Форум Вільних Народів Постросії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Форум Вільних Народів Постросії
Логотип
Дата створення / заснування 8 травня 2022
Значима особа Кашапов Рафіс Рафаїлович, Штепа Вадим Володимирович, Клімкін Павло Анатолійович, Романчук Ярослав Чеславович, Стецьків Тарас Степанович і Анна Фотига
Політична ідеологія Сепаратизм і федералізм
Офіційний сайт(рос.)
CMNS: Форум Вільних Народів Постросії у Вікісховищі

Форум Вільних Народів Постросії (раніше — Форум Вільних Народів Росії) — платформа комунікації лідерів регіональних рухів та представників корінних народів Росії, що має на меті повну, контрольовану й ненасильницьку реконструкцію РФ, безумовними складовими якої будуть процеси деімпереалізації, деколонізації, денацифікації, демілітаризації та денуклеаризації сучасної російської держави. Фактична мета — розпад РФ.

Ідея[ред. | ред. код]

Ідея створення Форуму як платформи для діалогу та консолідації, виникла у відповідь на посилення авторитарних і тоталітарних практик путінізму після початку повномасштабної фази війни Росії та Білорусі проти України, як альтернативний майданчик імперським, москвацентристським опозиційним «лібералам», які прагнуть монополізувати будь-яку опозицію путінському режиму через Форум вільної Росії, що проводиться у Вільнюсі з 2017 року.

Місія та цілі[ред. | ред. код]

Представники Форуму вважають, що народи Росії на сьогодні є окупованими режимом кремлівських рашистів, тож мають системно працювати як над власним звільненням, так і над здобуттям повного суверенітету, включно з незалежністю.

Формати існування чи не існування оновленої та у певній формі єдиної російської держави є дискусійними, частина учасників майданчику підтримує перехідний етап у моделі Конфедерації чи Співдружності, частина — виступає за повну незалежність всіх суб'єктів нинішньої федерації одразу.

Проте інші російські опозиційні групи Форум назвав «імперіалістичними».

Заходи[ред. | ред. код]

Перший захід Форуму вільних народів Росії відбувся 8 травня 2022 у Варшаві у день закінчення Другої світової війни в Європі.[1] Було анонсовано, що локаціями низки найближчих Форумів мають стати Прага, Клайпеда, Гельсінкі та Стамбул.

Окрім формату Форумів загальноросійського спрямування, у планах є організація тематичних заходів, присвячених певному регіону-протодержаві (Татарстан, Кенігсберг, Сибір, Урал, Башкортостан тощо) і один щорічний «Великий» загальний Форум.

Окрім проведення заходів, ключовим напрямком діяльності Форуму є його робота як постійнодіючого аналітичного центру, робота якого буде спрямована на реконструкцію рф, деколонізацію її корінних народів та регіонів, демілітаризацію та денуклеаризацію, депутінізацію та люстрацію.

23 липня 2022 року в Празі пройшов форум, де міжнародні експерти обговорювали розпад РФ на 19 окремих республік[2]. На Форумі було прийнято «Декларацію про деколонізацію Росії». На її початку наголошується, що процес повної та загальної деколонізації Росії має базуватися на міжнародному праві, включаючи Загальну декларацію прав людини та право націй на самовизначення, закріплене у Статуті ООН. Національні та регіональні еліти закликали розпочати створення національних перехідних урядів/адміністрацій (можливо, в еміграції), а також почати створювати Конституції республік, що закріплюють їхню державну незалежність та суверенітет. Оголошено про скликання у листопаді-грудні 2022 року Міжнародної конференції з мирної деколонізації та територіального устрою постросійського простору.[3]

На Третьому Форумі, який відбувся у Гданську 23-25 вересня 2022, назву підкоригували, привівши її у відповідність до Декларації — «Форум вільних народів постросії».[1]

Четвертий Форум відбувся 7-11 грудня у шведському Гельсінгборзі. У грудні ж так звані депутати так званої держдуми так званої росії ухвалили в першому читанні одразу два закони, які мають безпосереднє відношення до ФВНП. Нові юридичні норми запроваджують покарання та прирівнюють до екстремізму поширення і демонстрацію карт та зображень, що «спростовують територіальну цілісність росії». Приводом для розробки такого закону була карта, яка стала одним із фірмових знаків, символів Форуму. На ній на місці нинішньої ерефії розміщено кілька десятків держав зі своїми прапорами.[1]

31 січня 2023 у Брюсселі в будівлі Європарламенту відбувся 5-й Форум вільних народів постросії. Його тема — «Імперська Росія: завоювання, геноцид та колонізація. Перспективи деімперіалізації та деколонізації».[1] На ньому представники п'яти регіонів Росії (Уралу, Кенігсбергу (Калінінградська область), Інгрії (Ленінградська область), Сибіру й Кубані) оголосили про початок підготовки референдумів за свою незалежність.[4][5][6] Початок онлайн-референдумів намічено на 16 лютого 2023, проте вже станом на 9 лютого Роскомнадзор заблокував сайт онлайн-референдумів щодо відокремлення від Росії різних регіонів.[7]

25 — 28 квітня в Hudson Institute (Вашингтон), у мерії Філадельфії та в Українському інституті Америки (Нью-Йорк) відбувся VI Форум вільних націй пост-Росії, головна тема якого: «Нове майбутнє Північної Євразії: архітектура постросійського простору». Участь у форумі взяли представники рухів поневолених народів і регіонів Росії. Окрім того, до них долучилися аналітики, політики, дипломати, експерти, науковці та громадські діячі різних країн.[8][9]

Зокрема, під час Форуму були обговорені можливості створення нової архітектури глобальної та регіональної безпеки.[10]

Спікери та учасники Форуму[ред. | ред. код]

Рафіс Кашапов, Ілля Пономарьов, Руслан Габбасов, Павєл Сулідзяка, Вадим Штепа, Павєл Мізєрін, Маріуш Піліс, Вадим Пєтров, Дені Тепс, Нафіс Кашапов, Андріус Алманіс, Павло Клімкін, Кшиштоф Сворофські, Інна Курочкіна, Ярослав Романчук, Тарас Стецьків, Анна Фотига.

Див. також[ред. | ред. код]

Соцмережі[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г Ідеї деколонізації рф гучно пролунали у стінах Європарламенту. www.ukrinform.ua. 
  2. Обговорюють розпад РФ. Російські опозиціонери організували форум у Празі. РБК-Украина (рос.). Процитовано 24 липня 2022. 
  3. Второй Форум свободных народов россии призвал к деколонизации рф // Укрінформ
  4. Форум свободных народов в Брюсселе: солидарность с Украиной, диалог с ЕС и начало референдумов. freenationsrf.org. 
  5. “Досить годувати Москву!”: представники п’яти регіонів рф заявили про проведення референдумів за незалежність від росії. kievvlast.com.ua. 
  6. Dickinson, Peter (9 лют. 2023 р.). Is Putin’s Russia heading for collapse like its Czarist and Soviet predecessors?. 
  7. Роскомнадзор заблокував сайт онлайн-референдумів у Росії. Главком | Glavcom. 9 лют. 2023 р. 
  8. VI Forum of the Free Peoples of Post-Russia will be held in Washington, Philadelphia, NYC. www.ukrinform.net. 14 квіт. 2023 р. 
  9. A New Architecture for Northern Eurasia: The Sixth Free Nations of Post-Russia Forum | Hudson. www.hudson.org. 28 квіт. 2023 р. 
  10. Старт з Калінінграда або з могили Путіна: на форумі у США обговорили руйнування Росії. 24 Канал. 26 квіт. 2023 р.