Фергал мак Маеле Дуйн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Племена та королівства в Ірландії в ранньому середньовіччі.

Фергал мак Маеле Дуйн - (ірл. - Fergal mac Máele Dúin) – верховний король Ірландії. Час правління: 710 – 718. Належав до північних О’Нейлів (ірл. - Uí Néill), до гілки Кенел н-Еогайн (ірл. - Cenél nEógain). Син Маела мак Маеле Фіхріха (ірл. - Máel Dúin mac Máele Fithrich) (пом. 681). Король Айлеха (ірл. – Ailech) – маленького королівства на півночі Ірландії. Правнук верховного короля Ірландії Аеда Варіднаха (ірл. - Áed Uaridnach) (пом. 612). Належав до роду Кенел майк Ерке (ірл. - Cenél maic Ercae) – відгалуження Кенел н-Еогайн.

До захоплення влади[ред.ред. код]

Як король Айлеха брав участь у битві і перемозі над королівством Коннахт у 707 році, коли король Коннахту Інрехтах мак Дунхадо (ірл. - Indrechtach mac Dúnchado) був вбитий. Це було помстою за вбивство верховного короля Ірландії Лойнгсеха мак Енгуссо (ірл. - Loingsech mac Óengusso) у 703 році у битві під Коранн. Армую у битві 707 року очолював Фергал мак Лойнгсіг (ірл. - Fergal mac Loingsig) – син Лойнгсеха мак Енгуссо.

Верховний король Ірландії[ред.ред. код]

Фергал мак Маеле Дуйн став верховним королем Ірландії у 710 році після смерті верховного короля Ірландії Конгала Кеннмагайра (ірл. - Congal Cendmagair), що належав до конкуруючої гілки О’Нейлів – до Кенел Конайл (ірл. - Cenél Conaill). Фактично правив Ірландією 12 років – з 710 по 722 рік.

Клан Кенел н-Еогайн розширював свої володіння на схід, захоплюючи землі королівства Айргіалла (ірл. – Airgialla). У 711 році відбулась битва під Сліаб Фуайт (ірл. - Sliab Fuait), що на території нинішнього графства Арма. Де король з клану О’Мейх (ірл. - Uí Méith) Тнухах мак Мохлойнгес (ірл. - Tnúthach mac Mochloinges) та Ку Рай мак Аедо (ірл. - Cú Raí mac Áedo) з клану Фір Кул (ірл. - Fir Cúl) гілки Сіл н-Аедо Слайне (ірл. - Síl nÁedo Sláine), що володіли королівством Брега були вбиті. Свідченням ворожнечі між кланами було вигнання Фогартаха мак Нейла (ірл. - Fogartach mac Néill) (пом. 724) з королівства Брега у 714 році – він вирушив у вигнанні в Британію. Це здійснили спільно з верховним королем Фергалом Мурхад Міді (ірл. - Murchad Midi) (пом. 715) – король Уснеха (ірл. – Uisnech) з клану Холмайн (ірл. - Clann Cholmáin) та Мурхад (ірл. – Murchad), що був намісником Фергала мак Маеле Дуйна на півдні.

Дядько Фогартаха мак Нейла – Коналл Грант (ірл. - Conall Grant) (пом. 718) вбив Мурхада і Фогартах мак Нейл повернувся в Ірландію в 716 році. У наступному – 717 році відбувся з’їзд вождів кланів з роду О’Нейл в Енах Тальтен (ірл. - Óenach Tailten). Там відбувся конфлікт і двоє вождів були вбиті. Судячи по всьому цей конфлікт стосувався безпосередньо Фогартаха мак Нейла. У 718 році Коналл Грант здобув перемогу над коаліцією південних О’Нейлів в битві під Кеннанас (ірл. – Cenannas), що біля знаменитого абатства Келс (ірл. – Kells). Це по суті були чвари в середині клану Сіл н-Аедо Слайне (ірл. - Síl nÁedo Sláine). В цей конфлікт знову втрутились Фергал і Коналл, що був вбитий через два місяці.

Смерть[ред.ред. код]

У 719 році Фергал мак Маеле Дуйн спробував встановив свою владу над васальним королівством Ленстер, але його похід був невдалим і військо було розгромлене. У 721 році Кахал мак Фіннгуйне (ірл. - Cathal mac Finguine) – король Манстера (помер 742) та Мурхад мак Брайн Мут (ірл. - Murchad mac Brain Mut) (помер 727) напали на землі південних О’Нейлів, розорили та розграбували королівство Брега. У тому ж році Фергал мак Маеле Дуйн спробував помститися – здійснив похід на Ленстер, але здобич (худобу) захопити не вдалося. Обмежились тільки взяттям данини і заручниками з Ленстеру. Перемир’я також було заключне з Кахалом, але воно скоро було порушене. У відповідь на це Фергал мак Маеле Дуйн зібрав велику коаліцію північних О’Нейлів і почав війну. Але 11 грудня 722 року Фергал мак Маеле Дуйн та всі його союзники – вожді кланів та знатні ірландці півночі були вбиті у катастрофічній для верховних королів битві під Алленом (ірл. – Allen) – сучасне графство Кілдер (ірл. - Cill Dara). Ця битва була описана в скелі «Ках Алмайне» – «Битва Алмайне» (ірл. - Cath Almaine).

Родина і нащадки[ред.ред. код]

Згідно скелі "Пророцтво про Фергайле мейк Маеле Дуїн" (ірл. - Fáistine Fergaile meic Máele Dúin) у верховного короля Фергала мак Маеле Дуйна народився син Аед Аллан (ірл. - Áed Allán) від дочки верховного короля Конгала Кендмагайра (ірл. - Congal Cendmagair) у незаконному союзі в той же час у нього був законний син Ніал Фроссах (ірл. - Niall Frossach) від законної дружини Кіаннахти (ірл. - Ciannachta). Обидва його сини - Аед Аллан та Ніал Фроссах стали потім великими королями в Ірландії.

Джерела[ред.ред. код]

  • Annals of Ulster // University College Cork
  • Annals of Tigernach // University College Cork
  • Byrne, Francis J., Irish Kings and High-Kings. B.T. Batsford, London, 1973. ISBN 0-7134-5882-8
  • Charles-Edwards, T.M., Early Christian Ireland. Cambridge University Press, Cambridge, 2000. ISBN 0-521-36395-0
  • Mac Niocaill, Gearoid (1972), Ireland before the Vikings, Dublin: Gill and Macmillan
  • Wiley, Dan (2004). "Cath Almaine". The Cycles of the Kings. Retrieved 2007-03-13.


Попередник:
Конгал Кеннмагайр
Верховний король Ірландії
710722
Наступник:
Фогартах мак Нейлл