березня 2013 року Феміністична Офензива організувала серію кінопоказів у книгарні «Чулан». Включені до програми фільми проблематизували жіноче повсякдення від дитинства до старості, описували різні досвіди жіночості та сексуальності, аналізували реальність, у якій існують гендерна нерівність та соціальні ієрархії. Після кожного показу було організовано дискусію для обговорення проблемних питань у фільмах[22].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Проект «Феміністична Офензива» присвятили 100 річниці Міжнародного жіночого дня
 2. Тамара Злобіна. Приціли теорій, барикади практик — приватне стає політичним на пострадянському просторі // Спільне. — 1.01.2012
 3. Оксана Кісь — Фемінізм в сучасній Україні: від «алергії» до останньої надії
 4. Tamara Martsenyuk. Ukrainian Feminism in Action // Global Dialog
 5. Феміністична Офензива припиняє існування
 6. Місія Феміністичної Офензиви
 7. Перша конференція «Фемінізм: точка зборки»
 8. Друга конференція «Фемінізм: точка зборки»
 9. Третя міжнародна конференція «Фемінізм: точка зборки»
 10. Гендерний інформаційно-аналітичний центр «Крона» про першу конференцію. Архів оригіналу за 22 грудень 2012. Процитовано 25 жовтень 2012. 
 11. Гендерний інформаційно-аналітичний центр «Крона» про другу конференцію. Архів оригіналу за 11 травень 2013. Процитовано 25 жовтень 2012. 
 12. Перший феміністичний марш
 13. Другий феміністичний марш
 14. Відео про другий феміністичний марш
 15. Третій феміністичний марш
 16. Феміністичний марш у Києві // Український тиждень. — 8 березня 2013
 17. Кінофестиваль: «Жінка з кінокамерою»
 18. Участь польської художниці Олександри Кубяк з групи перформерок Головний Суддя у проекті «Жіночий ЦЕХ»
 19. Майстерня «Жіночий Цех»
 20. Prostory: Майстерня «Жіночий Цех». Архів оригіналу за 2013-11-16. Процитовано 2012-10-25. 
 21. У Києві презентували культурний проект «Жіночий цех»
 22. «Кіномансипація»

Посилання[ред. | ред. код]