Фетхуллах Гюлен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мухаммед Фетхуллах Гюлен, 1998

Мухаммед Фетхуллах Гюлен (тур. Muhammed Fethullah Gülen; (нар.1941) — турецький мислитель, автор понад 60 книг про іслам, визнаний в 2008 році американським журналом «Форін Полісі» і британським «Проспект» провідним інтелектуалом світу.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в місті Ерзурум (Туреччина) в 1941 р. Дав перші проповіді в 14 років. В 1966 переїхав в Ізмір. Тут його проповіді стали збирати все більше слухачів.

В 1981 перестав працювати офіційним проповідником. Він почав читати проповіді у великих містах. З роками Фетхуллах Гюлен став публічною фігурою в Туреччині. Його проповіді спрямовані в бік пропаганди освіти, освоєння не тільки традиційно ісламських наук, а й природничих. Його заклики спрямовані на просвітництво.

У 1998 році Гюлен був звинувачений у спробі повалення існуючого ладу. Страх можновладців перед обличчям покоління освічених мусульман з ліберальними поглядами підштовхував їх до ініціювання подібних звинувачень. У той же рік він поїхав в США для комплексного медичного обстеження, де і знаходиться на лікуванні до цього дня. У травні 2006 року Верховний Суд Турецької Республіки зняв всі звинувачення на його адресу.[1] В 2008 р. був визнаний провідним інтелектуалом світу читачами журналу Foreign Policy[2].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Рішення Верховного Суду Турецької Республіки № 2008/1328 від 5.5.2006.
  2. Interview: Fethullah Gülen | Foreign Policy

Джерела[ред.ред. код]

  • Фетхуллах Гюлен: очерки, перспективы, мнения. М.: Новый свет. 2006. 157 с.(рос.)

Посилання[ред.ред. код]