Фотопапір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фотобумага Унибром.JPG

Фотопапір — непрозорий матеріал на паперовій підкладці, призначений для отримання позитивного фотографічного зображення. Він має властивість швидко вбирати чорнило, не дає їм розтікатися по поверхні і всередині аркуша. Завдяки цьому зображення і фотографії, роздруковані на фотопапері, мають високу роздільну здатність та насиченість.

Світлочутливий фотопапір[ред.ред. код]

Фотопапір для використання в класичному фотографічному процесі покритий світлочутливої емульсією, що складається з тонкого желатинового шару, всередині якого, не стикаючись один з одним, розташовані кристалики світлочутливої речовини — солі срібла, розміром менше 0,001 мм. Оскільки самі солі срібла мають жовтувато-молочний колір, емульсійна сторона фотопаперу має блідий жовтий відтінок. Як світлочутлива речовина найчастіше використовується хлористе срібло, що має максимум чутливості в ультрафіолетовій зоні спектра. Саме завдяки цій речовині Ріттер виявив існування ультрафіолетових променів (речовина швидше за все темніло перед фіолетовим ділянкою спектру, де візуально не виявлялося ніякого світла).

Фотопапір, як правило, експонують з негативу (фотоплівка, фотопластинка), використовуючи фотозбільшувач, або за допомогою контактного друку. Під дією світла в емульсії відбуваються хімічні реакції, утворюється приховане зображення, яке перетворюється на видиме при подальшій хімічній обробці (проявлення, фіксування).

Ефективна чутливість фотопаперу в десятки разів менше фотоплівки і складає зазвичай одиниці і частки одиниць ГОСТ. Типові витримки при друці — кілька секунд, у той час як при експонуванні фотоплівки — десяті й соті частки секунди.

Види фотопаперу[ред.ред. код]

Глянцевий папір має гладке блискуче покриття. Вона незамінна при друку аматорських фотографій. Зображення виходять дуже яскравими, насиченими, реалістичними. Для глянцевого паперу рекомендовано використовувати водорозчинні чорнила.

Матовий папір (одно і двосторонній). Зображення на папері не створюють відблисків і характеризуються хорошою чіткістю і контрастністю ліній. Як правило, матовий папір використовується для друку рекламних матеріалів, ілюстрованих текстів, документів та графіків водорозчинним і пігментним чорнилом.

Шовковисто-матовий, шовковисто-глянцевий — мікропористі види паперу добре зарекомендували себе при друку фотографій з високою роздільною здатністю. Завдяки особливій структурі покриття, папір однаково добре підходить для друку водорозчинним і пігментним чорнилом.

Фотографії, надруковані на папері Fine Art з покриттям, що імітує натуральну шкіру, полотно, луску, мокру штукатурку, апельсинову шкірку, сітку і т. д., відрізняються особливою урочистістю і пишністю. Папір призначений для друку фотографій, репродукцій та інших професійних фоторобіт.

Папір на магнітній основі поєднує в собі властивості паперу і магніту. На ньому можна друкувати стікери для нотаток, рецепти страв, списки телефонів, пазли, азбуку для дитини та інші зображення, які легко кріпляться на металеві поверхні — презентаційні дошки, стелажі, холодильники, контейнери і т. д.

Термотрансферний папір для струменевого друку призначена для нанесення зображення (фото, малюнка або напису) на світлі тканини за допомогою праски або термопреса.

Самоклейний папір для стікерів, цінників, оголошень. Папір дозволяє швидко внести зміни до оформлення вітрин, рекламних плакатів чи пакування товарів.

Самоклейний папір (CD та DVD диски) з висічкою для оформлення CD. Папір дозволяє швидко і яскраво оформити диск-презентацію, улюблений музичний диск або диск з відеофільмом.

Папір для друку карток і бейджів формату А4. Перфорація виконана за розміром гостьових бейджів. Після нанесення зображення лист легко розділяється на персональні картки без застосування ріжучих інструментів.

Деякі спеціальні різновиди фотопаперу[ред.ред. код]

• Арістотипний фотопапір (від др.-грец. Ἄριστος — найкращий і τύπος — відбиток, зображення) — хлоросеребряная фотопапір, видиме зображення на якій виходить без прояву, тривалим експонуванням при сонячному світлі. Зображення закріплюється фіксуванням. Використовувалася до масового застосування проявляються фотопаперів.

