Френсіс Гальтон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сер Френсіс Гальтон
Sir Francis Galton
Народився 16 лютого 1822(1822-02-16)[1][2][…]
Бірмінґем, Ворикшир, Англія, Сполучене Королівство[4]
Помер 17 січня 1911(1911-01-17)[1][2][…] (88 років)
Haslemered, Веверлі[d], Суррей, Англія, Сполучене Королівство[3]
Поховання Claverdond
Країна  Сполучене Королівство
Діяльність математик, мандрівник-дослідник, антрополог, генетик, психолог, географ, метеоролог, статистик, філософ, соціолог, письменник, фотограф, винахідник, фізіолог
Alma mater Кінґс-коледж
Триніті-коледж (Кембридж)
Школа Короля Едвардаd
Кембриджський університет[5]
Галузь теорія ймовірностей і антропологія
Науковий керівник Вільям Гопкінс[6]
Відомі учні Карл Пірсон
Аспіранти, докторанти Карл Пірсон[7]
Членство Лондонське королівське товариство
Королівське географічне товариство
Батько Samuel Tertius Galtond[8][9]
Мати Frances Anne Violetta Darwind[8][9]
Брати, сестри Emma Sophia Galtond[9]
Lucy Harriott Galtond[9]
Elizabeth Anne Galtond[9]
Erasmus Galtond[9]
Millicent Adele Galtond[9]
Darwin Galtond[9]
У шлюбі з Louisa Jane Butlerd[9]
Родичі Чарлз Дарвін
Нагороди
Особ. сторінка galton.org

Роботи у Вікіджерелах
Висловлювання у Вікіцитатах
CMNS: Френсіс Гальтон у Вікісховищі

Фре́нсіс Га́льтон (англ. Francis Galton; /ˈɡɔːltən/,\; 16 лютого 1822 — 17 січня 1911) — англійський антрополог, географ, статистик, соціолог і психолог.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в Бірмінгемі в Англії. Був двоюрідним братом Чарльза Дарвіна по їхньому дідові – Еразмові Дарвіну. Його батьком був Самюель Тертіус Гальтон (англ. Samuel Tertius Galton), син Самюеля Гальтона. Сім'я Гальтонів була відомою та досить успішною у сфері виготовлення зброї та банкірській справі, в той час як Дарвіни були відомі в галузях медицини і науки. Обидва ці сімейства могли похвалитися тим, що їхні представники були членами Лондонського королівського товариства, яке в майбутньому стало британським еквівалентом Академії наук, і любили винаходити у вільний час. Еразм Дарвін і Самюель Гальтон були засновники знаменитого Місячного товариства Бірмінгема, серед членів якого були: Маттью Болтон, Джеймс Ватт, Джозая Ведвуд, Джозеф Прістлі й інші видатні вчені та підприємці. Також обидва сімейства могли похвалитись літературними талантами: Еразмусом Дарвіном, відомим завдяки створенню довгих технічних трактатів (підручників) у віршованій формі, і тіткою Мері Анн Шіммелпеннінк (англ. Mary Anne Schimmelpenninck). Тітка Мері відома завдяки роботам з естетики та релігії й її знаменитій автобіографії, докладно описує унікальне оточення її дитинства, що складається з членів Місячного товариства.

Гальтон рано виявив обдарованість — у півтора році знав усі літери алфавіту, самостійно читав з двох з половиною років, писав з трьох років.

З 1838 року навчається медицині в Бірмінгемському госпіталі, в 1839 році в Кінгс-коледжі Лондона на медичному відділенні.

У 1840 році вступив у Кембриджський університет (Триніті-коледж)[10] для занять математикою та природничими науками.

У 1844 році помер батько, Френсіс не завершив медичну освіту та все життя присвятив науковій діяльності. У 1849 році публікує перше наукове повідомлення, присвячене розробці друкованого телеграфу — телетайпа. Багато подорожував, зосібна з експедиціями по Близькому Сходу та південній Африці.

У 1854 отримав золоту медаль Географічного товариства за звіт про африканську подорож. З 1856 року — член Королівського товариства.

З кінця 1850-х займається кліматологією та метеорологією. Публікує роботу про клімат Занзібару. Першим починає випускати метеорологічні карти Європи. Відкриває феномен антициклону. Після виходу книги «Походження видів» свого двоюрідного брата Чарльза Дарвіна став біологом.

У 1860-ті розробляє проблему успадкування різних ознак у людини та тварин.

У 1869 році книга «Спадковий геній» — вінець наукової роботи одного з періодів його творчості. Наприкінці 1870-х розробляє методологію психометричних досліджень. Публікує безліч статей, винаходить перші прилади для психометричних дослідів. У 1884 на Міжнародній виставці охорони здоров'я в Кенсінгтоні відкриває першу в світі антропометричну лабораторію. Розробляє методику складових портретів.

У 1892 році монографія про відбитки пальців Finger prints підводить підсумок дослідженням у цій галузі і закладає основні принципи дерматогліфіки. Займається біологічної статистикою, першим запропонував те, як обчислити коефіцієнт кореляції. Запропонував закон регресії спадкових ознак. В останні роки життя займався розробкою основних положень науки євгеніки про створення ідеальної з усякого погляду людини.

Наукові зацікавлення[ред. | ред. код]

Основні публікації[ред. | ред. код]

  • Galton, F. (1869/1892/1962). Hereditary Genius: An Inquiry into its Laws and Consequences. Macmillan/Fontana, London;
  • Galton, F. (1883/1907/1973). Inquiries into Human Faculty and its Development. AMS Press, New York;
  • 1855 книги «Мистецтво подорожувати» і «Нотатки про сучасну географії»;
  • 1864 книга «Путівник по Швейцарії»;
  • 1865 статті «Спадковий талант і характер», «Перші кроки в напрямку до одомашнення тварин»;
  • 1872 стаття «Стадність у корів і людини»;
  • 1892 монографія Finger prints.

Вшанування[ред. | ред. код]

Рід рослин Гальтонія названо на честь Френсіса Гальтона.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]