Феодосій з Віфінії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Феодосій з Віфінії
дав.-гр. Θεοδόσιος της Βιθυνίας
Ім'я при народженнідав.-гр. Θεοδόσιος
Народився160 до н. е.[1]
Віфінія[1]
Помер90 до н. е.[1]
Діяльністьматематик, астроном
Галузьгеометрія

Феодосій (дав.-гр. Θεοδόσιος, II ст. до н. е.) — давньогрецький математик.

Біографічні відомості

[ред. | ред. код]

Відносно періоду його життя існують різні думки, що спираються на суперечливі повідомлення стародавніх істориків, які помилково об'єднували декілька осіб, які носили це ім'я. На сьогодні встановлено, що він жив у Віфінії, а не в Триполі, як вважали раніше і вказано в заголовках багатьох його праць. Найімовірніше він жив у другій половині II ст. до н. е., хоча його зазвичай називали сучасником Цицерона (середина I ст. до н. е.).

Основним твором Феодосія, що дійшов до нас, вважають «Сферику» (σφαιρική). Вона складається з трьох книг. Перша книга містить 6 визначень і 23 пропозиції, які носять елементарний характер. У 23 пропозиціях другої книги розглядаються властивості кіл під нахилом одне до одного. Третя книга складається з 14 пропозицій, які відносяться до систем паралельних кіл і кіл, які перетинаються на сфері. Тут виявляється службова роль сферики стосовно астрономії, хоча всі теореми сформульовані та доведені чисто геометрично, без згадування реальних астрономічних об'єктів.

Окрім «Сферики», в грецькому оригіналі збереглось ще два твори Феодосія. Невеличкий трактат «Про помешкання» (περὶ οἰκήσεων) присвячений опису зоряного неба з точки зору спостерігачів, які знаходяться в різних земних широтах. У трактаті «Про дні і ночі» (περὶ ἡμερῶν καὶ νυκτῶν), який складається з двох книг, розглядається дуга екліптики, яку проходить Сонце за день, і досліджуються умови, необхідні для того, щоб при рівноденнях день і ніч дійсно були рівні.

Посилання

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. а б в Архів історії математики Мактьютор — 1994.