Французька Фландрія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Французька Фландрія
Країна  Франція
Адміністративна одиниця Нор
Розташовується на водоймі Північне море, Ла-Манш
Мова комунікації французька і French Flemishd
CMNS: Французька Фландрія у Вікісховищі

Французька Фландрія (фр. La Flandre française; нід. Frans-Vlaanderen; з.-флам. Frans-Vloandern) — частина історичного графства Фландрія у сучасній Франції, де традиційно розмовляли або все ще використовують діалект нідерландської мови. Регіон розташований у сучасному регіоні О-де-Франс і приблизно відповідає округам Лілль, Дуе та Дюнкерк на північному кордоні з Бельгією. Разом з Французьким Ено[en] і Камбрезіс[en], утворює французький департамент Нор.

Географія

[ред. | ред. код]

Французька Фландрія — здебільшого плоскі болота у багатому вугіллям районі на південь від Північного моря, складається з двох регіонів:

  • Французький Вестгук[en] на північному заході, лежить між річкою Ліс і Північним морем, приблизно в тій самій області, що й округ Дюнкерк;
  • Валлонська Фландрія[en], на південний схід та на південь від річки Ліс у сьогоденних округах Лілль і Дуе.

Історія

[ред. | ред. код]

Будучи частиною стародавньої та середньовічної Франкії з моменту заснування Франкського королівства (похідного від імперії Карла Великого) за правління монархів Меровінгів, таких як Хлодвіг, який був коронований в Турне, Фландрія поступово підпала під контроль англійців, а потім іспанців, увійшовши до складу Іспанських Нідерландів і залишившись за Іспанією наприкінці Вісімдесятирічної війни. Коли французькі національні війська повернулися під керівництвом Бурбонів із королем Людовіком XIV «Королем-Сонцем» (1638–1715), частина історично Французької Фландрії була повернута Королівству.

Регіон, який зараз називається «Французька Фландрія», колись був частиною феодальної держави Графство Фландрія, потім частиною Південних Нідерландів. Регіон був відокремлений від графства (частини бургундської спадщини Габсбургів) у 1659 році через Піренейський мир, що завершив франко-іспанський конфлікт у Тридцятилітній війні (1618–1648), інші частини регіону були додані у наступних договорах у 1668 та 1678 роках. Регіон був переданий Королівству Франції та став частиною провінції Фландрія та Ено. Основна частина стала частиною сучасного французького адміністративного департаменту Нор, хоча деякі західні частини регіону, що відокремилися в 1237 році і стали графством Артуа до передачі французам, тепер є частиною Па-де-Кале.

Під час Другої світової війни термін «Французька Фландрія» стосувався всього регіону Нор-Па-де-Кале, що спочатку був підпорядкований військовій адміністрації окупованої Німеччиною Бельгії, потім був частиною Belgien-Nordfrankreich під керівництвом рейхскомісара і, нарешті, частиною теоретичного Рейхсгау Фландрія.

Традиційна мова північної Французької Фландрії (Вестгук), споріднена з голландською мовою, відома як західнофламандська, зокрема субдіалект, відомий як французько-західнофламандська[en], якою розмовляють близько 20 000 носіїв щодня та 40 000 випадкових користувачів. [1] Традиційною мовою Валлонської Фландрії (частини Романської Фландрії[en]) є пікардська мова. У багатьох школах цього регіону школярів викладають фламандську, частково з метою відродження мови. [2]

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. http://www.uoc.edu/euromosaic/web/document/neerlandes/an/i1/i1.html
  2. Lambrechts, Toon. French Flemish: group defends a dying language. Flanders Today. Архів оригіналу за 1 січня 2021.