Фенербахче (спортивний клуб)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Fenerbahçe.svg

Фенербахський спортивний клуб (тур. Fenerbahçe (Фенербахче) Spor Kulübü) — турецьке спортивне об'єднання у Стамбулі, яке включає футбольний клуб . Крім футбольного клубу в спортивне об'єднання «Фенербахче» входять волейбольний і баскетбольний клуби, секції легкої атлетики, боксу, веслування і вітрильного спорту. Назвою завдячує одному з районів міста.

Клуб був заснований місцевими жителями в 1907 році. На даний момент «Фенербачхе» є одним з найбільш успішних і популярних клубів Туреччини. Завдяки традиційним кольорам, клуб отримав прізвисько «жовті канарки» (тур. Sarı Kanaryalar), свої домашні матчі команда проводить на стадіоні Шукру Саражоглу, який розташований в азіатській частині Стамбула.

Історія[ред. | ред. код]

  • Клуб заснований в 1907 році в районі Кадик в Стамбулі місцевими жителями, такими-собі Беєм Зія Сангюленам, Аятулой Беєм і Енвера Нечипам Аканерам. Це спортивне товариство було створено таємно, щоб не потрапити в неприємності (на той час діяли суворі закони по всій Османської імперії). Згідно з наказів султана Абдул Хаміда II, турецькiй молоді було заборонено створювати клуби і грати в англійську гру футбол. Зія Сангюлен був обраний першим президентом клубу, Аятула Бей став першим генеральним секретарем клубу, а Енвера Нечип Аканер був призначений на посаду капітана клубу. Маяк, який знаходився біля мису Фенербахче, вплинув на дизайн первісної емблеми клубу, який носив жовтий і білий кольори нарцисів, які росли навколо маяка. Таким чином перша форма містила кольори цієї рослини, тобто жовто-білі смуги. Надалі, в 1910 році, логотип клубу модернізував Зія Сангюленам. Він змінив кольори на жовтий і темно-синій, які і сьогодні можна побачити на зображенні емблеми клубу.

Діяльність товариства «Фенербахче» перебувала у нелегальному становищі до реформи 1908, коли, згідно з новим законом, всі футбольні клуби були офіційно зареєстровані на законних підставах. «Фенербахче» вступив в лігу Стамбула в 1909 році, посівши п'яте місце в перший рік змагань.

«Фенербахче» грав проти співробітників Королівського військово-морського флоту, який окупував Стамбул під час Турецької війни за незалежність. Деякі британські солдати формували свої футбольні команди в Туреччині, які мали особливі назви, як то «Ессекс Енжинірз» (англ. Essex Engineers), «Айріш Ґвардс» (англ. Irish Guards), «Гренейдерз» (англ. Grenadiers) і "Артілорі "(англ. Artillery). Ці команди грали один проти одного, а також проти місцевих футбольних клубів Стамбула. «Фенербахче» здобував перемоги у багатьох з цих матчів.

Див. також[ред. | ред. код]