• Реверсивний фотопапір (обертаються), (від лат. Reversio — поворот) — фотопапір високої світлочутливості, призначена для отримання позитивного зображення шляхом звернення із слайду проекційної печаткою. Чорно-біла реверсивна фотопапір по спектральної чутливості є Ортохроматичні фотоматеріалом і обробляється при червоному світлі. Застосовується для виготовлення копій з діапозитивів, а також з напівтонових і штрихових оригіналів. Для попередження розмокання має лакове покриття. Випускається зазвичай в рулонах і призначена для застосування в апаратурі автоматичного друку. У СРСР випускалася реверсивна фотопапір типу ОЛ (звертаємося лакована) в рулонах.

• Технічний фотопапір — призначена для реєстрації показань приладів, копіювання документів і креслень тощоВипускаються як галогеносрібні, так і несрібні (наприклад, термографічні). За призначенням поділяються на:

 • реєструючі :
  • осцілографний,
  • електрокардіографний,
  • фототелеграфний - Ортохроматичні високочутлива фотопапір для відтворення зображення в фототелеграфних апараті.
 • світлокопіювальні :
  • Фотостатная негативна - високочувстітельная Ортохроматичні контрастна. Копіювання шріхових і напівтонових оригіналів шляхом фотозйомки.
  • Фотостатная позитивна - Середньочутливі несенсибілізованими контрастна.
  • Для швидкісного копіювання - несенсібілізіованная контрастна. Розрахована на малий за часом цикл обробки (близько 3 хвилин).
  • Картографічна - низькочутливих несенсибілізованими контрастна. Призначена для виготовлення наклейок шляхом відділення емульсійного шару від підкладки.
  • Диазотипного - низькочутливих, для контактного копіювання в ультрафіолетових променях.

Виробники фотопаперу та відомі марки[ред.ред. код]

Фотопапір в даний час продовжують виробляти в промислових масштабах, але попит на неї значно знизився. У Росії найбільш широко представлені фотопаперу Ilford, FOMA, Forte, SIHL.

Для фотолюбителів також доступно самостійне виготовлення фотопаперу з використанням доступної під замовлення фотоемульсії.

Випускалися в СРСР:

• Берізка — глянцева бромосеребряной фотопапір, що мала поліетиленове покриття і не вимагала процедури глянцевания для отримання блискучої поверхні. Дає нейтральний відтінок сірого. Високочутлива, контрастна.

• Бромпортрет — бромосеребряной фотопапір з теплим, коричневим (до светлокоричневого при розведенні проявника) відтінком почорніння. Середньочутливі, випускалася м'яка, напівм'яка і нормальна. Має дуже високі щільності максимального почорніння і великий корисний інтервал експозицій.

• Йодоконт — йодохлоробромосеребряная фотопапір, призначена в основному для контактного друку . Низькочутливих, малоконтрастне . Колір получающегося зображення — зелений, відтінок залежить від експозиції, температури розчину і часу прояви . При використанні виснажених розчинів схильна до утворення жовтої вуалі . Застосовувалася для створення відбитків пейзажів.

• Контабром — хлоробромосеребряная малочутливих фотопапір, випускається напівм'яка і нормальна . Залежно від ступеня розбавлення проявника, дає зображення від чорно — коричневого до червоно -оранжевого тони. Проявник — гидрохиноновую з карбонатом натрію.

• Новобром — хлоробромосеребряная високочутлива фотопапір нормальної контрастності. Висока роздільна здатність, тепло- чорний тон зображення.

• Унібром — найбільш масова і різноманітна за характеристиками фотопапір . Дає зображення холодно- сірого кольору. Середньої і високої чутливості.

• Фотоконт — хлоросеребряная фотопапір для контактного друку . Низькочутливих . Має високу оптичну щільність максимального почорніння і нейтрально сірий тон . Час прояву в Стандартному № 1 проявнику 1-2 хв.

• Фотоцвет −1 і Фотоцвет −2 — кольорова багатошарова фотопапір, призначена для печатки з маскованих негативів.

Посилання[ред.ред. код]