Флоріан Лорхський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Флоріан
Святий Флоріан
Народився 250-ті[1]
Нижня Австрія, Австрія
Помер 4 травня 304(0304-05-04)
Енс, Лінц-Ланд, Верхня Австрія, Австрія
·утоплення і смерть через утопленняd
Шанується католиками
У лику святий і католицький святий[d]
День пам'яті 4 травня
Патрон Шаргород, пожежників, металургів, ковалів, скловарів, пивоварів, пекарів, гончарів
Медіафайли на Вікісховищі

Флоріан, Флоріан Лорсхький, Святий Флоріан (лат. Florianus, 250, Каннабіака, нині Цайзельмауер біля Тулльну, Нижня Австрія — 304, Лауріакум, нинішній Енс, Верхня Австрія) — один з восьми покровителів Австрії, католицький святий, покровитель пожежників.

Ім'я[ред. | ред. код]

Ім’я «Флоріан» означає «квітучий», є символом «дерева віри». Цей святий був охочий допомагати людям, через що став не тільки покровителем пожежників, але і взірцем для людей на публічних посадах, взірцем служіння, насамперед для політиків.

Біографія[ред. | ред. код]

Згідно з найпоширенішою версією, Флоріан жив у римській провінції Уфернорікум — нинішній Верхній Австрії (частина провінції Норікум після її розділення), за часів останнього великого переслідувача християн, імператора Діоклетіана. Його гоніння відбулися на межі III i IV століть. Флоріан очолював канцелярію намісника. Шукав істину і прийняв християнство — спершу потай. А потім, як член християнської спільноти в Лавріаку (нинішній Лорх — дільниця в місті Еннсі), відмовився складати присягу римським богам, обов’язкову для чиновників, якої вимагав імператор. Через це він втратив працю й перебрався поблизу нинішнього Санкт-Пельтена, де став служити воєначальником. Це була людина непересічна, великих здібностей.

На звістку про тяжкі переслідування, яких зазнавала молода Церква в Лавріаку, Флоріан повернувся туди, бажаючи допомогти своїм співбратам у вірі. Він вирушив на чолі невеликого збройного загону, повністю усвідомлюючи, що за таких умов у державі його похід, швидше за все, закінчиться поразкою. На під’їзді до міста Флоріана з його солдатами зустріли уповноважені намісника, Аквіліна, і розповіли про «диспозицію»: християни це вороги держави, їх переслідують. Святий Флоріан не став приховувати свою віру. Його тут же схопили, відвели до намісника, де спробували переконати і улестити, а потім піддали тяжким тортурам: бичували, розривали тіло гаками, після чого прив’язали на шию камінь і скинули з мосту в річку Анезус (нині — Еннс). Це було 4 травня 304 року. Разом зі св.Флоріаном загинула і група тих християн, які боронили самого Флоріана і протестували проти такого жорстокого і несправедливого вироку. Їхні останки спочивають у новому головному вівтарі базиліки в Лорху. Розташована неподалік колегія стоїть на місці першого поховання мученика з Лавріака. Його відважне сповідування віри додало відваги іншим християнам, щоб вистояти у вірі та надії. Народна побожність «призначила» св.Флоріана бути покровителем пожежників. Його вшановують як заступника під час і пожеж, і повеней; він покровитель металургів і склодувів, сажотрусів і пивоварів, бондарів, вуглярів і кераміків.[2]

1971 року австрійська дієцезія Лінца обрала св.Флоріана своїм першим Покровителем. Саме тоді реліквії святого мученика привіз до Лорха з Кракова кардинал Кароль Войтила. Втім, перші реліквії святого туди привіз ще 1736 року Ян Александр Ліпський, тодішній єпископ Краківський. У Польщу його реліквії потрапили в ХІІ столітті, що записано в «Annales Capituli Cracoviensis». Спершу вони перебували в головному вівтарі катедри на Вавелі, а сам св.Флоріан став першим покровителем Кракова. Частину реліквій залишили для храму, освяченого в його ім’я, що постав у дільниці Клепарово 1185 року. Саме там, через багато століть, був вікарним священником молодий о.Кароль Войтила. З Кракова культ св.Флоріана поширився на всю Польщу, а з Польщі — на Угорщину. 2004 року, з нагоди 1700-річчя з дня смерті, св.Флоріан був проголошений другим (разом зі св.Леопольдом) Покровителем Австрії, а в тамтешній Католицькій Церкві 2004-й став Роком св.Флоріана.

Святий Флоріан в Україні[ред. | ред. код]

На території України збереглося декілька десятків скульптурних зображень святого Флоріана. Зазвичай він зображений в одязі римського воїна з відром або кухлем води.

Найбільш відомим є зображення святого Флоріана у Львові на фронтоні споруди пожежної команди (скульптор П. Войтович, 1906 р.) на вул. Підвальній, 6. Також у Львові на фасаді приватного будиночка знаходиться скульптура Святого Флоріана (вул. Котика).

На території України є три пам'ятники святому Флоріану — у Микулинцях (1797)[3], у Загір'ї Зборівського району та Швайківцях Чортківського району. Також є барельєф святого Флоріана у Чернівцях на житловому будинку, що на вул. Кобилянської. У Бродах біля залізничного переїзду, що між вулицями 22 Січня та Львівською, 4 травня 2011 року було освячено відновлену коштом залізничників Бродівської ділянки колії, фігуру Святого Флоріана.

На місці, де стоїть пам'ятник у Загір'ї, розміщувався панський маєток. Кілька разів маєток був спалений блискавкою. Пани збудували маєток в іншому місці. На території, де стоїть пам'ятник Святому Флоріану донині спостерігаються часті удари блискавок. Пам'ятник являє собою фігуру Святого, який ллє воду з відра на палаючий будинок. Рік встановлення — 1775.

26 січня 1588 року місто Шаргород отримало від короля Сигізмунда ІІІ герб з такою символікою: «За герб місту надається Святий Флоріан, що має в правій руці щиток з трьома списами, а в лівій начиння з водою, котрою пожежу заливає, на пам'ять про те, що місто від войовничого колись Флоріана Шарого дістало наймення». Святий Флоріан виступає тут як покровитель родоначальника власників міста Замойських — Флоріана Замойського, прозваного «Шарим» (сірим). Щиток з трьома списами в руці святого — герб роду Замойських («Єліта»).[4]

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

У місті Шаргород зберігся діючий храм св. Флоріана, який було збудовано у 1595 році. А, також вулиця Свято-Флоріанівська.

У місті Мукачево провулок Мічуріна перейменували на вулицю Святого Флоріана.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://en.isabart.org/person/124189
  2. Святий Флоріан, помічник переслідуваних (англ.). Процитовано 18 жовтня 2023.
  3. Офіційний сайт смт Микулинці. Визначні місця. [1]
  4. Святий Флоріан. РИМСЬКО-КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА В УКРАЇНІ (укр.). Процитовано 18 жовтня 2023.

Посилання[ред. | ред. код]