Фотосенсорний шар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шари сітківки. RPE — пігментиний епітелій сітківки OS — зовнішній сегмент фоторецепторів; IS — внутрішній сегмент фоторецепторів; ONL — зовнішній ядерний шар; OPL — зовнішній сітчастий шар; INL — Внутрішній ядерний шар; IPL — внутрішній сітчастий шар; GC — гангліонарний шар; BM — мембрана Бруха; P — пігментні епітеліоцити; R — палички; C — колбочки; Стрілочка і пунткирна лінія — зовнішня погранична мембрана; H — горизонтальні клітини; B — біполярні клітини; M — клітини Мюллера A — амакринові клітини; G — гангліонарні клітини; AX — аксони.

Фотосенсорнй шар — один з десяти шарів сітківки хребетних, містить зовнішній і внутрішній сегменти фоторецепторних клітин.

Внутрішній сегмент[ред. | ред. код]

Внутрішній сегмент (англ. inner segment, IS) — відділ фоторецептора, де проходить більшість реакцій метаболізму.

У внутрішньому сегменті міститься багато мітохондрій і ендоплазматичного ретикулуму (відповідає за синтез білка). Внутрішній і зовнішній сегменти сполучаються тоненькою сполучною війкою, через яку речовини з внутрішнього сегменту активно транспортуються у зовнішній сегмент. Внутрішню структуру цієї нерухомої сполучної війки утворюють дев'ять дуплетів мікротрубочок, які розташовані у вигляді дев'ятикутника. Внутрішній сегмент орієнтований в сторону скловидного тіла.

Зовнішній сегмент[ред. | ред. код]

Зовнішній сегмент (англ. outer segment, OS) — відділ фоторецептора, де проходить значна частина зорової фототрансдукції опосередком семи-трансмембранні білки спряжені з ретиналем. Зовнішній сегмент орієнтований в сторону склери.

Це і є власне світлочутлива частина фоторецептора. Вона простягається від сполучної війки до пігментного епітелію сітківки. В місці сполучної війки постійно виникають нові мембранні диски, що містять родопсин — основний зоровий пігмент, та інші необхідні білки: трансдуцин, аррестин, цГМФ-фосфодіестераза. Диски поступово просуваються в напрямку пігментного епітелію. Родопсин запускає каскад зорової фототрансдукції.

Зовнішні сегменти паличок довгі, тонкі, межують з пігментним епітелієм, який відділяє старі мембранні диски і фагоцитує їх. Зовнішні сегменти колбочок коротший і ширший ніж паличок, мають конічний вигляд, замість мембранних дисків у колбочок присутні мембранні складки (напівдиски), що також містять зоровий пігмент.

Родопсин становить близько 90% білкової маси в зовнішньому сегменті і є стартовою точкою перетворення зовнішнього світла у фізіологічний сигнал.

Клінічне значення[ред. | ред. код]

Живлення фоторецепторів і відведення зайвих речовин забечує пігментний епітелій сітківки. При відшаруванні сітківки має місце порушення вказаних процесів через розширення проміжку між фотосенсорним шаром і пігментним епітелієм, що веде до загибелі фоторецепторів і сліпоти.

Будова палички
Схематичне зображення паличок і колбочок в сітківці

Література[ред. | ред. код]

  • О. Д. Луцик, А. Й. Іванова, К. С. Кабак, Ю. Б. Чайковський Гістологія людини. — К.: Книга плюс, 2003 — ISBN 966-7619-39-7
  • Гистология: Учебник / Под ред Ю. И. Афанасьев, Н. А. Юриной — М.:Медицина, 2002 — ISBN 5-225-04523-5

Посилання[ред. | ред. код]