Френсіс Гальтон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Френсіс Гальтон
англ. Francis Galton
Francis Galton.jpg
Народився 16 лютого 1822(1822-02-16)
Англія Бірмінгем, Англія
Помер 17 січня 1911(1911-01-17) (88 років)
Англія Суррей, Англія
·туберкульоз
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Діяльність математик, мандрівник-дослідник, антрополог, генетик, психолог, географ, метеоролог, статистик, філософ, соціолог, письменник, фотограф, винахідник
Alma mater Кінгс-коледж, Кембриджський університет
Сфера інтересів антропологія, статистика
Науковий керівник Вільям Гопкінс
Відомі учні Карл Пірсон
Член Лондонське королівське товариство і Королівське географічне товариство
Відомий завдяки: внеску у створення вчення євгеніки
Нагороди Королівська медаль (1886)
Медаль Дарвіна-Воллеса (1908)
Медаль Коплі (1910)
Особ. сторінка galton.org

Wikisource-logo.svg Роботи у Вікіджерелах
Wikiquote-logo.svg Висловлювання у Вікіцитатах
CMNS: Френсіс Гальтон на Вікісховищі

Френсіс Гальтон (Го́лтон; англ. Francis Galton; нар. 16 лютого 1822 — пом. 17 січня 1911) — англійський дослідник, географ, антрополог, психолог і статистик.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в Бірмінгемі у Англії. Гальтон був двоюрідним братом Чарльза Дарвіна по їхньому дідові — Еразмові Дарвіну. Його батьком був Самюель Тертіус Гальтон, син Самюеля Гальтона. Сім'я Гальтонів була відомою і досить успішною в сфері виготовлення зброї та банкірській справі, в той час як Дарвіни були відомі в галузях медицини і науки. Обидва ці сімейства могли похвалитися тим, що їхні представники були членами Лондонського королівського товариства, яке в майбутньому стало британським еквівалентом Академії наук, і любили винаходити у вільний час. І Еразм Дарвін, і Самюель Гальтон були одними із засновників знаменитого Місячного суспільства Бірмінгема, серед членів якого були: Маттью Болтон, Джеймс Уатт, Джозая Уедвуд, Джозеф Прістлі та інші видатні вчені і підприємці. Також обидва сімейства могли похвалитись літературними талантами: Еразмусом Дарвіном, відомим завдяки створенню довгих технічних трактатів (підручників) у віршованій формі, і тіткою Марі Ганною Гальтон, відомою завдяки роботам з естетики та релігії та її знаменитої автобіографії, докладно описує унікальне оточення її дитинства, що складається з членів Місячного Товариства.

Рано виявив обдарованість: у півтора року знав усі букви алфавіту, самостійно читав з двох з половиною років, писав з трьох років.

З 1838 навчається медицині: Бірмінгемський госпіталь, медична школа Лондона, в 1839 «Кінгс-коледж» — медичне відділення.

У 1840 вступив в Кембриджський університет (Триніті-коледж)Помилка цитування: Відкривальний тег <ref> неправильний або містить хибну назву. для занять математикою і природничими науками.

У 1844 помер батько, Френсіс не завершив медичну освіту і все життя присвятив науковій діяльності. У 1849 публікує перше наукове повідомлення, присвячене розробці друкованого телеграфу — «телетайпа». Багато подорожував, у тому числі з експедиціями по Близькому Сходу і Південній Африці.

У 1854 отримав золоту медаль Географічного товариства за звіт про африканську подорож. З 1856 член Королівського товариства.

З кінця 1850-х займається кліматологією і метеорологією. Публікує роботу про клімат Занзібару. Першим починає випускати метеорологічні карти Європи. Відкриває феномен антициклону. Після виходу книги «Походження видів» свого двоюрідного брата Чарльза Дарвіна став біологом.

У 1860-і розробляє проблему успадкування різних ознак у людини і тварин.

У 1869 книга «Спадковий геній» — вінець наукової роботи одного з періодів його творчості. Наприкінці 1870-х розробляє методологію психометричних досліджень. Публікує безліч статей, винаходить перші прилади для психометричних дослідів. У 1884 на Міжнародній виставці охорони здоров'я в Кензінгтоні відкриває першу в світі антропометричну лабораторію. Розробляє методику складових портретів.

У 1892 монографія про відбитки пальців «Finger prints» підводить підсумок дослідженням у цій галузі і закладає основні принципи дерматогліфіки. Займається біологічної статистикою, першим запропонував те, як обчислити коефіцієнт кореляції. Запропонував закон регресії спадкових ознак. В останні роки життя займався розробкою основних положень науки євгеніки про створення ідеального у всіх відношеннях людини.

Наукові зацікавлення[ред. | ред. код]

Основні Публікації[ред. | ред. код]

  • Galton, F. (1869/1892/1962). Hereditary Genius: An Inquiry into its Laws and Consequences. Macmillan/Fontana, London.
  • Galton, F. (1883/1907/1973). Inquiries into Human Faculty and its Development. AMS Press, New York.
  • 1855 книги «Мистецтво подорожувати» і «Нотатки про сучасну географії».
  • 1864 книга «Путівник по Швейцарії».
  • 1865 статті: «Спадковий талант і характер», «Перші кроки в напрямку до одомашнення тварин».
  • 1872 стаття «Стадність у корів і людини».
  • 1892 монографія «Finger prints».

Вшанування[ред. | ред. код]

Рід рослин Гальтонія названо на честь Френсіса Гальтона.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]