Фрідріх Саксонський (великий магістр Тевтонського ордену)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фрідріх Саксонський
Friedrich von Sachsen
Фрідріх Саксонський
Фрідріх Саксонський
портрет Фрідріха Саксонського пензля Лукаса Кранаха
Фрідріх Саксонський
герб великого магістра Фрідріха Саксонського
Прапор
Прапор
36-й великий магістр Тевтонського ордену
1498 — 1510
Попередник: Йоганн фон Тіфен
Наступник: Альбрехт Бранденбург-Ансбахський
 
Народження: 26 жовтня 1474(1474-10-26)
Торгау
Смерть: 14 грудня 1510(1510-12-14) (36 років)
Рохліц
Поховання: Кенігсберзька катедра
Країна: Тевтонський орден
Релігія: римо-католик
Освіта: Сієнський університет,
Лейпцизький університет
Рід: Ветіни
Батько: Альбрехт III Саксонський
Мати: Сидонія Богемська

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Фрідріх Саксонський, Фрідріх фон Ветін (нім. Friedrich von Sachsen, Friedrich von Wettin; *26 жовтня 1474 р., м. Торгау — †14 грудня 1510 р., м. Рохліц) — герцог курфюрства Саксонії, 36-й великий магістр Тевтонського ордену, з 1498 року. Третій син (молодший з переживших дитинство) герцога Альбрехта III Саксонського і Сидонії Богемської (Зденка із м. Подебрад), доньки Їржі з Подєбрад. Належав до Альбертинської лінії — молодшої гілки правителів Саксонії Веттінів. Отримав чудову освіту в університетах Сієни та Лейпцига. В молодості служив каноніком в м. Кельні, потім перебував при дворі майнцького архієпископа.

В кінці 90-х років XV століття в Тевтонський орден, що від Другого Торуньського миру 1466 року був васалом Королівства Польського, виникла ідея обирати великих магістрів тільки з числа імперських князів (з нім. — «райхсфюрст»), які як піддані німецького імператора могли ухилитися від проведення церемонії омажа по відношенню до свого сюзерена — короля польського. Родич Ягеллонів в якості великого магістра Ордена повинен був значно посилити позиції хрестоносців.

У 1498 р. після смерті великого магістра Тевтонського ордену Йоганна фон Тіфена орденське посольство запропонувало Фрідріху Саксонському зайняти вакантну посаду великого магістра. 29 вересня того ж 1498 р. в Кенігсберзі Фрідріх Саксонський вступив до ордену й одночасно був обраний новим великим магістром Тевтонського ордену.

Деякий час Фрідріхові Саксонському вдавалося ухилятися від принесення васальної присяги польському королеві, завдяки постійним апеляціям до іншого свого сюзерена — імператора Священної Римської імперії Максиміліана I, а також завдяки частій зміні монархів на польському троні.

У 1498—1501 рр. польський король Ян I Ольбрахт двічі загрожував Тевтонського ордену війною через відмову великого магістра Фрідріха Саксонського приносити ленну присягу. У 1501 р. польський король розташував свої війська на кордоні з Пруссією, погрожуючи відкритої інтервенцією. Тільки смерть Яна I Ольбрахта в червні 1501 р. врятувала Тевтонський орден від нової війни з Польщею.

У 1501 р. німецький імператор Максиміліан I Габсбург офіційно заборонив Фрідріху присягати королю Яну Ольбрахтові. Після жорстких вимог нового польського короля Сигізмунда I Старого в 1507 р. великий магістр Фрідріх Саксонський виїхав з Пруссії в Саксонію, де розгорнув діяльність з метою пошуку підтримки незалежності Ордена, яку знайшов в особі імператора Максиміліана I, котрий боровся з Ягеллонами за домінування в Центральній Європі.

Помер великий магістр Тевтонського ордену Фрідріх Саксонський 14 грудня 1510 р. в м. Рохліці. Як великий магістр католицького ордену він не був одруженим і, відповідно, не мав дітей.

Джерела[ред. | ред. код]