Фриз

Фриз (синоніми — пошивка, різьблянка; фр. frise від лат. phrygium — «прикраса») — назва декоративного елементу у вигляді широкої смуги, вживаного в архітектурі і столярстві. Латинське слово phrygium походить від назви стародавньої області Фригія. В античній архітектурі фриз також називали зофором (від грец. ζωφόρος, буквально — «носій зображень тварин»)[1].
У класичній архітектурі[ред. | ред. код]
У класичних архітектурних ордерах фризом називається середня частина класичного антаблемента, яка розташована між архітравом і карнизом. У доричному ордері це — чергування метоп і тригліфів, в іонічному і коринфському — стрічка фризу залишається гладенькою або прикрашається рельєфними композиціями.
Інші значення[ред. | ред. код]
Фризом також називають витягнуту по горизонталі скульптурну чи живописну композицію, яка прикрашає стіну (частіше її верхню частину) або підлогу, слово також вживається для позначення стрічкової орнаментальної композиції.
Залежно від виконання виділяють:
- Фриз алмазний — орнаментальна прикраса, виконана у вигляді гранованих кубиків.
- Фриз аркатурний — орнаментальна прикраса, виконана у вигляді багатьох арок.
- Фриз випуклий — у перетині має випуклу форму, внаслідок чого поверхня із скульптурним рельєфом відзначається багатством світлотіні. Бере початок у стародавньому Римі, коли прагнули до пишності і соковитості пластичних форм.
- Фриз городчастий — орнаментована стрічка, нижня частина якої вирішена у вигляді висячих зубців таким чином, що вони вписуються між однаковими рівнобедреними трикутниками, якщо їх умовно накреслити на поверхні стіни.
Галерея[ред. | ред. код]
Аркатурний фриз монастирської церкви (Лаврів)
Мальований фриз фахверкового будинку. Ганноверш-Мюнден, Німеччина
Теракотовий фриз собору в Пітерборо
Фриз зі зображенням воїнів з палацу Дарія в Сузах
Примітки[ред. | ред. код]
![]() |
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Category:Friezes |
- ↑ http://slovari.yandex.ru/dict/lubker/article/1/lub-2540.htm?text=зофор&stpar1=1.1.1[недоступне посилання з липня 2019]
Література[ред. | ред. код]
- Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво: Терміни та поняття / Академія мистецтв України; Інститут проблем сучасного мистецтва. — К. : Видавництво Інституту проблем сучасного мистецтва, 2002. — 472 с. — ISBN 966-96284-0-7.
Посилання[ред. | ред. код]
- Фриз // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
- Фриз // Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури / Р. А. Шмиг, В. М. Боярчук, І. М. Добрянський, В. М. Барабаш ; за заг. ред. Р. А. Шмига. — Львів, 2010. — С. 204. — ISBN 978-966-7407-83-4.
|