Фотій I Великий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фотій I
грец. Φώτιος
Патриарх фотий.png
Основні відомості
Народження 820(0820)
Константинополь
Країна: Візантійська імперія Візантійська імперія
Конфесія: православ'я Константинопольського патріархату
Смерть: 896(0896)
Вірменія
Праці й досягнення
Рід діяльності: філософ, бібліограф, письменник
Основні інтереси: теологія
Титул: єпископ, святий
Значні роботи:
Додаткова інформація: Патріарх Константинопольський
CMNS: Фотій I Великий у Вікісховищі

Фотій (Феофіла́кт, дав.-гр. Πατριάρχης Φώτιος бл. 820 р., м. Царгород — 896 р., Вірменія) — визначний церковний та політичний діяч Візантії, константинопольський патріарх у 858867 і 878886 рр.; святитель.

Біографія[ред. | ред. код]

Походив із константинопольської знаті. До 858 був чиновником при імператорі Михайлі III. Був викладачем у Константинопольському університеті.

У 857—867 рр. — титулований як Архієпископ Константинополя, Нового Риму і Вселенський Патріарх. Сан цей він отримав внаслідок політичних інтриг — попередній патріарх Ігнатій відмовився насильно постригти в монахині матір імператора, через що імператор змістив Ігнатія і передав престол Фотію.

Боровся проти залишків іконоборства і павлікіан. Сприяв поширенню впливу візантійської церкви на слов'янські землі — Болгарію, Моравію, Русь. За Фотія була заснована болгарська (охридська) церква, що підпорядковувалася константинопольському патріархові.

Фотій вступив у боротьбу з папою римським Миколою I, який вступився за скривдженого Ігнатія, що у 867 р. призвело до конфлікту між римо-католицькою і православною візантійською церквами, відомого під назвою Фотієва схизма. Незабаром Фотій був усунений з патріаршого престолу новим імператором Василієм І Македонянином, який прагнув союзу з Римом.

У 877—886 рр. — знову титулований як Архієпископ Константинополя, Нового Риму і Вселенський Патріарх.

У 879 р. папа Іван VIII визнає відновлення Фотія як законного патріарха Константинопольського (Фотій був засуджений у 869 р. Папою Адріаном II). Прихильник централізованої бюрократичної монархії з сильною імператорською владою, разом з тим прагнув до створення централізованої православної церкви на чолі з патріархом.

У 886 новий імператор Лев VI з метою повного підпорядкування церкви світській владі скинув з посади Фотія. Він помер на засланні (Вірменія).

Фотій був високоосвіченою людиною свого часу, знавцем античної літератури. Автор твору «Міріобіблон». Склав тлумачний словник грецької мови, писав богословські трактати. У проповідях-гоміліях Фотія за 860 і 866 містяться цінні відомості про похід Русі на Візантію у 860.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]