Фокстер'єр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фокстер'єр right-center
Wire Fox Terrier Image 001.jpg
Походження Англія Англія
Характеристики
Висота пси: до 39,3 см, суки: трохи менше
Вага близько 6—8 кг
Класифікація МКФ:
FCI Гладкошерстий 12
Жорсткошерсний 169
Стандарти породи
FCI [3. Тер'єри стандарт]
Пес свійський (Canis familiaris)

Фокстер'є́р (англ. «Fox Terrier») — порода мисливських собак з групи тер'єрів; шерсть густа, масть біла з чорними або коричневими плямами; гладко- та жорсткошерсті різновиди.

Походження[ред.ред. код]

Фокстер'єри існують в Англії з XVI століття. З двох різновидів породи — жорсткошерстий фокстер'єр і гладкошерстий фокстер'єр — друга давніша. Серед вихідних порід були бігли, прадавні породи чорних, білих і інших тер'єрів, бультер'єри. Сучасний фокстер'єр виведений в першій половині XIX століття спеціально для полювання на лисиць в норах (звідки пішло його назва), кабанів і борсуків. Стандарти Фокстер'єра для 2 різновидів породи опубліковані в 1876 році, тоді же заснований і клуб аматорів породи Фокстер'єр. Тепер фокстер'єр став найпопулярнішим собакою серед тер'єрів. Короткошерстий різновид фокстер'єра зустрічається рідше, ніж довгошерстий.

Характеристика породи[ред.ред. код]

Життєрадісна, витривала, темпераментна й енергійний собака міцного сухого типу конституції, що постійно перебуває в русі. Безстрашна й смілива, з незалежним характером. Дуже любить хазяїна, з дітьми терпляча, грайлива й товариська. Надзвичайно пильна, недовірлива до сторонніх, охоче гавкає. Агресивна по відношенню до інших собак. У навчанні впертий, потрібна наполегливість, але без зайвого натиску. Мисливський собака, спортивний собака, собака-компаньйон.

Опис[ред.ред. код]

Голова довга. Тім'яна частина плоска. Перехід від чола до морди слабко виражений. Щелепи сильні, в жорсткошерстого фокстер'єра морда покрита твердою шерстю — бородою й вусами.

Очі маленькі, округлої форми, трохи косо поставлені, темні.

Вуха невеликі, трикутної форми, що висять на хрящі, кінці їх спрямовані до зовнішніх кутів очей. Стоячі вуха неприпустимі.

Корпус компактний. Шия довга, мускулиста, суха. Чубок виражений. Груди глибокі. Ребра помірковано вигнуті. Спина пряма, коротка. Поперек потужний, м'язиста, трохи опукла. Круп не скошений.

Кінцівки прямі, м'язисті, досить довгі, з міцним кістяком. Передні поставлені близько, задні— ширше. Лабети котячі, з щільними подушечками. Хвіст товстий, високо посаджений, піднятий, але не вище лінії спини.

Два різновиди: жорсткошерста;— щільна шерсть, довжиною на лопатках близько 2 см, на чубку, спині, боках і крупі — 3,8 см. На щелепах дуже тверда довга вовна; підшерстя густе, короткий, більш м'яке; короткошерста — пряма, тверда, припасована вовна, густа й рясна.

Забарвлення біле, руде — і чорне, триколірне. В забарвленні повинен домінувати білий колір. Небажані занадто великі кольорові плями, що витісняють біле тло. Неприпустимі: тигрове забарвлення, блакитні (ясно-сірі), червоні або кавові плями.

Висота в загривку: пси до 39,3 см, суки: трохи менше.

Вага: пси — близько 8 кг, суки — близько 7 кг.

Фокстер'єр у поп-культурі[ред.ред. код]

Монморансі - жорсткошерстий фокстер'єр з «Троє в човні не рахуючи собаки».

Сніттер - гладкошерстий фокстер'єр з новели Річарда Адамса «Чумні пси».

Боб - фокстер'єр з новели Агати Крісті «Німий свідок».

Даринка- цуценя з казок Карела Чапека присвячених фокстер'єрам: «Чому тер'єри риються у землі», «Про Аліка».

Догляд[ред.ред. код]

Жорсткошерстий фокстер'єр на зимовому полюівнні

Довжина шерсті фокстер'єра на ступінь пристосованості до кліматичних умов майже не впливає. Шерсть жорсткошерстого фокстер'єра, це скоріше броня від гострих зубів, і в підтримці температурного балансу вона практично не допомагає. В умовах субтропіків, звичайно, фокстер'єр може спокійно жити у саду, за умови утримання у вольєрі. В іншому випадку його місце проживання - квартира або будинок. Важливо враховувати те що ці собаки є природженими мисливцями і обожнюють знаходитися на відкритому повітрі. Собакам цієї породи шкідливо сидіти на прив'язі та у закритому приміщенні. Треба звернути увагу на особливості догляду за шерстю цих собак. У фокстер'єра не має яскраво вираженого періоду линьки, і заміна шерсті відбувається постійно. У гладкошерстих собак дрібні і жорсткі волосинки, які можуть бути достатньо сильним подразнюючим чинником, адже вони здатні забиватися у тканину одягу та інших речей. Натомість жорсткошерстих слід кілька раз на рік піддавати процедурі триммінга.

Джерела[ред.ред. код]