Фокс (затока)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мапа затоки Фокс
Моржі на льоду в затоці Фокс. Липень, 1999

Фокс (англ. Foxe Basin) — затока в Північному Льодовитому океані, омиває береги Канади. Названа на честь англійського дослідника Люка Фокса.

Довжина затоки становить 650 км, ширина — 370 км. Припливи добові, їхня величина від 1,2 до 9 м. Замерзає у жовтні. Льодові паки поширені на півночі і рухаються в південному напрямку.

Утворює просторе розширення між островами Баффінова Земля зі сходу та півостровом Мелвілл і островом Саутгемптон на заході. Глибина невелика: на півночі та в центрі сягає 110 м, а на півдні досягає 400 м.

На півдні протокою Фокс сполучена із Гудзоновою протокою, на півночі протокою Ф'юрі-енд-Хекла — із затокою Бутія.

Хвіст кита в затоці Фокс. Липень, 1999

Береги скелясті на півдні та низинні на півночі. На високих кручах гніздяться морські птахи. На островах Баффінова Земля та Саутгемптон поширені прибережні болота.

Затока має численні острови, найбільші з яких: Принс-Чарльз, Ер-Форс, Брей, Роулі, Кох, Вінтер, Вансіттарт, Вайт та група островів Спайсер.

В затоку зливаються води льодовиків острова Баффінова Земля через численні короткі річки та озера. Найбільше з таких водойм є озеро Неттіллінг, а річка Ханіш.

Поселення, що розташовані на березі затоки: Іглулік, Фолі, Набукьюак.

Прохолодна вода затоки забезпечує насиченість її фітопланктоном. Тому численні дрібні острови є житлом для багатьох видів морських птахів, а саме чайок та сивок.

Клімат[ред. | ред. код]

Північна частина акваторії лежить в арктичному кліматичному поясі, а південна — в субарктичному кліматичному поясі[1]. На півночі цілий рік переважає полярна повітряна маса. Льодовий покрив цілорічний. Низькі температури повітря цілий рік. Атмосферних опадів випадає недостатньо. Порівняно м'яка зима і холодне літо[2]. На півдні влітку переважають помірні повітряні маси, чітко відстежується сезонна зміна переважаючих вітрів. Прохолодне сире літо з частими туманами; зима досить вітряна й волога[2].

Біологія[ред. | ред. код]

Акваторія затоки відноситься до екорегіону Гудзонового комплексу арктичної зоогеографічної провінції[3]. У зоогеографічному відношенні донна фауна континентального шельфу й острівних мілин до глибини 200 м відноситься до арктичної циркумполярної області арктичної зони[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Атлас. 7 клас. Географія материків і океанів. / Укладач Скуратович О. Я. — К. : ДНВП «Картографія», 2008.
  2. а б (рос.) Физико-географический атлас мира. — М. : Академия наук СССР и главное управление геодезии и картографии ГГК СССР, 1964. — 298 с.
  3. (англ.) Mark D. Spalding et al. Marine Ecoregions of the World: A Bioregionalization of Coastal and Shelf Areas. BioScience Vol. 57 No. 7. July/August 2007. pp. 573—583. doi: 10.1641/B570707
  4. (рос.) Жизнь животных. Том 1. Беспозвоночные. / Под ред. члена-корреспондента АН СССР профессора Л. А. Зенкевича. — М. : Просвещение, 1968. — с. 576.

Посилання[ред. | ред. код]