Фронт визволення Землі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Earth Liberation Front» (ELF, Фронт визволення Землі), також відомий як «Elves» чи «The Elves»(ельфи) — колективна назва, що використовується активістами, котрі автономно діють в різних країнах та застосовують «економічні диверсії і партизанську війну» для «боротьби з експлуатацією і знищенням довкілля».

Логотип ELF

ELF виник в Брайтоні (Велика Британія) в 1992 р. на базі радикального крила екологічної організації «Earth First!» («Земля — перш за все!»)[1], потім його активісти появились в інших країнах Європи і в США.

Активіст ELF Джейкоб Дженсен так описав «ідеальний» світ, в якому він хотів би жити: «Я бачу місто без електрики, телебачення, Інтернету, автомобілів і мобільних телефонів. Одяг шиється з натурального полотна. Інструменти виготовляються з каменю. Люди добувають їжу збиранням, полюванням і рибальством, а готують її на вогнищі…»

До середини 90-х років ELF діяв у режимі латентної оперативної активності; перейшов до терористичної діяльності в 1997 р. Північноамериканський філіал (North American ELF) розглядається урядом США як одна з найбільш небезпечних терористичних організацій місцевого походження[2][3][4]. Централізоване керівництво і формальний лідер відсутні; офіційний представник по лінії PR — Крейг Розбрау. Чисельність активістів невідома; основний особовий склад, ймовірно, належить до вікової групи 20-25 років (в основному студенти університетів).

Організаційна структура заснована на реалізації концепції децентралізованого опору; включає ізольовані конспіративні осередки, керовані через мережу Інтернет. Основна операційна зона — Захід і Північний Захід США (штати Вашингтон, Орегон, Айдахо, Колорадо, Каліфорнія, в період 1996–1999 років зафіксовано 33 акції). З грудня 2000 р. виявляються ознаки зростаючої активності ELF у Нью-Йорку та інших районах на Східному узбережжі США. Активність на території Канади і європейських держав станом на теперішній час зберігається в латентній фазі.

Оперативні параметри — терористичні акти із застосуванням запалювальних вибухових пристроїв, замінованої поштової кореспонденції; інтенсивне політичне та інформаційно-пропагандистське забезпечення з використанням ЗМІ та мережі Інтернет.

Оперативний цикл бойових осередків ELF: планування операції — збір (2-6 осіб, що не мають стосунку до району операції) — операція (терористичний акт) — розосередження — пресреліз у ЗМІ.

Контакти — з Фронтом визволення тварин ALF (з 1997 р. заявлено формальний альянс).

Переважна більшість «ельфів» пересуваються лише на велосипедах, оскільки вони заперечують інші засоби пересування. Деякі «ельфи» проїжджали на велосипедах по 40-50 миль щодня, аби дістатися до місць навчання чи роботи. При цьому вважалося, що часто під час поїздки вони розкидали на проїжджій частині дороги гострі металеві осколки, з метою проколювати шини проїжджаючих автомобілів. Засуджений на 8 років ув'язнення Ніколас Генді з Вайомінгу пошкодив таким чином шини понад 700 автомобілів. Нападів зазнали й сотні автомобілістів: «ельфи» зупиняли машину на шосе, зв'язували й викидали водія в кювет, а потім топили автомобіль або скидали його в провалля.

«Ельфи» вчинили цілий ряд вибухів і підпалів на території різних країн. Тільки за 1999 рік у США ними було спалено понад 60 магазинів, що торгують хімічними речовинами для побутових потреб. Власник одного з них в Техасі отримав сильні опіки, коли один з «ельфів» вилив йому в обличчя кислоту для прочищення каналізації.

«Ельфи» підпалюють побудовані житлові будинки, оскільки вважають, що «на їх місці повинні рости дерева і кущі». Так, в Північній Кароліні, вони спалили за одну ніч 8 будинків. Оскільки у пожежі загинула дитина, то четверо екстремістів отримали довічні терміни ув'язнення. В Сан-Дієго «ельфи» спалили щойно побудований будинок на 206 квартир. На згарищі поліцейські знайшли плакат з написом: «Якщо ви побудуєте будинок знову, то ми ще раз його спалимо».

«Ельфи» також боролися з вирубуванням лісів. Вони забивали в стовбури дерев довгі цвяхи, які розривали ланцюги бензопилок. Крім того, вони влаштовували різні пастки для лісорубів — від капканів до замаскованих ям з гострими кілками на дні. Були випадки, коли «ельфи» стріляли в лісорубів з трубок з отруєними дротиками. Після серії нападів у 2001-2002 роках лісоруби північних штатів США відмовилися приступати до роботи, до тих пір поки місцевість не перевірена на наявність пасток. Деякі компанії стали посилати озброєних охоронців на захист лісорубів.

У 1998 році в штаті Монтана був жорстоко побитий співробітник будівельної компанії Ніколас Сандерс, який спилював бензопилкою дерева, розчищаючи територію під будівництво приватних будинків. Він повністю оглух, осліп на одне око і назавжди втратив можливість пересуватися самостійно. Через півтора року після події він отримав поштою закритий пакет, в якому лежав рекламний каталог будівельних інструментів, а на обкладинці було написано: «Тепер ти розкаявся? Ніколи не забувай про ельфів…»[5][6].

Найрезонансніші акції ELFів у період з 1998 р.:

  • 1998 р., шт. Колорадо — Підпал об'єктів лижного курорту
  • Липень 2000 р., шт. Міннесота — Спроба теракту з застосуванням контейнера з радіоактивними відходами в місті Міннеаполіс.
  • Грудень 2000 — січень 2001 р., шт. Орегон і Нью-Йорк — Серійні підпали об'єктів, пов'язаних з експлуатацією природних ресурсів.
  • Травень 2001 р., шт. Вашингтон — Підпал 2 лабораторій університету штату.

У результаті дій організації за період з 1997 р. завданий збиток склав $40 млн.[7]

У Росії 21 червня 2011 на території автосалону «LEXUS'/Toyota» на заході Москви була підірвана запалювальна бомба, відповідальність за цю акцію взяв на себе «Фронт визволення Землі (Росія)», інформація про що була розміщена на сайті «Чорний блог »[8].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Best, Steven and Best & Nocella. Igniting a Revolution: Voices in Defense of the Earth, Lantern Books, 2006, p. 49.
  2. Фронт освобождения Земли[недоступне посилання з липня 2019]
  3. Earth Liberation Front is now FBI's No. 1: Mainstream media finally pick up on the concern of ecoterrorism [Архівовано 12 квітня 2008 у Wayback Machine.], Property Rights Foundation of America, Inc, March 2001.
  4. Congressional Testimony: «The Threat of Eco-Terrorism», FBI, February 12, 2002.
  5. М.Соболев. Фронт освобождения Земли. Архів оригіналу за 28 квітня 2014. Процитовано 25 червня 2013.
  6. Боевые эльфы США. Архів оригіналу за 23 квітня 2013. Процитовано 25 червня 2013.
  7. ТЕРРОРИЗМ № 2. Архів оригіналу за 14 липня 2014. Процитовано 25 червня 2013.
  8. Анархісти взяли на себе відповідальність за декілька підпалів у Москві та Підмосков'ї. Архів оригіналу за 1 березня 2013. Процитовано 24 червня 2013.

Посилання

[ред. | ред. код]