Фольк-рок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Фолк-рок)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фольк-рок
Стилістичні походження
Походження
Типові інструменти
Похідні жанри Дженгл-поп
Інші теми
кантрі-рокрокабілісофт-рок
Німецький гурт Des Geyers Schwarzer Haufen

Фольк-рок або Фолк-рок (англ. Folk rock; також етно-рок, англ. ethnick rock, ethno rock) — напрямок у музиці, що поєднує фольклор з роком. Фольк-рок може більшою чи меншою мірою використовувати властиві риси народної музики, в тому числі її інструментарій та манеру виконання, проте відрізняється агресивнішим характером й енергійністю, і використанням характерних для року електроінструментів. Як правило, музику відносять до фольк-року в тих випадках, коли «фольклорною» складовою виступає етнічна музика народів Європи (наприклад кельтський або слов'янський фольклор). Водночас подібне поєднання року з афроамериканським фольклором чи фольклором народів Азії відносять до інших напрямків (наприклад блюз-рок, кантрі-рок, afro-rock, latin rock чи безпосередньо етнічної музики відповідно). Окремо виділяють анатолійський рок (поєднання з турецьким фольклором).

Історична довідка[ред. | ред. код]

Як напрямок музики, фольк-рок виник в США в середині 1960-х років. Тематика і манера виконання були «позичені» з народних джерел і у виконавців авторської пісні, таких як Вуді Гатрі та Піт Сіґер. Гурт The Byrds, піонери жанру, свідомо прагнули зайняти вільну ринкову нішу між бардовським фольк-інспірованим звучанням Боба Ділана та популярним роком «бітлів». Потрапивши у Велику Британію, ця музика швидко і вдало трансформувалася в електричний фольк-рок, який почали грати Fairport Convention і Pentangle.

Період стрімкого розвитку фольк-року припав якраз на кінець 60-х і 70-ті роки в США. Культура хіпі підхопила неординарну музику, що містила бунтівний рокерський норов і близькі серцю народні мотиви. У першій половині 1970-х років, значну популярність завойовує кельтський рок, що стояв ближче до фольклорних корінь, ґрунтуючись на використанні традиційних мелодій кельтської скрипки й губної гармошки, а також традиційних вокальних стилів.

Складнішим був шлях фольк-року у країнах Східної Європи. Творчість таких гуртів, як угорського Illés, або румунського Transsylvania Phoenix переслідувалася тогочасними комуністичними режимами цих країн, через що справжній розквіт фольк-року в цих країнах постав відтермінованим на кінець XX століття.

Представники напрямку[ред. | ред. код]

Серед відомих представників фольк-року англомовних країн — The Byrds, Боб Ділан, Ніл Янг, Рой Гарпер, Джоан Баез, Тім Баклі, Нік Дрейк, Fairport Convention, Steeleye Span, The Albion Band, Pentangle, The Ukrainians, Incredible String Band, Пол Саймон, The Pogues, The Waterboys.

В українській музиці до фольк-року відносять Joryj Kłoc, АтмАсфера, Тартак, Перкалаба, Гайдамаки, Мандри, Тінь Сонця, Воанергес, Rock-H, Триставісім, Чумацький шлях, TaRuta, частково Воплі Відоплясова та інші.

Серед сучасних фольк-рок гуртів Східної Європи слід відмітити румунський Transsylvania Phoenix, молдавський Zdob și Zdub, польські Rzepczyno, Shamrock, Shannon, чеські Nerez, Čechomor, Fleret, Hromosvod.

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]