Фрідріх II (герцог Саксен-Гота-Альтенбурзький)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фрідріх II
нім. Friedrich II.
Фрідріх II
Портрет Фрідріх II пензля Давіда Гойєра, палац Фріденштайн
3-й герцог Саксен-Гота-Альтенбургу
Початок правління: 12 серпня 1691
Кінець правління: 23 березня 1732

Попередник: Фрідріх I
Наступник: Фрідріх III

Дата народження: 28 липня 1676(1676-07-28)
Місце народження: замок Фріденштайн, Гота, Саксен-Гота
Країна: Священна Римська імперія
Дата смерті: 23 березня 1732(1732-03-23) (55 років)
Місце смерті: Альтенбург, Саксен-Гота-Альтенбург, Священна Римська імперія
Поховання Friedenstein Castled
Дружина: Магдалена Августа Ангальт-Цербстська
Діти: Софія, Фрідріх, Вільгельм, Карл Фрідріх, Йоганн Август, Крістіан, Крістіан Вільгельм, Людвіг Ернст, Емануель, Моріц, Софія, Карл, Фредеріка, Магдалена Сибілла, Августа, Йоганн Адольф
Династія: Ернестинська лінія Веттінів
Батько: Фрідріх I
Мати: Магдалена Сибілла Саксен-Вайссенфельська
Нагороди:
Кавалер ордена Слона

Фрідріх II (нім. Friedrich II.), (нар. 28 липня 1676 — пом. 23 березня 1732) — герцог Саксен-Гота-Альтенбургу у 16911732 роках. Син попереднього герцога Саксен-Гота-Альтенбургу Фрідріха I та принцеси Саксен-Вайссенфельської Магдалени Сибілли. До грудня 1693 року правив під регентством герцога Саксен-Мейнінгену Бернхарда I та герцога Саксен-Рьомгільду Генріха.[1]

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 28 липня 1676 року у замку Фріденштайн у Готі. Був п'ятою дитиною та старшим сином в родині герцога Саксен-Готи та Альтенбургу Фрідріха I та його дружини Магдалени Сибілли Саксен-Вайссенфельської. Мав старших сестер Анну Софію, Доротею Марію та Фредеріку. Ще одна сестра померла в ранньому віці до його появи на світ. Згодом сімейство поповнилося трьома молодшими дітьми, з яких вижили син Йоганн Вільгельм і донька Йоганна.

Фрідріх II у молодому віці на гравюрі Петера Шенка-старшого

Батько правив країною разом із шістьома братами, але вже вів переговори щодо поділу земель. Остаточна домовленість була досягнута у 1680 році і 24 лютого підписаний договір щодо подальшого володарювання. Надалі Фрідріх I очолював створене герцогство Саксен-Гота-Альтенбург. У 1685 році він увів прімогенітуру, і Фрідріх став спадкоємним принцом.

Батько пішов з життя 12 серпня 1691 року. Фрідріх, який ще був неповнолітнім, перший час правив під регентством дядьків — Бернхарда Саксен-Мейнінгенського та Генріха Саксен-Рьомгільдського. Молодшими опікунами ними були призначені канцлер Йоганн Фрідріх Бахофф фон Ехт,[2] президент консисторії Магнус Саул і таємний радник Йоганн Йобст Гартманн Фішер.[3]

Отримав добру освіту, яку завершив спільним із братом турне до Голландії та Англії з вересня 1692 по серпень 1693 років. По поверненні імператор проголосив його повнолітнім і здатним до управління.[3] У 1696 році Фрідріх одружився зі своєю кузиною Магдаленою Августою Ангальт-Цербстською, яка народила йому численних нащадків.

Фрідріхскірхе 1715 року

Став типовим правителем епохи бароко. Як і батько, був прихильником французьких манер і моди, полюбляв розкіш та пишноту, за допомогою яких прагнув підвищити свій авторитет правителя. Намагався отримати зиск від своєї численної армії, здаючи солдат в оренду іншим володарям, оскільки її утримання вимагало чимало коштів. Це обернулося для нього значними проблемами, коли він 1701 року надав своє військо французькому королю Людовику XIV, яке той повернув проти імператора Леопольда I в ході війни за іспанську спадщину. Фрідріху насилу вдалося уникнути конфіскації земель шляхом договору з королем Пруссії, союзником імператора, про здачу військ від 23 травня 1702 року.[3]

Продовжував в країні внутрішню політику своїх попередників. Були проведені вдосконалення церковної та шкільної систем, розглянуті недоліки судочинства та поліцейської справи.[3] Фрідріх заснував у Готі притулок для сиріт, запланований ще його дідом Ернстом Благочесним, а у 1726 році створив в'язницю та божевільню в Калі. У 1705 році відкрив школу-інтернат для шляхетних дівчат, названу на честь його дружини Magdalenenstift. Ансамбль її будівель поступово розширювався.[4] У 1715 році, на знак подяки за одужання від хвороби, заснував євангелічну церкву у Готі. Перший камінь до її фундаменту був закладений 19 липня, а у грудні вже відбулося освячення будівлі. У 1716—1719 роках була значно перебудована готська Лікарня Марії Магдалени.

