Франсуа П'єр Амі Аргант

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Франсуа П'єр Амі Аргант
François Pierre Ami Argand
Ami Argand.png
Народився 5 липня 1750(1750-07-05)
Женева, Швейцарія
Помер 14 жовтня 1803(1803-10-14) (53 роки)
Женева, Швейцарія
Громадянство Швейцарія Швейцарія
Галузь наукових інтересів фізика, хімія, винахідник, конструктор
Відомий завдяки: Масляна лампа

Франсуа П'єр Амі Аргант у Вікісховищі?

Франсуа́ П'єр Амі́ Арга́нта (англ. François Pierre Ami Argand; 5 липня 1750(17500705) — 14 жовтня 1803) — видатний швейцарський фізик та хімік, конструктор, винахідник XIX століття.

Біографія[ред.ред. код]

Франсуа П'єр Амі Аргант народився в місті Женева в Швейцарії у протестантській сім'ї середнього достатку. Він став дев'ятою дитиною з десяти дітей місцевого майстра годинникових справ Жана-Луї Арганта. Спершу він вчився в Женеві, на факультеті літератури. Пізніше, навчаючись на кафедрі філософії, під впливом видатного натураліста епохи, Ораса Бенедикта де Соссюра, вирішив присвятити себе вивченню таємниць фізики та хімії. За порадою останнього, 1775 року Франсуа П'єр Амі Аргант продовжив навчання в столиці Франції місті Парижі під керівництвом Антуана Лорана Лавуазьє та Антуана де Фуркруа.

Винаходи[ред.ред. код]

1780 року Франсуа П'єр Амі Аргант переїхав до міста Мез в Лангедок. Там, на винній фабриці Арган розробив покращений метод перегонки і в результаті впровадження цього винаходу протягом наступних трьох років заробив чималі гроші, після чого, 1783 року Амі Аргант повернувся в рідне місто [1][2].

Близько 1782 року він розробив оригінальний масляний світильник (пальник) з ґноту у вигляді порожнистої трубки і подвійної конвекції, які отримали назву по імені винахідника — «Аргандова лампа»[3]. Цей освітлювальний прилад давав в 10-12 разів більше світла, ніж звичайна свічка і в кілька разів більше, ніж лампи з традиційними (повними) гнітами. того-ж року, в столиці Британської імперії місті Лондоні було налагоджено виробництво аргадових ламп [4].

1783 року, разом з братами Монгольф'є (Жозефом-Мішелем та Жаком-Етьєном) ставив революційні експерименти з повітряними кулями наповненими гарячим повітрям. 19 вересня 1783 року в Версалі (під Парижем) в присутності короля Людовика XVI у дворі його замку в годину дня повітряна куля злетів у повітря, несучи в своєму кошику перших повітряних мандрівників, якими були баран, півень та качка. Куля пролетіла 4 кілометри за 10 хвилин. Для її наповнення знадобилося 2 пуди (32 кг) соломи та 5 фунтів (2,3 кг) вовни. Оболонка кулі була зроблена з полотна, у верхній частині зсередини обклеєна папером і посилена мотузковою стрічкою. Папір, що використовувався для цієї мети виготовив Аргант, і він-же, пізніше, став автором ідеї наповнення балонів газом легше повітря (воднем).

Після цього Амі Аргант вніс ряд удосконалень в процес чесання і прядіння бавовни.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Historisches Lexikon der Schweiz: Argand, Ami
  2. Société Genevoise de Généalogie: Jean-Louis ARGAND
  3. Аргандови лампи // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос.)
  4. archive.org: / vierteljahrsschr29natu_djvu.txtVierteljahrsschrift der Naturforschenden Gesellschaft in Zürich. 29. Jahrgang, Zürich 1884, S. 403ff.

Посилання[ред.ред. код]