Франческо Сабатіні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Франческо Сабатіні
італ. Francesco Sabatini
Francesco Sabatini by Goya.jpg
Портрет Франческо Сабатіні
Народження 1722(1722)Палермо
Смерть 1797(1797)Мадрид
Громадянство Іспанська імперія
Діяльність архітектор
Праця в містах Палермо, Рим, Неаполь, Мадрид
Архітектурний стиль бароко
Найважливіші споруди Королівський палац Аранхуес, Брама ді Сан Вісенте, Мадрид, Королівський монастир де Сан Хоакін і Санта Анна, монастирська церква (Вальядолід), колишній шпиталь, нині Королівська (державна) консерваторія, головний фасад, Мадрид, Королівський ботанічний сад (розпланування), Королівський палац Ель Пардо, Королівський палац де ла Адуана, Мадрид.
Ідентифікатори і посилання
Structurae 1002709
Франческо Сабатіні у Вікісховищі?

Франческо Сабатіні (італ. Francesco Sabatini 1722,Палермо, Сицилія — 1797, Мадрид, Іспанія) — іспанський архітектор 18 ст., перехідної доби від бароко до класицизму, італієць за походженням.


Італійський період[ред. | ред. код]

Франческо Сабатіні народився у місті Палермо. Батьки — Олімпія Джуліані та Еразм Сабатіні.

Відомо, що архітектуру вивчав у Римі. Декотрий час працював на бдівництві велетенського палацу Казерта біля Неаполя. Проект створив архітектор Луїджі Ванвітеллі, а йому діяльно допомагав архітектор Франческо Сабатіні.

Іспанський період[ред. | ред. код]

Про здібного архітектора доповіли королю Неаполя та обох Сицилій Карлу VII. Згодом молодий і амбітний король був обраний королем Іспанії під ім'ям Карла ІІІ. Він не забув про архітектора і викликав того у Мадрид, де Франческо Сабатіні був прийнятий на службу у інженерний підрозділ, став полковником. Король також сприяв обранню архітектора і інженера почесним академіком Мадридської художньої академії Сан-Фернандо.

Низка державних замов зробила Франческо Сабатіні впливовим іспанським архітектором, що працював над добудовами у королівських резиденціях Аранхуес та палаці Орьєнте, в мадридському палаці де ла Адуана, створив перше розпланування Королівського ботанічного саду тощо.

Окрім королівських резиденцій створив проект збройового заводу для міста Толедо, котре уславилось у Іспанії як центр виготовлення зброї.

Серед сакральних споруд Франческо Сабатіні (або Франсіско як почали називати архітектора у Мадриді) — королівський монастир де Сан Хоакін і Санта Анна у місті Вальядолід, головний вівтар для катедрального собору у місті Сеговія. Серед світських споруд архітектра — Королівський шпиталь (нині державна консерваторія) та триумфальні брами у місті Мадрид.

Власна родина[ред. | ред. код]

Франческо Сабатіні узяв шлюб із сеньйорою Марією Сесіллю Ванвітеллі, котра була донькою відомого у Неаполі архітектора і інженера Луїджі Ванвітеллі. В родині було четверо дітей, всі народжені у Мадриді, де батько працював на службі у іспанського короля.

Франческо Сабатіні зробив вдалу адміністративну кар'єру і не забув родичів дружини. Відомо, що він поклопотався про братів дружини і викликав у Мадрид П'єтро та Франческо Ванвітеллі, котрі працювали помічникам Сабатіні.

Королівський ботанічний сад (розпланування)[ред. | ред. код]

Королівський ботанічний сад. фіксаційний план на 1875 рік

Обрані твори (фотогалерея)[ред. | ред. код]

Франческо Сабатіні. Королівський палац Аранхуес
Франческо Сабатіні. Королівський монастир де Сан Хоакін і Санта Анна, монастирська церква, головний вівтар, Вальядолід

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Франческо Сабатіні

Джерела[ред. | ред. код]

  • [1] (біографія Саватіні)