Фонд Президента України з підтримки освітніх та наукових програм для молоді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фонд Президента України з підтримки освіти, науки та спорту
Bankova 11 01.jpg
Фонд розташований в Будинку Офісу Президента України
Тип Науково-грантовий
Засновано 6 листопада 2018
Правовий статус державний цільовий фонд
Мета надання грантів на наукові дослідження і розробки молодим вченим
Розташування 01220, м. Київ, вул. Банкова, 11.
50°26′36″ пн. ш. 30°31′33″ сх. д. / 50.44343055558377387° пн. ш. 30.52606666669477775° сх. д. / 50.44343055558377387; 30.52606666669477775Координати: 50°26′36″ пн. ш. 30°31′33″ сх. д. / 50.44343055558377387° пн. ш. 30.52606666669477775° сх. д. / 50.44343055558377387; 30.52606666669477775
Центральний орган Президент України
Вебсайт Сайт Фонду

Фонд Президента України з підтримки освіти, науки та спорту (ФПУ)[1] - це державний цільовий фонд, який сприяє розвитку та підтримці талановитих українців, їхніх ідей у сфері освіти, науки та спорту, займається розвитком освітньої дипломатії та сприяє інтернаціоналізації української системи освіти з метою зміцнення лідерських позицій України у світі.

Історія[ред. | ред. код]

Створений Указом Президента України 6 листопада 2018 року.[2]

У 2019 році був визначений пріоритетний напрямок Фонду Президента, зокрема заохочення розвитку талановитої молоді. 2 червня 2021 року Володимир Зеленський затвердив Положення про Раду Фонду[3], перезапустивши його діяльність.

Робота зі створення Фонду розпочалася з формування персонального складу Ради Фонду Президента України, до складу якої увійшли провідні експерти академічної, неформальної освіти, наукової спільноти, олімпійські чемпіони та чемпіони світу з спорту, а також представники Офісу Президента, Міністр освіти і науки та Міністр молоді та спорту.

З 1998 р. переможці міжнародних учнівських олімпіад отримували стипендію у розмірі 2 950 грн в місяць.

Указом Президента України 28 січня 2021 р.[4] вперше започаткована нова система відзначення досягнень переможців міжнародних учнівських олімпіад з Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту, а саме 40 премій переможцям Міжнародних учнівських олімпіад в розмірі 100 000 грн та для 85 переможців Всеукраїнських учнівських олімпіад передбачені премії в розмірі 20 000 грн визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 р.[5]

Окрім цього, вперше передбачені Премії не лише для переможців олімпіад, а й для вчителів, які їх підготували.

Восени 2021 р. Глава держави вперше вручив сертифікати про отримання премії Президента України 16 переможцям міжнародних учнівських олімпіад з математики, інформатики, фізики та хімії.

Також, запроваджені стипендії Президента України учасникам зовнішнього незалежного оцінювання, які  отримали найвищі результати. 10 учасникам зовнішнього оцінювання з кожної області, Автономної Республіки Крим, м. Києва та Севастополя, які отримали найбільшу загальну суму балів за результатами зовнішнього незалежного оцінювання стипендії виплачуються протягом 12 місяців, щомісяця, у розмірі 10 000 гривень. Президентські стипендії були сплачені протягом 2021-2022 навчальних років для студентів першого курсу. Такі виплати також здійснюються з Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту.

У 2022 році сертифікати на отримання премії Президента України в розмірі 100 000 грн були вручені десятьом переможцям і призерам міжнародних олімпіад. Навіть в умовах воєнного стану, запровадженого через повномасштабне вторгнення Росії в Україну, українські команди взяли участь у п’яти міжнародних учнівських олімпіадах: з математики (Норвегія), інформатики (Індонезія), фізики (Швейцарія), хімії (Словенія), астрономії та астрофізики (Грузія). Результатом їхнього виступу став здобуток із 22 медалей (три золотих, сім срібних і 12 бронзових).

Мета[ред. | ред. код]

Забезпечення реалізації прав громадян у сфері освіти, підтримки і стимулювання інтелектуально обдарованої, талановитої та креативної молоді, розширення її можливостей у здобутті освіти, здійсненні наукових досліджень у провідних вітчизняних закладах вищої освіти, наукових установах та за кордоном, як передумови підвищення освітнього рівня громадян, прискорення економічного зростання України та інтеграції в європейський і світовий освітньо-науковий простір, а також відзначення спортивних досягнень спортсменів і їх тренерів, сприяння розвитку спорту, спортивної науки і медицини в Україні та пропаганди здорового способу життя.

Основні програми Фонду[ред. | ред. код]

 • продовження навчання молоді за програмами підготовки магістрів, докторів філософії та докторів наук у провідних вітчизняних закладах вищої освіти та наукових установах і за кордоном;
 • стажування молоді у провідних іноземних закладах вищої освіти та наукових установах;
 • залучення науково-педагогічних і наукових працівників іноземних закладів вищої освіти та наукових установ, відомих громадських діячів для участі в науково-педагогічній і науковій роботі у закладах вищої освіти, наукових установах України;
 • участь молоді в міжнародних науково-практичних семінарах та конференціях;
 • заохочення молоді за досягнення в освітній діяльності,  а також у науковій та спортивній діяльності;
 • заохочення вчителів, які підготували переможців міжнародних учнівських олімпіад з навчальних предметів;
 • підтримка реалізації проектів, у тому числі проектів інноваційних освітніх технологій та цифрової трансформації, у сферах освіти, науки та спорту.

