Фолклендська протока

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фолклендська протока - розділяє два найбільші острови однойменного архіпелагу

Фолклендська протока (англ. Falkland Sound) - морська протока, яка простягається з північного сходу на південний захід і розділяє Західний і Східний Фолкленд.

Назва[ред. | ред. код]

Канал був названий Джоном Стронгом у 1690 році на честь віконта Фолкленда, пізніше назва закріпилась за архіпелагом і двома найбільшими островами. Іспанська назва - Estrecho de San Carlos - походить від назви корабля Сан Карлос, який відвідував острови у 1768 році. Таку ж назву носять Бухта Сан-Калос - невеличка бухта / фіорд на східному острові, а також: Сан-Карлос (Фолклендські острови), Порт Сан-Карлос і Сан-Карлос (річка).

Капітан Джон Стронг вперше висадився на одному із двох головних островах архіпелагу 29 січня 1690 року у бухті Болд-Ков (що поблизу Порт-Говарда), неподалік від протоки.

Географія[ред. | ред. код]

У протоці розташовані Вузькі острови, Великий острів, острови Тайсен та Лебедині острови. Скеля Едісон є північною межею протоки, а Острови Арч - південною межею. На берегах протоки розташовані наступні населені пункти: Аякс-Бей, Порт Сан-Карлос, Сан-Карлос на Східному Фолкленді, а Порт Говард і Фокс-Бей - на Західному. У Фолклендській протоці знаходяться Фокс-Бей, Порт-Говард (Західний Фолкленд), протока Гренсем, Бухта Сан-Карлос, Рагглс-Бей (Східний Фолкленд).

Геологія[ред. | ред. код]

Геологічна будова Західного Фолкленду
Геологічна будова Східного Фолкленду

Близько 400 мільйонів років тому частина Гондвани, відірвавшись від попередника сучасної Африки, розпочала дрейфувати на захід[1]. Протягом юрського періоду[2] (близько 170 млн років тому) фрагмент суші, який згодом став Східним Фолклендом, і той, який мав стати Західним, повернулись на 120° один до одного. Як результат, складчастість Західного Фолкленда спрямована з північного заходу на південний схід - паралельно до протоки, а складчастість у північній частині Східного Фолкленду спрямована зі сходу на захід, формуючи східну берег північного входу до протоки і межуючи з північним берегом бухти Сан-Карлос. Лафоніа - набагато молодша геологічна структура, не має складчастої будови.

Список літератури[ред. | ред. код]

  1. Otley H, Munro G, Clausen A and Ingham B. (2008). Falkland Islands - State of the Environment Report. Falkland Islands Government and Falklands Conservation, Stanley. Архів оригіналу за 20 липня 2011. Процитовано 5 червня 2010. 
  2. P Stone, PC Richards, GS Kimbell, RP Esser & D Reeves (2008). Cretaceous dykes discovered in the Falkland Islands: implications for regional tectonics in the South Atlantic. Journal of the Geological Society 165 (1): 1–4. doi:10.1144/0016-76492007-072. 
  • Southby-Tailyour, Ewen - Falkland Island Shores