Флейта Пана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Флейта Пана
Пан навчає Дафніса грі на сірінзі (римська копія грецької скульптури, знайдена в Помпеях)

Флейта Пана, також Сірінга (грец. Σύριγγα) — багатоствольна флейта, що складається з кількох (3 і більше) бамбукових, очеретових, кістяних або металевих порожнистих трубок різної довжини, що ступінчасто зменшується, закритих знизу. Верхні, відкриті, кінці розташовуються в один або два ряди. Трубки бувають завдовжки від 0,8 до 4 см. На великих та дворядних флейтах Пана часто грають удвох.

Назва інструменту походить від імені давньогрецького бога Пана, атрибутом якого був подібний інструмент. Згідно з міфом, бог лісів Пан палко закоханий у наяду Сірінґу. Сірінґа ж шукала порятунок від переслідувань Пана і просила своїх сестер врятувати її. Сестри перетворити Сирінґу на очеретину, Пан же зробив з цієї очеретини флейту, яка стала його улюбленим інструментом і залишила собі ім'я сірінга (грец. συριγξ). Пан був неперевершеним майстром гри на сірінзі, навіть викликав на змагання Аполлона, але був ним переможений, а в царя Мідаса — судді цього змагання, що не оцінив Аполлона, виросли на кару віслючі вуха.

Гра на сампоньйо

Існує багато різновидів флейти Пана: сампоньйо (андійська індіанська однорядна або дворядна флейта, її варіантами є дворядова сіку і однорядова антара); молдовський та румунський най або мускал; український кувиці; російський кугікли або кувікли; грузинська ларчемі (соїнарі); литовський скудучай; комі — чіпсан і полян'яс, китайський páixiāo, корейський со.

Свиріль[ред.ред. код]

Виступ зі свириллю на концерті. Київ. 2011 р.


Свирилі, свиріль, ребро, (кувиці, най) — український народний інструмент типу флейта Пана.

Шухевич, автор Гуцульщини, пише

Двобічна свириль має коротші і довші цівки, а проте високість тону не походитьвід цього, але залежить від чопиків, яких до певної глибокости понатикано у цівки.

Про однобічну свиріль пише, що тут високість тону залежить від довготи цівок. Підлога цієї свирілі, в яку позакладані цівки дугоподібна, щоб прискорити прикладання до уст пищиків, а тим самим без пауз відтворювати звуки різної висоти.

Джерела[ред.ред. код]

  • Хоткевич, Г. Музичні інструменти українського народу — Х. ДВУ 1930
  • Humeniuk, A. — Ukrainski narodni muzychni instrumenty — Kyiv: Naukova dumka, 1967
  • Mizynec, V. — Ukrainian Folk Instruments — Melbourne: Bayda books, 1984

Посилання[ред.ред. код]

музика Це незавершена стаття про музику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.