Франгіз Алізаде

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Франґіз Аліага кизи Алізаде (азерб. Firəngiz Əliağa qızı Əlizadə; 28 травня 1947(19470528), Баку) — азербайджанська композиторка, піаністка, музикознавець і педагог, Народна артистка Азербайджану (2000).

Біографія[ред.ред. код]

Закінчила Бакинську консерваторію по класу фортепіано (1970) і композиції (1972). Була першою виконавицею в Азербайджані, а в ряді випадків і в СРСР, фортепіанних творів класиків музичного авангарду XX століття: Арнольда Шенберґа, Антона Веберна, Альбана Берга, Олів'є Мессіана, Джона Кейджа, Джорджа Крама[1].

З 1976 року викладала в Бакинській консерваторії, з 1990 — професор. У 19931996 — викладач у консерваторії міста Мерсін (Туреччина), керівник оперного хору. З 1999 року жила в ФРН. Потім повернулася на батьківщину і в 2007 році була обрана керівником Спілки композиторів Азербайджану.

Як композитор Алі-заде співпрацювала з цілим рядом провідних світових виконавців — особливо з віолончелістами: її концерт для віолончелі з оркестром був присвячений Івану Монігетті і виконаний ним, п'єса «Дервіш» написана для Йо-Йо-Ма і включена їм у програму світового турне, п'єса «Оян!» написана на замовлення Мстислава Ростроповича як обов'язковий твір Міжнародного конкурсу віолончелістів Мстислава Ростроповича. Диск, що повністю складається з творів Алі-заде, записав Кронос-квартет[2]. Крім того, твори Алі-заде виконують Давид Герінгас, Олександр Івашкін, інші відомі музиканти і ансамблі.

Народна артистка Республіки Азербайджан (2000). ЮНЕСКО в 2008 році удостоїла Франгіз Алі-заде почесного звання «Артист ЮНЕСКО в ім'я миру» [3].

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]