Фултонська промова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Фултонська промова — програмний виступ Вінстона Черчілля 5 березня 1946 року у Вестмінстерському коледжі у місті Фултон (Міссурі, США), що став загальновизнаним знаком початку Холодної війни. Йшлося про зміну фашистського ворога комуністичним та пролягання через Європу від Балтики до Адріатики «залізної завіси».

Назва промови, Sinews of Peace означає рушійні сили миру, він є парафразом англійського виразу the sinews of war — засоби (гроші та матеріальні ресурси), необхідні для ведення війни (дослівно: sinew — сухожилля, sinews — м'язи, рушійні сили). У своїй промові Черчілль описує рушійні сили миру, і будує начерк системи захисту світу від двох головних загроз — війни та тиранії.

Українською мовою в перекладі Андрія Даниленка та Сергія Вакуленка її надруковано під назвою «Мускули миру» в газеті «Вечірній Харків» (8 червня 1990 р., сс. 4-5). Інший переклад з'явився у виданнях: Документи та матеріали з історії міжнародних відносин періоду холодної війни / Укл. О. І. Сич, А. В. Мінаєв. — Чернівці: Рута, 2008. — С. 5-20; Сич О. І., Мінаєв А. В. Світ у другій половині ХХ — на початку XXI ст.: основні тенденції політичного та соціально-економічного розвитку: Навчальний посібник. — Чернівці: Наші книги, 2010. — С. 107-120.

Література[ред.ред. код]