Франциск Ксав'єр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Франциск Ксав'єр
F. Xavier.jpg
Рівноапостольний
Народився 7.4.1506, Наварра
Помер 3.12.1552, Шанчуаньдао
Шанується в Католицькій Церкві
Канонізований 12 березня 1622 Папою Григорієм XV
Беатифікований 25 жовтня 1619 Папою Павлом V
День пам'яті 3 грудня
Патрон Іспанії, країни Басків, Японії, єзуїтів та солдатів
Медіафайли на Вікісховищі

Святий Франциск Ксав'єр, S.J. (баск. San Frantzisko Xabierkoa; ісп. San Francisco Javier; порт. São Francisco Xavier; кит. 聖方濟各沙勿略; яп. フランシスコ・ザビエル; 7 квітня 1506 — 3 грудня 1552) — католицький святий та чудотворець, співзасновник Товариства Ісуса, один з перших місіонерів Римо-Католицької Церкви у Індії і країнах Східної Азії. Відомий тим, що вперше приніс християнство до Японії.

Римо-католицька Церква вважає, що Франциск Ксав'єр навернув більше людей на віру Христову, ніж будь-хто з часів св. Павла.

Біографія[ред. | ред. код]

Франциск Ксав'єр, згідно з родинним реєстром, народився 7 квітня 1506 року поблизу Санґуеса та Памплони в аристократичній сім'ї королівства Наварра (Іспанія). Був наймолодшим сином Хуана де Хассо, приватного радника Короля Івана ІІІ Наваррського (Жан д'Альберт), та Марії де Азпількуета: отже Ксав'єр — єдиний спадкоємець двох шляхетних наваррських родин.

Слідуючи іспанській традиції часу, дали йому прізвище матері; його ім'я точно пишеться Франциско де Ксав'єр (ісп. Francisco de Xavier, лат. Xaverius) — а не Франциск Ксав'єр, адже первинно Ксав'єр це назва місцевості. У 1512 багато фортець було зруйновано, включно з родинним замком — і землю конфісковано. Батько Франциска помер в 1515.

Франциск Ксав'єр за походженням був іспанцем, із Наварри, баскська мова була для нього рідною; додатково вільно володів, звичайно, іспанською, а також латиною, французькою й португальською; частково теж азіатськими мовами — японською і гінді.

У віці 19 років Франциск Ксав'єр поїхав учитися в Паризький університет, де отримав звання магістра лісанс ез'арт у 1530 році. Там ж він продовжив богословські студії та познайомився з Ігнатієм Лойолою.

Ксав'єр, Лойола, та п'ять інших заснували Товариство Ісуса 15 квітня, 1534, склавши обітниці убожества і доброчесності на місці у нинішньому районі Монмартр в Парижі. Франциск Ксав'єр і його друзі поїхали в Італію, отримуючи дозвіл від Папи на заснування ордену званого Товариство Ісуса — чи Єзуїтів, як їх пізніш називали.

Мапа місіонерських подорожей св. Франциска Ксав'єра

Робота Ксав'єра дала початок тривалій зміні у східній Індонезії, де протягом 1546—1547 років він працював в регіоні Малакки серед народів островів Амбон, Тернате, і Моротаї (чи Моро) — і заклав основи для постійної місії. Він продовжував місіонерську діяльність в Японії; покинувши Малакку, інші продовжили його роботу: у 1560-х роках у регіоні було 10 тис. християн, головним чином на острові Амбон, а в 1590-х роках — уже було 50-60 тис. християн.[1]

Каскет з мощами Святого Франциска Ксав'єра в м. Ґоа, і Індії, де він жив і служив

21 листопада 1552 року на острові Шанчуаньдао (Китай) Ксав'єр зомлів після служіння святої літургії. Помер Ксав'єр 3 грудня 1552, у 46-му році життя, не досягнувши таки материкового Китаю.

Спочатку його поховано на пляжі острова Шанчуаньдао, а в лютому 1553 року нетлінне тіло забрано з острова і тимчасово поховано в церкві Святого Павла в Малацці 22 березня, 1553 року: відкрита могила у церкві нині позначає первісне місце поховання Ксав'єра. Перейра повернувшись з Ґоа, вийняв тіло 15 квітня, 1553 року — і переніс до свого дому.

11 грудня 1553 року тіло Ксав'єра відправили кораблем до Ґоа (Індія): нині тіло — у Базиліці Бома Ісуса в Ґоа, з 2 грудня, 1637 року в скляному контейнері прикрашеному сріблом.

Права рука, якою Ксав'єр благословляв і хрестив новонавернених, була відокремлена ген. Клаудіо Аквавіва у 1614 році: відтоді зберігається вона у срібному релікварію в головній єзуїтській церкві у Римі — Іль Джезу (Італія) для публічного шанування.[2].

Багато вірять, що Франциск Ксав'єр був святим, який приніс християнську віру до Азії.

Франциск Ксав'єр звичайно відомий як «Святий Франциск Ксав'єр», «Святий Патрон Сходу». До нього моляться і шанують його, як прямого представника Ісуса Христа (мощі святого, які після смерті в Китаї були віднайденими нетлінними, зберігаються в церкві міста Ґоа в Індії і шануються понині). Численні лікарні, школи, та інші заклади в Індії названі в його честь.

Патрон[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ricklefs, M.C. (1993). A History of Modern Indonesia Since c.1300, 2nd Edition. London: MacMillan. с. p.25. ISBN 0-333-57689-6. 
  2. Cappella di san Francesco Saverio, at the official website of Il Gesù. Text in Italian.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

П: П: П: П: П: П: