Формальна логіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Форма́льна ло́гіка — це наука про форми, закони, прийоми та методи абстрактного мислення.[1] Вивчаючи мислення з боку його логічної структури, формальна логіка відхиляється від конкретного змісту думки, тобто це логіка, що вивчає структуру мислення та досліджує закони, за якими людина будує міркування.[1] Формальна логіка поділяє поняття на загальні та одиничні, конкретні та абстрактні, співвідносні та безвідносні, розглядає готові, сформовані знання, поза їх розвитком; її цікавить лише формальний зміст суджень.[2] Вона включає традиційну й сучасну класичну (символічну) логіки. Така логіка є методом отримання нового знання на підставі використання нових результатів для переходу від відомого до невідомого, від пізнаного до непізнаного, а метод реалізується за планом. Це наука про міркування, його структурні елементи та відношення між ними в процесі побудови вивідного знання.

Формальна логіка — конструювання і дослідження правил перетворення висловів, що зберігають своє істинне значення безвідносно до змісту вхідних в ці вислови понять. У історії філософії — окремий розділ або напрям логіки кінця XIX — початку XX ст. У сучасному вжитку — синонім символічної, або математичної логіки. Арістотель — автор формальної логіки. Пізніше, в середні віки, формально-логічна частина вчення Арістотеля була відірвана від змістовної і канонізована, використовувалася як методологічна основа середньовічної схоластики.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Національна академія внутрішніх справ. Кафедра філософії права та юридичної логіки. Мультимедійний підручник. "Логіка". arm.naiau.kiev.ua
  2. Гасяк О. С. Формальна логіка. Розв'язкові процедури, алгоритми, словник базових термінів і понять: навч. посібник / О.С.Гасяк. — Вид. 2-ге, переробл. та доповн. — Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2014. — 544с.

Література[ред. | ред. код]

  • Гасяк О. С. Формальна логіка : короткий словник-довідник. — Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2014. — 200 с.
  • Філософський словник / за ред. В. І. Шинкарука. — 2-ге вид., перероб. і доп. — К. : Головна ред. УРЕ, 1986.

Див. також[ред. | ред. код]