Фредеріка Луїза Прусська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фредеріка Луїза Прусська
нім. Friederike Luise von Preußen
Фредеріка Луїза Прусська
Фредеріка Луїза Прусська
Портрет Фредеріки Луїзи пензля роботи Й. К. Шперлінга, до 1746 року
15-а маркграфиня-консорт Бранденбург-Ансбаху
Початок правління: 30 травня 1729
Кінець правління: 3 серпня 1757

Попередник: Крістіана Шарлотта Вюртемберг-Вінненталь
Наступник: Фредеріка Кароліна Саксен-Кобург-Заальфельдська

Дата народження: 29 серпня 1714(1714-08-29)
Місце народження: Берлін, королівство Пруссія
Країна: Священна Римська імперія
Дата смерті: 4 лютого 1784(1784-02-04) (69 років)
Місце смерті: Унтершванінген, Бранденбург-Ансбах, Священна Римська імперія
Поховання церква Святого Гумберта в Ансбасіd
Чоловік: Карл Вільгельм Фрідріх
Діти: Карл Фрідріх, Карл Александр
Династія: Гогенцоллерни
Батько: Фрідріх Вільгельм I
Мати: Софія Доротея Ганноверська

Фредеріка Луїза Прусська (нім. Friederike Luise von Preußen, 29 серпня 1714 — 4 лютого 1784) — прусська принцеса з династії Гогенцоллернів, донька короля Пруссії, маркграфа Бранденбургу, Фрідріха Вільгельма I та британської принцеси Софії Доротеї, дружина маркграфа Бранденбург-Ансбаху Карла Вільгельма Фрідріха.

1737 року фактично розійшлася з чоловіком і решту життя провела в Унтершванінгені.

Біографія[ред. | ред. код]

Народилася 13 березня 1716 року в Берліні. Була шостою дитиною та третьою донькою в родині короля Пруссії та маркграфа Бранденбургу Фрідріха Вільгельма I та його дружини Софії Доротеї Ганноверської. Мала старшого брата Фрідріха та сестру Вільгельміну. Інші діти померли в ранньому віці до її народження. Згодом сімейство поповнилося вісьмома молодшими дітьми, семеро з яких вижили.

Після смерті її старшої сестри Шарлотти Альбертіни принцеса отримала особливу поблажливість і можливість відносно вільно рости. Через це її часто описували як необачну, зі схильністю до різких слів. Її сестра Вільгельміна критикувала її у своїх мемуарах як «примхливу таі дрібну істоту». Однак високо оцінила талант і красу Фредеріки Луїзи.

Портрет маркграфині пензля Антуана Пена, Музей образотворчих мистецтв у Лейпцигу

30 травня 1729 року у Берліні у чотирнадцять років була видана заміж за сімнадцятирічного маркграфа Бранденбург-Ансбаху Карла Вільгельма Фрідріха.Шлюб не був щасливим. Маркграфиня страждала від нападів порфірії, її мучили нудота, блювота і сильні непритомності, під час яких вона здавалася оточуючим мертвою. Коли пара дісталася Ансбаху, «гер маркграф піднявся сходами пішки, а Її Високість несли у розкішному шезлонзі». Фрідріх Великий так коментував подружнє життя сестри у лютому 1732 року: ««...моя ансбаська сестра та її чоловік ненавидять одне одного як вогонь». На одному з вікон у Ансбахському замку маркграфиня надряпала діамантом «Я страждаю, не наважуючись сказати про це». Втім, у подружжя народилося двоє синів:

  • Карл Фрідріх (17331737) — прожив чотири роки;
  • Карл Александр 17361806) — останній макграф Бранденбург-Ансбаху та Бранденбург-Байройту до 1791 року, надалі жив як приватна особа, був двічі одруженим, дітей не мав.

Після смерті старшого сина маркграф звинуватив в цьому дружину. Фредеріка Луїза надалі мешкала у замку Унтершванінген, який отримала після народження спадкоємця. В наступні роки вона розширила та художньо його оформила. Після смерті чоловіка у 1757 року до двору Ансбаху не повернулася. Самотність сприяла розвитку у маркграфині депресії. Великах страждань приносила відмова сина у спілкуванні.

Померла о 15:45 4 лютого 1784 року, після хвороби, яка тривала шість тижнів і спершу не вважалася небезпечною. Була похована в усипальні маркграфів у кірсі Святого Губерта у Ансбасі.[1]

Генеалогія[ред. | ред. код]

Фрідріх Вільгельм Прусський
 
Луїза Генрієтта Оранська
 
Ернст Август Брауншвейзький
 
Софія Ганноверська
 
Ернст Август Брауншвейзький
 
Софія Ганноверська
 
Георг Вільгельм Брауншвейзький
 
Елеонора д'Ольбрез
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Фрідріх I
 
 
 
 
 
Софія Шарлотта Ганноверська
 
 
 
 
 
Георг I
 
 
 
 
 
Софія Доротея Цельська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Фрідріх-Вільгельм I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Софія Доротея Ганноверська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Фредеріка Луїза
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Кірха Святого Губерта в Ансбасі [1] (нім.)

Література[ред. | ред. код]

  • Arno Störkl: Friederike Louise. Prinzessin in Preußen. Markgräfin von Ansbach (= Gesellschaft für fränkische Geschichte Reihe IX – Darstellungen aus der fränkischen Geschichte – Band 60). Wissenschaftlicher Kommissionsverlag, Stegaurach 2018, ISBN 978-3-86652-960-1.
  • Anna Eunike Röhrig: Familie Preußen : die Geschwister Friedrichs des Großen. Tauchaer Verlag, Taucha b. Leipzig 2008, ISBN 978-3-89772-145-6
  • Karin Feuerstein-Praßer: Friedrich der Große und seine Schwestern. Verlag Friedrich Pustet, Regensburg 2006, ISBN 3-7917-2016-3.
  • Helmut Schnitter (Hrsg.): Die ungleichen Schwestern. In: Ders. (Hrsg.): Gestalten um Friedrich den Großen. Biographische Skizzen. Preußischer Militär-Verlag, Reutlingen 1992, ISBN 3-927292-07-9, Bd. 1, стор. 67–82.

Посилання[ред. | ред. код]