Франц Ксавер Вольфганг Моцарт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Франц-Ксавер-Вольфґанґ Моцарт
нім. Franz Xaver Wolfgang Mozart
Зображення
Франц-Ксавер Моцарт на портреті К. Швайкарта (Лемберг, бл. 1825)
Основна інформація
Дата народження 26 липня 1791(1791-07-26)
Місце народження Відень, Ерцгерцогство Австрія, Священна Римська імперія[1][2]
Дата смерті 29 липня 1844(1844-07-29) (53 роки)
Місце смерті Карлові Вари, Королівство Богемія, Австрійська імперія[1][3][2]
Поховання Mozartův parkd
Громадянство Австрійська імперія
Професія Композитор, викладач музики, піаніст
Вчителі Сигізмунд фон Нейком, Антоніо Сальєрі, Йоганн Непомук Гуммель і Johann Georg Albrechtsbergerd
Відомі учні Julie von Webenaud
CMNS: Файли у Вікісховищі

Франц-Ксавер-Вольфґанґ Моцарт (нім. Franz Xaver Wolfgang Mozart; 26 липня 1791 — 29 липня 1844) — молодший син композитора Вольфганга Амадея Моцарта, піаніст, диригент, композитор і педагог.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився Франц-Ксавер Моцарт 26 липня 1791 року у Відні. Тут він освоїв гру на фортепіано й теорію гри на скрипці. Творчість Ф.-K. Моцарта досить численна кількісно і включає твори різних жанрів. Він, як і його батько, Вольфганг Амадей Моцарт, досить рано почав компонувати та імпровізувати на концертних естрадах.

Батько Франца помер, коли йому не було ще й року, однак він одержав блискуче музичне виховання: його вчителями були Антоніо Сальєрі та Ян-Непомук Гуммель. Його перший фортепіанний концерт був написаний у 1805 pоці, тобто у чотирнадцятилітньому віці. У 17-річному віці, щоб заробити трохи грошей, Франц переїжає до Львова, де одержав вигідну пропозицію давати лекції музики двом донькам графа Баворовського в містечку Підкамінь неподалік Рогатина. Хоча оплата була досить високою, в цьому містечку музикант відчував себе дуже ізольованим, тому через рік у 1809 році із задоволенням прийняв пропозицію імперського шамбеляна (представника австрійського цісаря Франца II в містечку) фон Янішевського про навчання музики його дітей у Бурштині, де прожив два роки. За цей час організував перший світський хоровий колектив, здійснював постановки п'єс, часто давав концерти для гостей бурштинського поміщика, на яких виконував батькові та перші власні музичні твори. Згодом співучасники культурних імпрез продовжили розпочату ним справу.

Сини Вольфганга Амадея Моцарта: Карл-Томас (праворуч) та Франц-Ксавер (ліворуч) (малюнок Ганса Гансена, Відень, 1800)
Бюст Ксавера Моцарта, Львів, Україна. Скульптор Володимир Цісарик

З Бурштина молодий композитор переїхав до Львова, де також працював приватним учителем музики, а у 18261829 роках очолював заснований ним музичний хор святої Цецилії, до якого ввійшло 400 аматорів хорового співу. У 1826 році у греко-католицькому кафедральному соборі Святого Юра відбувся концерт, під час якого композитор виконав знаменитий батьківський «Реквієм». На базі цього хорового колективу Моцарт-молодший створює музичне товариство св. Цецилії, а також інститут співу, що фактично став першою музичною школою у місті. Композитор багато подорожував по Україні, де його концерти сприймалися на біс.

Після перебування у Львові, в 1838 році композитор повернувся до Відня, а згодом до Зальцбурга, де був обраний почесним капельмейстером Моцартуму. Помер 29 липня 1844 року у курортному місті Карлсбаді, де й був похований.

Творчість[ред. | ред. код]

Найбільша кількість опусів Ф. -К. Моцарта була створена в Галичині. Більшу їх частину він писав або з присвятою титулованим покровителям, або до якоїсь події. У Львові композитор написав низку своїх відомих творів: дві сонати, кілька пісень, кілька фортепіанних п'єс за мотивами українських народних пісень, кантату й терцет.

У Галичині він працював здебільшого як приватний вчитель музики у багатих польських дворянських родинах. До історії Львова Ф. -К. Моцарт увійшов насамперед як педагог (працював учителем музики), видатний організатор культурного життя (організував і очолив музичне товариство святої Цецилії, хор та інститут співу), диригент театру.

Стиль Франца Моцарта втілює риси раннього романтизму.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Німецька національна бібліотека, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #119176653 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  2. а б Dr. Constant v. Wurzbach Mozart, Wolfgang Amadeus (Sohn) // Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich: enthaltend die Lebensskizzen der denkwürdigen Personen, welche seit 1750 in den österreichischen Kronländern geboren wurden oder darin gelebt und gewirkt habenWien: 1856. — Vol. 19. — S. 291.
  3. http://www.portafontium.eu/iipimage/30063530/karlovy-vary-27_0990

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]