Фрідріх III (німецький імператор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Фрідріх III
нім. Friedrich III'
FriedIII.jpg
2-й Кайзер Німецької Імперії
8-й король Пруссії
Початок правління: 9 березня 1888
Кінець правління: 15 червня 1888
Попередник: Вільгельм I Гогенцоллерн
Наступник: Вільгельм II Гогенцоллерн
Дата народження: 18 жовтня 1831(1831-10-18)
Місце народження: Потсдам
Країна: Preußischer Adler (1871-1914).svg
Дата смерті: 15 червня 1888(1888-06-15) (56 років)
Місце смерті: Потсдам
Дружина: Вікторія
Діти: Вільгельм II,
Софія Пруська
Династія: Hohenzollern Haus Wappen.svg Гогенцоллерни
Батько: Вільгельм I
Мати: Августа Веймарська

Фрі́дріх III (Фрідріх Вільгельм Миколай Карл, нім. Friedrich III, Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl; 18 жовтня 1831, Потсдам — 15 червня 1888, там само), імператор (кайзер) Німеччини та король Пруссії з 9 березня 1888, пруський генерал-фельдмаршал (1870), російський генерал-фельдмаршал (1872), був одним з найбільш багатообіцяючих престолонаступників Європи, але царював всього 99 днів, померши від хвороби.

Біографія[ред.ред. код]

Син принца Вільгельма Прусського (майбутнього короля і імператора Вільгельма I) і Августи Веймарської, племінник Фрідріха Вільгельма IV.

Кронпринц[ред.ред. код]

Кронпринц Фрідріх і фельдмаршал Мольтке Старший на полі битви під час Франко-прусської війни

В 1861, після вступу батька на престол, став кронпринцем Пруссії і командував військами в Пруссько-австрійській війні 1866 року і Франко-пруській війні. Володів полководницьким талантом, зіграв ключову роль у перемозі над австрійцями під Садовою. Користувався великою популярністю в армії і народі як «Наш Фріц» (нім. Unser Fritz). Після перемоги в Франко-пруській війні (1871) Фрідріх, що став вже спадкоємцем престолу нової Німецької імперії, отримав жезл російського генерал-фельдмаршала.

Через ліберальні погляди конфліктував з канцлером Бісмарком. Був противником посилення конфронтації в Європі, підтримував внутрішньонімецьку інтеграцію. Однак Бісмарк утримував його від будь-якого реального впливу на політику.

Царювання[ред.ред. код]

Коли помер Вільгельм I (9 березня 1888 року), Фрідріх, який вступив на престол, був уже смертельно хворий раком гортані. Раніше, через помилковий діагноз, який було поставлено йому в 1887 році, скасували операцію, яка могла б зупинити ріст пухлини. Майже рік кронпринц провів на лікуванні в Англії, Тиролі і, нарешті, в Сан-Ремо, звідки повернувся в Німеччину, вже ставши імператором. За місяць до вступу на престол лікар зробив кронпринцу трахеотомію, після якої він втратив можливість говорити і спілкувався з оточуючими письмово. За 99 днів царювання помираючий імператор з державних справ встиг тільки відправити у відставку неефективного консерватора, міністра внутрішніх справ Роберта Віктора фон Путткамера (за шість днів до смерті, 9 червня). Так 1888 рік став у Німеччині роком трьох імператорів.

Оцінки[ред.ред. код]

Фрідріх і його дружина вважалися подружжям з ліберальними симпатіями; спадкоємець обговорював можливі плани політичних реформ з тещею, британською королевою Вікторією. Згодом Вільгельм II вважав за краще посилатися як зразок на діда, Вільгельма I (який отримав при ньому офіційний епітет «Вільгельм Великий»), не згадуючи батька. Багато політиків і історики говорили і тоді, і особливо після початку Першої світової війни, що якби Фрідріх III і загиблий через півроку після нього 30 січня 1889 ліберально налаштований австрійський кронпринц Рудольф прожили довго, доля Європи могла б бути іншою, і політика Німеччини з Австрією не привела б до Першої світової війні[1]. Існує також думка, що лібералізм і миролюбність Фрідріха і масштаб реформ, які він міг би зробити, перебільшені по контрасту з діяльністю Вільгельма II.

Культурна діяльність[ред.ред. код]

Кронпринц був ініціатором створення художнього музею в Берліні, відкритого через 16 років після його смерті (1904) в його день народження під назвою «Музей імператора Фрідріха». З 1956 року він називається Музей Боде — на честь мистецтвознавця Вільгельма фон Боде, який керував збором першої колекції для музею.

Сім'я[ред.ред. код]

Кронпринц Фрідріх з сином (майбутнім Вільгельмом II) в шотландських костюмах

У 1858 році одружився на принцесі Вікторії, старшій доньці британської королеви Вікторії. Від цього шлюбу народилося вісім дітей:

Посилання[ред.ред. код]


Примітки[ред.ред. код]

  1. Tipton, Frank (2003). A History of Modern Germany Since 1815. London: Continuum International Publishing Group. ISBN 978-0-8264-4910-8, p. 175—176. http://books.google.com/books?id=6jgCcG3fQrMC. (англ.)
Попередник
Вільгельм I
Wappen Preußen.png 8-й Король Пруссії
9 березня — 15 червня 1888
Wappen Preußen.png Наступник
Вільгельм II
Попередник
Вільгельм I
Wappen Deutsches Reich - Reichsadler 1889.png Імператор Німеччини
9 березня — 15 червня 1888
Wappen Deutsches Reich - Reichsadler 1889.png Наступник
Вільгельм II