Флавій Вегецій Ренат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Праця Флавія Вегеція Рената. Лондон. 1190–1200 рік

Публій Флавій Вегецій Ренат (кінець IV — початок V ст. н. е.) — давньоримський військовий теоретик, письменник.

Життєпис[ред.ред. код]

Про життя його мало відомостей. Немає даних де й коли Вегецій народився, де працював. Напевне він добре був знайомий з військовою справою. Можливо був кіннотником. Скоріш за все жив або у Римі, або у Равенні, на той час головному міста імператорів Західної Римської імперії — Гонорія, Валентініана III. Проте службу свою розпочав ще за імператора Граціана.

Творчість[ред.ред. код]

Основна його робота — «Про військову справу» (написана у 386–400 роках), де надається аналіз війську Риму його часів, а також систематизація всього військового мистецтва римської армії з часів перших імператорів (відштовхувався від праць Таррунтенія Патерна. При цього порівнюються методи та заходи його підготовки, тактичні прийоми протидії суперникові, надається перелік військових порядків. Вегецій порівнює армії принципата та доміната й не на користь останнього. Він вказує на занепад військової справи за його часів. Водночас аналізує та систематизує бойові прийоми, які існують у сучасній йому армії — оборони, облоги, морського бою (представлено опис та види галер імперського флоту, їх діяльність) та ін. Його робота фактично стала Статутом римської армії, першим такого штибу у світі.

Праця «Про військові справи» складається з 4 книг та 118 глав.

Крім військової справи Флавій Вегецій цікавився ветеринарією. З цієї теми він написав окрему книгу — «Збірка з мистецтва ветеринарної медицини».

Праця Вегеція «Про військову справу» була популярна ще за життя користувалася великим авторитетом. Вже у 350 році вона була перевидана у Константинополі при підтримці євнуха Євтропія, впливового чиновника Східної Римської імперії. В подальшому наукова праця Вегеція була добре відома та популярна у Середні віки.

Джерела[ред.ред. код]

  • N.P. Milner sets forth the argument for Theodosius in Vegetius: Epitome of Military Science, second edition (Liverpool: University Press, 1996), pp. xxxvii ff.