Портрет пензля Крістіана Шілбаха

До 1697 року тривало оновлення інтер'єрів замку Фріденштайн, почате ще у 1686 році. Також була перебудована замкова церква. По завершенні робіт палац став найблискучіою резиденцією всієї Тюрингії. У західній башті ще з часів попереднього правителя розміщувався театр Екгоф.[5][6] У 1708–1711 роках Фрідріх II звів літній палац на сході від Фріденштейну. Трикрилий комплекс у бароковому стилі, на зразок Версальського палацу, отримав назву «Фрідріхшталь» на честь герцога.[7] Зі східного боку палацу розбили сад з численними статуями, водоймами та гротом. За 100 000 талерів особистих коштів Фрідріх викупив знамениту нумізматичну колекцію Антона Ґюнтера Шварцбург-Арнштадтського, яка лягла в основу монетного кабінету, що досі знаходиться у палаці Фріденштайн. У нього ж він придбав колекцію «коштовностей, рідкостей та раритетів» за 6 000 талерів. Також викупив важливу колекцію мінералів у Шонберга за 15 000 талерів і кілька колекцій книжок для бібліотеки.[3] Від 1719 року придворним капельмайстром служив Ґотфрід Гайнріх Штельцель.[8]

За часів правління Фрідріха II територія герцогства дещо збільшилася за рахунок земель Саксен-Айзенбергу, які відійшли йому у 1707 році після смерті дядька Крістіана, а також частини Саксен-Рьомгільду після кончини герцога Генріха у 1710 році. Втім, суперечки з іншими представниками Ернестинів щодо успадкування тривали до остаточного рішення імператора, винесеного у 1725 році.

Герцог з великою відданістю дотримувався лютеранського вчення та подавав гарний приклад своїм підданим, старанно відвідуючи церковні служби.[3]

Помер 23 березня 1732 року в Альтенбурзі. Був похований у князівській крипті замкової церкви Фріденштайну у Готі.[9]

Приватне життя[ред. | ред. код]

У віці 19 років узяв шлюб зі своєю 16-річною кузиною, Магдаленою Августою Ангальт-Цербстською. Весілля пройшло 7 червня 1696 у Готі. Шлюб виявився щасливим. У подружжя народилося шістнадцятеро живих дітей:

Магдалена Августа, гравюра невідомого майстра

Магдалена Августа пережила чоловіка на кілька років.

Генеалогія[ред. | ред. код]

Йоганн III Саксен-Веймарський
Johann of Saxe-Weimar-Jena.jpg
 
Доротея Марія Ангальтська
DorotheaMariavonSachsen-Weimar.jpg
 
Йоганн Філіп Саксен-Альтенбурзький
Johann PhilippSaAlt.jpg
 
Єлизавета Брауншвейг-Вольфенбюттельська
Elisabeth of Brunswick-Wolfenbüttel (1593-1650).jpg
 
Йоганн Георг I
Kurfürst Johann Georg I. Sachsen (Porträt).jpg
 
Магдалена Сибілла Пруська
Magdalene Sibylle of Prussia - Gemäldegalerie Alte Meister (cropped).jpg
 
Адольф Фрідріх I
Adolf Friedrich I. (Mecklenburg-Schwerin)-Statue.jpg
 
Анна Марія Східно-Фрисландська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ернст I
Ernest I, duke of Saxe-Gotha-Altenburg.jpg
 
 
 
 
 
Єлизавета Софія Саксен-Альтенбурзька
Elisabeth Sophie of Saxe-Altenburg, duchess of Saxe-Gotha-Altenburg.jpg
 
 
 
 
 
Август Саксен-Вайссенфельський
Herzog August von Sachsen-Weissenfels .jpg
 
 
 
 
 
Анна Марія Мекленбург-Шверінська
Anna Maria of Mecklenburg-Schwerin.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Фрідріх I
Attributed to Schilbach - Frederick I of Saxe-Gotha-Altenburg (cropped).png
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Магдалена Сибілла Саксен-Вайссенфельська
Magdalena Sibylla of Saxe-Weissenfels duchess of Saxe-Gotha-Altenburg.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Фрідріх
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Примітки[ред. | ред. код]

 1. German States before 1918 [1] (англ.)
 2. Раніше був наставником Фрідріха I. [2] (нім.)
 3. а б в г д е August Beck: Friedrich II., Herzog von Sachsen-Gotha und Altenburg. In: Allgemeine Deutsche Biographie. Band 8, Duncker & Humblot, Leipzig 1878, стор. 3–5. [3] (нім.)
 4. Офіційний сайт Magdalenenstift. Розділ «Історія»: 313-річна традиція Magdalenenstift. [4] (нім.)
 5. Замок Фріденштайн. Театр Екгоф. [5] (нім.)
 6. Театр Екгоф [6] (нім.)
 7. Палац Фрідріхшталь у Готі. [7] (нім.)
 8. Robert Eitner: Stölzel, Gottfried Heinrich. In: Allgemeine Deutsche Biographie. Band 36, Duncker & Humblot, Leipzig 1893, стор. 429. [8] (нім.)
 9. Князівська крипта у Готі. [9] (англ.)
 10. Oskar Weise: Einige Mitteilungen über Prinz Johann Adolf von Sachsen-Gotha-Altenburg. In: Mitteilungen des Geschichts- und Altertumsforschenden Vereins zu Eisenberg. Heft 24. 1906, стор. 76. [10] (нім.)

Література[ред. | ред. код]

 • Christian Ferdinand Schulze: Leben des Herzogs von Sachsen-Gotha und Altenburg Friedrich II. Gotha 1851. [11] (нім.)
 • Geschichte und Beschreibung des Herzogthums Gotha, Band 2, 1779. [12] (нім.)

Посилання[ред. | ред. код]