Це були ключові пріоритети до 24 лютого з бюджетом понад 500 мільйонів гривень (приблизно 17 мільйонів доларів США). Після 24 лютого всі витрати на розвиток були секвестровані та перенаправлені на військові та армійські потреби. Програми Фонду вже адаптовані до сучасних викликів.

Ключові програми на 2022-2023 роки[ред. | ред. код]

Ініціатива Єднання[ред. | ред. код]

Суть ініціативи полягає в партнерстві українського університету з аналогічним університетом у Британії подібного профілю, розміру та наявності таких же спеціальностей. Ця «єдність» покликана допомогти українському університету знайти надійного партнера, який підтримуватиме прямий зв’язок між студентами та академічною спільнотою обох закладів.

Підтримка може включати, але не обмежується:

 • Програми мобільності для студентів і викладачів;
 • Доступ до баз даних і онлайн-курсів, а також доступ до наукових бібліотек і репозиторіїв;
 • Стипендії для короткострокових післядипломних досліджень;
 • Програми подвійного диплому та спільне навчання.

На сьогоднішній день зареєстровано 170 провідних українських університетів і 70 університетів-побратимів Великобританії, включаючи Кембридж, Дарем, Йорк, Ліверпуль, Единбург і Глазго. Зараз триває робота над розширенням списку братських університетів із США, Канади та ЄС.

Партнери: Cormack Consultancy Group, UK University Association, DAAD.

Українські студії - go global[ред. | ред. код]

Проект «Ukrainian Studies: go global» був запущений з метою зробити український голос гучнішим в світі!

Мета проекту - сприяти створенню українських студій у провідних світових університетах та змінити російську перспективу у вивченні України.

Частково Україну продовжують вивчати з використанням колоніальних наративів. Є потреба якісно змінити вивчення українського контексту, культури та історії у навчальних закладах по всьому світу.

Головне завдання проекту — змінити наратив вивчення України з російського на український та започаткувати вивчення України не тільки через призму культури, історії та мови, але й через виклики, з якими наразі доводиться зіштовхуватись українському суспільству.

В рамках проекту також на прикладі 4 різних сфер  створено окремі кейси щодо того, як в Україні прийняли виклики та знайшли рішення для того, щоб продовжити повноцінне функціонування. Україна, як case study - це новий підхід в розвитку освітньої дипломатії, який запроваджується командою Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту! Віримо, що вивчати досвід держави Україна будуть в провідних бізнес-школах світу та академічних середовищах.

Партнери: Український інститут, Міністерство закордонних справ України, Університети України, Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим.

Українці у світі[ред. | ред. код]

Метою проєкту є обʼєднання українських студентів та випускників топ-200 закордонних університетів в спільноту для промоції України та залучення інтелектуального капіталу країни в державні та приватні організації.

Одним з перших кроків є створення кількох баз даних, щоб визначити місцезнаходження студентів та випускників, напрями досліджень і готовність брати участь у проектах, пов’язаних з відбудовою України.

Планується також визначити інтелектуальні центри та створити спільноту українців за кордоном, щоб побудувати місток між цим талантом та державними інституціями.

Головним завданням проєкту є обʼєднання інтелектуального потенціалу країни в спільноту та налагодження співпраці з державними проєктами для розбудови країни.

Партнери: українська діаспора, міністерства України, посольства та студентські обʼєднання.

Український глобальний університет[6][ред. | ред. код]

Він має на меті об’єднати найкращі навчальні заклади світу для підтримки українців та надання можливостей для якісної освіти та досліджень для українських студентів, які постраждали від війни.

З березня 2022 року команда та волонтери УГУ досягли значних результатів:

 • підписано 51  меморандум зі світовими університетами, від відомих економічних до бізнес-шкіл, від військових академій до юридичних шкіл.
 • надано для українців стипендії та місця в університетах Торонто, Мілана, Саутгемптона, Стенфорда, Берклі, Парижу 1 Пантеон-Сорбонна, Pennstate State University Pennstate та багато інших.
 • отримано понад 2 500 заявок від українських студентів. 55% з них приїхали з України, решта – з Німеччини, Польщі, Франції, Хорватії, Італії, Іспанії та Болгарії.
 • Понад 100 стипендій та можливостей навчання отримали українські студенти та науковці на 2022-2023 навчальний рік. .

Партнери: DuoLiongo, Київська школа економіки, Ukraine Global Scholars, Український католицький університет, Програма нових лідерів Стенфордського університету, Асоціація професійного уряду, Технологічний університет та Київський академічний університет.

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Фонд Президента України з підтримки освіти, науки та спорту. presidentfund.gov.ua. Процитовано 5 жовтня 2022. 
 2. Указ Президента України №-357/2018 від 6.11.2018 «Про Фонд Президента України з підтримки освітніх та наукових програм для молоді»
 3. Про деякі питання підтримки розвитку освіти, науки та спорту. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 5 жовтня 2022. 
 4. https://www.president.gov.ua/documents/272021-36381.  Пропущений або порожній |title= (довідка)
 5. Питання призначення та виплати стипендій і премій Президента України у сфері освіти. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 5 жовтня 2022. 
 6. Ukrainian Global University. Ukrainian Global University. Процитовано 5 жовтня 2022. 

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]