Френдзона
Френдзона (від англ. friend — друг) — ситуація, в якій один закоханий в іншого, але той сприймає закоханого тільки як друга[1][2][3]. Зазвичай це психологічно кризова ситуація для людини, яка страждає від неподіленого кохання[4][5][6]. Якщо об'єкт обожнювання не відповідає взаємністю на загравання чи симпатію з боку закоханого, але при цьому всіляко утримує його біля себе, це називають відкиданням до «френдзони»[7]. Безпосередньо термін «френдзона» визначає різновид дружніх стосунків між хлопцем і дівчиною, але в яких один розраховує на те, що дружба рано чи пізно переросте в любовні стосунки, а інший — ні.
На думку деяких психологів, у дружніх стосунках найчастіше на місці закоханого опиняються хлопці, а на місці об'єкта обожнювання — дівчата. Окрім того, представники чоловічої статі часто перебільшують зацікавленість дівчини у створенні романтичних стосунків.
Існують різні пояснення причин того, чому люди потрапляють до френдзони. Причиною цього може бути неправильна інтерпретація знаків уваги або ж страх, що перехід на новий рівень стосунків може взагалі зіпсувати дружбу. Автор статей у газеті «Чикаго Триб'юн» запропонував кілька причин, через які людина може бути зафрендзонена:
- об'єкт А недостатньо подобається об'єкту Б;
- об'єкт А неправильно розуміє невербальні сигнали від об'єкта Б, який виявляє свою зацікавленість в тому, щоб дружба перейшла на новий рівень стосунків;
- об'єкт А не приваблює об'єкта Б в сексуальному плані (однак це не привід руйнувати дружні стосунки).
Варто відзначити, що в дружбі між хлопцем і дівчиною потрапити до френдзони може абсолютно кожен[8]. Можна навести інший приклад: друг-хлопець був для дівчини так званою подругою, з якою можна обговорювати все, що завгодно. Але їхні відносини значно погіршились, після того як закоханий забажав, щоб їхня дружба переросла в любовні стосунки[9].
Феміністичні автори доводили, що концепція френдзони є сексистською і жінконенависницькою[10][11][12][13] і закоріненою в чоловічому нарцисизмі[en]. Концепція чудового хлопця[en] зазнала критики як гендерна метафора, яка приховує за собою послання, що нібито за добрі вчинки обов'язково має бути подяка у вигляді романтичних або статевих стосунків. Нібито в цій концепції приховане твердження, що якщо між чоловіком і жінкою є платонічна дружба, а потім жінка починає романтично приваблювати чоловіка, то вона зобов'язана відповісти взаємністю на його пристрасть. Жінка, яка не відповіла взаємністю на пристрасть друга-«чудового хлопця» бачиться негативно, або ж що це її провина.
Дописувач The Guardian Еллі Фог доводить, що френдзони не існує в буквальному сенсі, а чоловік, який використовує цей термін, не обов'язково є жінконенависником, що відчуває за собою право на секс. Він стверджує, що використання цього терміну віддзеркалює щирий емоційний досвід прямолінійного чоловіка. Він звинувачує в цьому вкорінені гендерні ролі[14].
Хоча в самому терміні не закладено роль статей, але за допомогою нього часто описують ситуацію в стосунках між чоловіком і жінкою, коли чоловік опиняється у френдзоні, а жінка є об'єктом його неподіленого бажання[15].
Термін набув популярності завдяки епізодові американської комедії ситуації Друзі сезону 1994 року під назвою «Епізод, в якому вимикається світло». У ньому персонаж Роса Геллера хворобливо закоханий у Рейчел Грін. Персонаж Джої Тріббіані описує його як «мера френдзони»[16].
- ↑ Yahr, Emily (25 липня 2010). The CW's 'Plain Jane,' a not-so-extreme makeover show. The Washington Post (амер.). ISSN 0190-8286. Процитовано 6 червня 2017.
- ↑ friend zone - definition of friend zone in English | Oxford Dictionaries. Oxford Dictionaries | English. Архів оригіналу за 4 серпня 2017. Процитовано 6 червня 2017.
- ↑ Column: The friend zone is sexist. www.themaneater.com. Архів оригіналу за 5 грудня 2014. Процитовано 6 червня 2017.
- ↑ 'The Bachelor' recap: Girls get wild in Anguilla. LA Times Blogs - Show Tracker (амер.). 15 лютого 2011. Процитовано 6 червня 2017.
- ↑ How to stay out of the Friend Zone - Dr. Ali Binazir, Happiness Engineer. Dr. Ali Binazir, Happiness Engineer (амер.). 24 лютого 2011. Процитовано 6 червня 2017.
- ↑ Як вибратися з френдзони?. olympica.com.ua. Процитовано 6 червня 2017.
- ↑ Milner, Ryan M. (December 2013). FCJ-156 Hacking the Social: Internet Memes, Identity Antagonism, and the Logic of Lulz. The Fibreculture Journal (амер.). № Issue 22 2013: Trolls and The Negative Space of the Internet. Процитовано 6 червня 2017.
- ↑ What's so bad about the friend zone?. tribunedigital-chicagotribune (англ.). Процитовано 6 червня 2017.
- ↑ King, Susan (21 листопада 2005). Following his life into the 'love zone'. Los Angeles Times (амер.). ISSN 0458-3035. Процитовано 6 червня 2017.
- ↑ Френдзона — сексистський міф. Товаришка (укр.). 29 листопада 2013. Процитовано 4 листопада 2017.
- ↑ Marcotte, Amanda (27 травня 2014). The dangerous discourse of "the friend zone". rawstory.com. Архів оригіналу за 1 серпня 2014. Процитовано 28 жовтня 2017.
- ↑ Moore, Tracy (2 November 2014). Hey Dude, You're Not Stuck in the Friendzone Cuz You Dress Shitty (blog). Jezebel. Univision Communications. Процитовано 26 April 2015.
- ↑ Dickson, E.J. (12 October 2013). 6 reasons the “friend zone” needs to die. Salon.com. Salon Media Group Inc. Процитовано 26 April 2015.
- ↑ Fogg, Ally (8 January 2013). Not all men in the 'friend zone' are bad guys. The Guardian. Guardian Media Group. Процитовано 29 November 2014.
- ↑ 6 reasons the “friend zone” needs to die. Salon (амер.). 12 жовтня 2013. Процитовано 25 жовтня 2017.
- ↑ Friends: The One With the Blackout Recap. TV.com. Архів оригіналу за 5 December 2008. Процитовано 14 січня 2008.
{{cite web}}
: Cite має пустий невідомий параметр:|df=
(довідка)