Фрежюс (автомобільний тунель)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фрежюс
італ. Traforo del Fréjus
фр. Tunnel du Fréjus

Французький вхід до тунелю Фрежюс у Модані, Савойя.
Країна  Італія[1] і  Франція[1]
Розташування Франція Франція,
Італія Італія
Пролягає під перевал Фрежюс
Область застосування автомобільний
Тип Одногалерейний, глибокого залягання
Загальна довжина 12 868 м
Дата відкриття 1980
CMNS: Фрежюс у Вікісховищі

Дорожній тунель Фрежюстунель, що сполучає Францію та Італію. Пролягає під перевалом Фрежюс у Коттійських Альпах між Моданом у Франції та Бардонеккією в Італії. Це один із головних трансальпійських транспортних шляхів між Францією та Італією, який використовується для 80% комерційних автомобільних перевезень.

Будівництво 13 кілометрового тунелю розпочалось в 1974 році, він був введений в експлуатацію 12 липня 1980 року, що призвело до закриття автобусного маршруту в залізничному тунелі Фрежус. Це коштувало 2 млрд франків (еквівалент 700 млн євро в цінах 2005 року). Це тринадцятий за довжиною автомобільний тунель у світі.

Французькою секцією керує французька компанія SFTRF, а італійською – італійська компанія SITAF. (Французький політик П'єр Дюма був головою SFTRF з 1962 по 1989 рік). До тунелю можна дістатися з боку Італії по автомагістралі A32 Турин — Бардонекк'я або по SS335 від Улькса, яка з'єднується з SS24 («del Monginevro») і досягає Бардонеккія через 20 кілометрів. З французького боку до нього можна дістатися по («l'Autoroute de la Maurienne») з Ліона та Шамбері. За весь рух стягується плата. За перші 20 років через тунель проїхало понад 20 мільйонів автомобілів. 

Безпека

[ред. | ред. код]

Після великої пожежі в тунелі Монблан у 1999 році на початку 2000 року було вжито заходів для підвищення безпеки в тунелі. Було впроваджене сурове обмеження швидкості в 70 км/год., та безпечна дистанція в 150 м., між транспортними засобами. Тунель обладнали новітніми датчиками диму та полум'я, а також системою відеокамер у тунелі для визначення швидкості руху, а також вогню та диму. Датчики температури були встановлені на коротких відстанях по всьому тунелю, контролюючись з центрального пункту управління. Через кожні 130 метрів встановлено пожежні гідранти, які живляться з великих резервуарів для води. Уздовж тунелю розташовано 11 пунктів безпеки, обладнаних телефонами та гучномовцями, підключеними до диспетчерської, з окремим вентиляційним каналом для подачі свіжого повітря. Вони відокремлені від головного тунелю двома протипожежними дверима. Зовнішні двері закриваються автоматично, коли температура в тунелі досягає певного рівня. Нарешті, на кожному вході є система «термічних воріт», щоб ідентифікувати будь-які перегріті транспортні засоби.

Незважаючи на ці заходи, 4 червня 2005 року пожежа спричинила загибель двох словацьких водіїв вантажівки та закриття тунелю для руху на кілька тижнів. 4 серпня 2005 року він знову відкрився для автомобілів, а пізніше для комерційних транспортних засобів. Тунель також був ненадовго закритий через несмертельні пожежі 9 січня 2007 року, 29 листопада 2010 року та 10 квітня 2014 року[2].

Друга свердловина у Франції у 2021 році, за кілька місяців до відкриття

Підземна лабораторія Фрежюс

[ред. | ред. код]

Поруч із серединою розташована Laboratoire Souterrain de Modane[3] (також відома як підземна лабораторія Фрежюс). На цьому сайті розміщена Обсерваторія Нейтрино Етторе Майорана (експеримент NEMO), міжнародна співпраця вчених, які шукають подвійний бета-розпад без нейтрин. Спостереження подвійного бета-розпаду без нейтрино було б доказом того, що нейтрино є частинками Майорани, і їх можна було б використовувати для вимірювання маси нейтрино. Тривають спроби побудувати більшу лабораторію або в тому самому тунелі[4], або в навіть глибшому Ліоні Турин Ферровіер 15 км на схід[5].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б https://worldmap.harvard.edu/data/geonode:border_crossings_phv
  2. Frejus Tunnel closed after truck fire. ANSA. 10 квітня 2014. Процитовано 24 квітня 2015.
  3. Laboratoire Souterrain de Modane. www-lsm.in2p3.fr (фр.). Архів оригіналу за 10 лютого 2020. Процитовано 25 червня 2022.
  4. Agreement between DSMICEA, 1N2P3/CNRS and INFN to propose a new Fréjus underground laboratory in view of a joint Fréjus-Gran Sasso European underground facility
  5. Project of a Large International Underground Laboratory at Fréjus

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Фрежюс (автомобільний тунель)