Фолькер Штрассен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фолькер Штрассен
нім. Volker Strassen
Фолькер Штрассен читає лекцію на врученні премії Кнута на Симпозіумі з швидких алгоритмів в 2009 у SODA.
Фолькер Штрассен читає лекцію на врученні премії Кнута на Симпозіумі з швидких алгоритмів в 2009 у SODA.
Народився 29 квітня 1936(1936-04-29) (83 роки)
НімеччинаДюссельдорф
Громадянство Німеччина Німеччина
Діяльність математик, викладач університету, інформатик
Alma mater Геттінгенський університет
Сфера інтересів математик
Заклад Каліфорнійський університет в Берклі
Вчене звання професор
Науковий ступінь доктор наук
Аспіранти, докторанти Joachim von zur Gathen[d]
Член Леопольдина, Американське математичне товариство, Геттінгенська академія наук і Гайдельберзька академія наук
Нагороди
Особ. сторінка math.uni-konstanz.de/~strassen/

Фолькер Штрассен у Вікісховищі?

Фолькер Штрассен народився (29 квітня 1936, Дюссельдорф-Герресхайм, Німеччина) — німецький математик, почесний професор кафедри математики та статистики Констанцького університету[1].

Біографія[ред. | ред. код]

Штрассен народився 29 квітня 1936 року в Дюссельдорфі-Герресхайме.[2] Вивчав музику, філософію, фізику і математику в декількох німецьких університетах[2]. Докторський ступінь з математики він отримав в 1962 році в Геттінгенському університеті під керівництвом Конрада Якобса.[3] Потім, обіймаючи посаду на кафедрі статистики Каліфорнійського університету в Берклі він підготував свою габілітацію для університету Ерлангена—Нюрнберга, куди переїхав Якобс.[2] У 1968 році, Штрассен перейшов в Інститут Прикладної Математики Цюріхського університету, де пропрацював двадцять років. У 1988 році він перейшов в Констанцький університет[2] У 1998 році пішов на пенсію.[4].

Внесок у науку[ред. | ред. код]

Свої дослідження Штрассен почав з теорії ймовірностей. У статті 1964 року «Принцип інваріантності для закону повторного логарифму» він дав функціональну форму закону повторного логарифму[ru], що демонструє масштабну інваріантність випадкового блукання. Цей результат, відомий сьогодні як принцип інваріантності Штрассена або закон повторного логарифму Штрассена, часто цитувався і був представлений в 1966 році на Міжнародному конгресі математиків.

У 1969, Штрассен зосередив свої зусилля на аналізі складності алгоритмів і розробці швидких алгоритмів. У статті[5] про неоптимальності методу Гауса він довів, що для перемноження двох матриць 2X2 достатньо семи множень і запропонував швидкий алгоритм Штрассена для множення матриць. Це перший алгоритм, який дозволяє перемножати великі матриці за час менше ніж O(n3). У тій же статті він запропонував асимптотично швидкий алгоритм оберненої матриці, заснований на алгоритмі швидкого множення матриць. Цей результат був важливим теоретичним проривом, що спричинило численні подальші дослідження проблеми швидкого множення матриць. Незважаючи на подальші поліпшення цей метод залишається практичним шляхом множення великих щільних матриць. Поставлена Штрассеном проблема швидкого множення матриць[6] донині не вирішена.

У 1971 році Штрассен спільно з Арнольдом Шенхаге[en] запропонував метод асимптотично швидкого множення великих цілих чисел[ru], заснований на швидкому перетворенні Фур'є.

У 1977 році він разом з Робертом Соловеєм запропонував тест Соловея - Штрассена для визначення простоти числа. Це був перший поліноміальний ймовірнісний алгоритм з обмеженою односторонньої помилкою для визначення простоти числа — клас складності RP. І один з перших результатів, що привернув увагу до можливостей ймовірнісних алгоритмів.

Нагороди[ред. | ред. код]

У 1999 році Штрассен був нагороджений медаллю Кантора[ru][2]. У 2003 році Фолькер Штрассен, Роберт Соловей, Ґері Міллер і Міхаель Рабін отримали премію Паріса Канеллакіса за внесок у розробку ймовірнісного тестування простоти чисел.[4] У 2008 році він отримав премію Кнута за «видатний внесок у розробку і аналіз ефективних алгоритмів».[7] У 2011 році він отримав медаль Конрада Цузе[en] від Німецького товариства інформатики[en].[8][9] У 2012 він став членом Американського математичного товариства.[10]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. FB Mathematik and Statistik Архівовано 25 грудень 2008 у Wayback Machine., U. Konstanz.
  2. а б в г д Schönhage, Arnold (2000). Cantor-Medaille für Volker Strassen. Jahresbericht der DeutschenMathematiker-Vereinigung 102 (4). .
  3. Фолькер Штрассен(англ.) в проекті «Математична генеалогія».
  4. а б Preis für Prof. Volker Strassen, uni'kon 16.2004, Univ. of Konstanz.
  5. Фолькер Штрассен: Gaussian Elimination is not Optimal. In: Numerische Mathemetik, Bd. 13 (1969), S. 354–356, ISSN 00298-599X
  6. Кібернетичний збірник. Нова серія. Вип. 25. Збірник статей 1983–1985 рр .: Пер. з англ. — М .: Світ, 1988 — В. Б. Алексеев. Складність множення матриць. Огляд.
  7. The 2008 Knuth Prize is awarded to Volker Strassen for his seminal and influential contributions to efficient algorithms Архівовано 14 травень 2016 у Wayback Machine., ACM SIGACT.
  8. Winter, Cornelia (September 28, 2011). Konrad-Zuse-Medaille für Informatik an Fritz-Rudolf Güntsch und Volker Strassen. Informationsdienst Wissenschaft (German). .
  9. Konrad-Zuse-Medaille Архівовано 19 серпень 2014 у Wayback Machine., Gesellschaft für Informatik (in German), retrieved 2012-03-09.
  10. Список членів Американського математичного товариства, retrieved 2013-08-05.

Посилання[ред. | ред. код]