Французька Західна Африка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Afrique occidentale française
Французька Західна Африка
федерація французьких колоній
1895 – 1958

Прапор Французька Західна Африка

Прапор

Французька Західна Африка: історичні кордони на карті
Французька Західна Африка: історичні кордони на карті
Столиця Сен-Луї (1895-1902)
Дакар (1902-1960)
Мови Французька
Державний устрій Федерація
Історія
 - Засновано 27 жовтня 1895
 - П'ята республіка 5 жовтня 1958
Валюта Французький Західно-африканський франк
Попередник
Наступник
Сенегамбія і Нігер
Французький Судан
Французька Гвінея
Французька Верхня Вольта
Французька Дагомея
Французька Спільнота
Гвінея
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Французька Західна Африка
Політичні структури Сахеля
XI-XIII ст.
Імперія ГанаКанемТекрур
XIII-XVIII ст.
Джолоф (Волоф) • Імперія МаліІмперія Сонгаї
МосиМіста-держави хаусаБагірмі
ВаданДарфурський султанатСеннар
БорнуСокотоМасинаТакедда
XIX-XX ст.
(Колонії)
Британська колонія Нігерія
Судан (колонія)Французька Західна Африка
Французька Екваторіальна Африка
XX ст.
(Незалежні держави)
СенегалМавританіяБуркіна-Фасо
МаліНігеріяНігер
КамерунЧадСуданЕритрея


Французька Західна Африка (фр. Afrique Occidentale Française) — колоніальне володіння Франції на північному заході Африки у 1895—1958 рр. До складу Французької Західної Африки входили Берег Слонової Кістки (Кот-д'Івуар), Верхня Вольта (Буркіна-Фасо), Дагомея (Бенін), Мавританія, Нігер, Сенегал, Французький Судан (Малі).

Історія

[ред. | ред. код]

Французька Західна Африка сформувалася з окремих прибережних колоній, які французи захопили у XVIIXVIII ст. як торговельні факторії. У 1880-х та 1890-х рр. Франція взяла участь у колоніальному розподілі Африки, в цей час вони завоювали велику кількість внутрішніх районів, котрі або приєднувалися до колонії Сенегал, або визнавалися незалежними суб'єктами, в котрих знаходилась французька армія. Наприкінці 1890-х рр. французький уряд почав розширювати владу на місцях, і передав усі території на захід від Габону сенегальському губернатору, котрий підпорядковувався міністру Заморських справ. У 1895 році була введена посада генерал-губернатора, а в 1904 р. ці території було названо Французька Західна Африка.

Після Другої світової війни Франція стала розширювати політичні права своїх колоній. У 1946 р. Законом Ламіна Гейе надані деякі обмежені права на громадянство вихідцям з африканських колоній. У 1956 році законом Кадре було створено всенародно обираємі територіальні збори, котрим надавалися консультативні права. Французьку Імперію було перейменовано у Французький Союз. У конституції Французької П'ятої Республіки від 1958 року знову змінилася структура колоній від союзу до спільноти. Усі колонії за винятком Гвінеї проголосували за те, щоб залишитися в новій структурі, в той час як гвінейці проголосували за незалежність. У 1960 році після провалу в Індокитайській війні та напруженості в Алжирі, Франція видає нову редакцію конституції, за якою дозволила в односторонньому порядку власним колоніям змінювати свої конституції. З'явлися нові держави. Сенегал та Французький Судан стали Федерацією Малі (1960—1961), а Кот-д'Івуар, Нігер, Верхня Вольта і Дагомея згодом утворили недовговічний союз Сахе-Бенін, котрий пізніше став Радою Взаємодії.

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]