Фра Мавро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фра Мавро
Fra Mauro
Народився 1385
Венеція, Венеційська республіка
Помер 1459[1][2]
Венеція, Венеційська республіка
Країна  Венеційська республіка
Діяльність картограф
Галузь географія
Знання мов італійська[3]
Конфесія католицька церква

Фра Мавро або фра Мауро (італ. Fra Mauro; 1385 — 1459) — венеційський монах ордену камальдулів, працював в монастирі св. Михайла в Мурано і уславився на всю Європу як автор морських карт-портоланів і карт світу (Mappa Mundi). Найвідоміша його робота — Mappa Mundi (так звана Карта Фра Мавро), створена наприкінці 1450-х років.

Карта світу Фра Мавро[ред. | ред. код]

Докладніше: Карта Фра Мавро
Перевернута географічна карта Старого Світу (1459).

Дотепер збереглися оригінали тільки двох карт Фра Мавро, але їх достатньо, щоб встановити високий ступінь професіоналізму й точності Фра Мавро як картографа. За звичаєм арабських картографів він поміщав наверх карти південь, а не північ; також він сумнівався в тому, що Єрусалим — центр населеного світу. Судячи із записів на картах, він поділяв думку щодо сферичності Земної кулі.

У 1450-і роки на замовлення португальського короля Афонсу V Фра Мавро виготовив для його дядька Енріке Мореплавця велику карту всього відомого на той час світу, яка відобразила стан географічних знань європейців напередодні Доби великих географічних відкриттів — так звану Карту Фра Мавро. У роботі над цією картою муранському ченцю сприяв мореплавець Андреа Б'янко. Детально представлено ​​територію Золотої Орди[4].

На карті досить докладно описана Русь; неодноразово зустрічається і сама ця назва. Карта Світу Фра Мавро — одне з перших історичних джерел, в якому згадуються і виділяються три «кольорові» частини Русі[5][6]: Червона Русь (Rossia Rossa, Галичина[7]), Чорна Русь (Rossia Negra), Біла Русь (Rossia Biancha). Але зважаючи на те, що автору особисто не були добре відомі східнослов'янські землі, і тому в цьому регіоні було допущено ряд грубих помилок. На карті територія в районі Наддніпров'я (українські землі Великого Литовського Князівства) — Червона Русь (Rossia Rossa). Біла Русь (Rossia Biancha) у Фра Мавро, як і в більшості західноєвропейських авторів XIII—XVI століть — це синонім або Великого Новгорода або його частини, що була заселена колись народністю вепсів (знаходиться на карті між Волгою та Білим озером). Чорна Русь (Rossia Negra) показана на правому березі р. Оки, це переважно північно-західна частина руських земель (теперішня Білорусь)[8].

Джерелами знань Фра Мавро могли бути звіти венеційських мандрівників в карїни Сходу (зокрема, Нікколо де Конті) і дані ефіопських послів, які відвідали Італію в 1430-і роки. Крім того, він користувався арабськими джерелами, включаючи Книгу Рожера. Однією з особливостей карти Фра Мавро є зображення джонок та інших східних кораблів, які в його час борознили простори Індійського океану.

Відзначення[ред. | ред. код]

Ім'я Фра Мавро носить кратер на Місяці, який в 1971 році відвідали астронавти «Аполлона-14».

Примітки[ред. | ред. код]

 1. LIBRIS
 2. MAK
 3. Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
 4. Пачкалов А. В. К вопросу о локализации топонима Calmuzi Sara на карте Фра-Мавро (1459 р.) // Annali di ca 'Foscari. Rivista della facolta di lingue e letterature straniere dell'universita ca 'Foscari di Venezia. XLVI, 1. Venezia, 2007. P. 311—318
 5. Байцар А. РУСЬ // Географія та картографія Винниківщини. Наукове видання / А. Л. Байцар. — Винники; Львів: ЗУКЦ, 2020. — С. 407—408. — 640 с.
 6. Байцар А. РУСЬ — СПОКОНВІЧНА УКРАЇНСЬКА ЗЕМЛЯ: ІСТОРИЧНІ ДОКУМЕНТИ ТА ГЕОГРАФІЧНІ КАРТИ // УКРАЇНА ТА УКРАЇНЦІ НА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ЕТНОГРАФІЧНИХ КАРТАХ. Монографія / А. Л. Байцар. — Львів: ЗУКЦ, 2022. — С. 65. — 328 с.
 7. Християнська картографія // Історія картографування території України: Підручник для студентів вищих навчальних закладів / Р. І. Сосса — Київ, Либідь, 2007. — С. 44. — 336 с. ISBN 978-966-06-0463-6.
 8. Байцар Андрій. Назва «Русь» на Карті Світу 1459 р. венеціанського монаха Фра Мавро http://baitsar.blogspot.com/2017/04/1459.html [Архівовано 13 вересня 2017 у Wayback Machine.]

Фрагменти карт[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Байцар Андрій. Назва «Русь» на Карті Світу 1459 р. венеціанського монаха Фра Мауро http://baitsar.blogspot.com/2017/04/1459.html [Архівовано 13 вересня 2017 у Wayback Machine.]
 • Рыбаков Б. А. Русские карты Московии XV — начала XVI в. М., 1974.
 • Il Mappamondo di Fra Mauro. A cura di Tullio Gasparini Leporace. Presentazione di Roberto Almagia. Venezia, 1956.
 • Harvey P. D. A. Medieval maps. London, 1991.
 • Piero Falchetta. Fra Mauro's World map with a commentary and transaltions of the inscripts. — 1-e. — 830 с.

Посилання[ред. | ред. код]