Фундація регіональних ініціатив

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Фундація Регіональних Ініціатив»
(ФРІ)
Девіз Якщо не ми — то хто?
Дата заснування 28 липня 2002
Тип молодіжна громадська організація
Голова Олег Гребенюк
Члени 727
Офіційний сайт fri.com.ua

Фундація Регіональних Ініціатив (ФРІ) — всеукраїнська молодіжна громадська організація, що займається підтримкою молодіжного руху та підготовки молодих лідерів в Україні. Засновником та першим головою організації є Олександр Солонтай.

На 2018 рік об'єднує 44 регіональних осередки та більше 7000 активістів.

Місія ФРІ: виховати лідерів та змінотворців шляхом популяризації проактивності, громадської свідомості та реалізації молодіжних ініціатив.

Діяльність[ред. | ред. код]

Захист прав, неформальна освіта, культура та мистецтво, благодійність, екологічна свідомість, міжнародні можливості, молодіжний активізм.

Фокусуючи свою увагу на молоді, ФРІ реалізовує і далеко не молодіжні проєкти. Так, під час президентських виборів ФРІ здійснювало моніторинг виборчої кампанії, просвітницько-мобілізаційні кампанії, перевірку списків виборців тощо. Але самою реалізацію навіть таких складних проєктів займається в організації тільки молодь.

Історія створення[ред. | ред. код]

Передумови[ред. | ред. код]

До кінця 1998 року молодіжні організації існували в Україні переважно у формі асоціацій, скаутських організацій або партійних молодіжних крил, а також організацій, що боролися за становлення України як незалежної держави.

У громадському секторі незаповненою залишалася ніша членських молодіжних організацій, які брали б активну участь у громадському житті, реалізовували соціальні проєкти, не боялися висловлювати думку з приводу соціальних і політичних процесів, що відбувалися в країні, а з іншого — були б незалежними, не підпорядкованими конкретним політичним силам чи партіям.

Заснування[ред. | ред. код]

28 липня 2002 року в Ужгороді активісти молодіжного громадського руху заснували ФРІ. Більшість членів організації представлена студентською молоддю. 16 жовтня була проведена перша Конференція ФРІ та було обрано керівництво організації.

Участь у Помаранчевій революції[ред. | ред. код]

Утворення ВМГО[ред. | ред. код]

 • 17 жовтня 2004 року — створення ВМГО (всеукраїнської молодіжної громадської організації). Головою став один із її засновників — Олександр Солонтай.
 • 2004 — починається розбудова осередків ФРІ в усіх регіонах України.
 • 3 березня 2007 року — реєстрація ВМГО ФРІ Міністерством юстиції України[1].

Участь у Революції гідності[ред. | ред. код]

Активісти ФРІ були учасниками Революції гідності, співорганізаторами ініціативи Євромайдан SOS, відповідали за правову безпеку учасників акцій протесту.

Структура[ред. | ред. код]

FRI MAP 032016.jpg

Керівництво[ред. | ред. код]

 • Вищий орган управління — Конференція
 • Вищий керівний орган — Рада Старійшин
 • Сенат - рада представників відокремлених осередків
 • Виконавчі органи: Голова ФРІ, Секретаріат та Служби, підзвітні Конференції та Раді Старійшин
 • Контролюючий орган — КРК, підзвітна Конференції
 • Наглядова рада

Проєкти та Кампанії[ред. | ред. код]

ВМГО ФРІ проводить багато проєктів для молоді. Проєкти здебільшого освітнього та розважального характеру:

 • Літні ФРІ табори[2]. Щорічно проводиться більше 20 літніх освітньо-мотиваційних таборів.
 • Проєкт «Євроавтобус» (Eurobus)[3]. Проєкт мав на меті активізацію сільської молоді України та розвиток міжкультурного міжнародного обміну та співпраці.
 • Всеукраїнський рух «Твоя Країна» — це кількаденні поїздки з насиченою програмою до обраного тобою міста. Неординарні екскурсії, тренінги та ігри, зустрічі з відомими журналістами, митцями, бізнесменами, кав'ярні, музеї та театри, а також нові друзі, знання та яскраві враження! Після довгої паузи одеський осередок у 2021 році провів “Твою країну”. На проєкт завітали учасники з Києва, Львова, Івано-Франківська, Запоріжжя, Харкова, Чернігіва. Одеська ФРІ організувала екскурсії, майстер-класи, кіноперегляд, квартирник, лекції та квест.
 • Вуличні університети[4] — різноманітні лекції, що виходять за рамки навчального курсу більшості університетів та відбуваються під відкритим небом. 2020 року на Вуличному університеті від ФРІ Дніпро молодь дізналася більше про урбаністику, іноземні мови та емоційне вигорання від досвідчених людей.
 • «Допомогти може кожен»[5] — всеукраїнський проєкт, метою якого було проведення Всесвітнього дня донора крові, який би акцентував увагу населення на важливості добровільної її здачі задля порятунку інших людей. За підсумками проєкту 247 донорів взяли участь в акції й надали 98.9 літрів цього біоматеріалу, що в свою чергу врятувало 297 людських життів.
 • “ІНША” (Інноваційна неформальна школа активіста) — міні-курс з проєктного менеджменту, який допоможе зробити перші кроки до втілення ідеї в найкрутіший проєкт. Зазвичай в програму заходу входять лекції про базові навички для створення проєкту — дизайн-мислення, проєктний менеджмент, командотворення, основи SMM, фінансування і т.д.
 • «Нагодуй горобчика»[6] — всеукраїнська благодійна акція, під час якої діти майже усіх великих міст України власноручно годували горобців та інших міських пташок задля привернення уваги суспільства до питань соціально-екологічного виховання дітей та збереження популяцій птахів. Акція проводилась у тісній кооперації з компанією «Круп'яний Дім». Координаторами акції були фрішниці Олена Літвішко[7] та Олена Іллясевич[8].
 • «Літературне Бомбардування[9]» — всеукраїнський букрінгінгерський проєкт (Букрінг (англ. bookring) — різновид буккроссингу при якому книга, якою обмніються букрінґери, врешті-решт повертається до свого справжнього власника), в якому кожен глядач може презентувати свою улюблену книжку і обмінятися нею з іншими — взяти собі від інших глядачів-презентуючих те, що припало до душі. Крім того, протягом заходу глядачі дізнаються маловідому інформацію про літературу та її творців. ФРІ провела[10] цілу низку заходів по всій Україні, які охопили майже усіх відомих на сьогодні, поетів та письменників сучасної України.
 • ¡НА ЧАСІ! — серія прямих етерів, під час яких учасники розбирають з експертами актуальні суспільно-політичні теми. Наприклад, говорили про результати місцевих виборів та адмінресурси, як організувати успішний протест та визначили чинники його ефективності. У 2022 році досвідчені спікери розкривали наступні теми: допомога військовим та цивільному населенню, гуманітарна допомога та евакуація, дії органів місцевого самоврядування та активістів до і під час бойових дій.
 • “Драбина” — мистецький проєкт, на якому можна продемонструвати свою творчість просто неба, вилізши на драбину. Щорічно проводиться різними осередками ФРІ.
 • “Крок до лідерства” — фрішний табір, що має на меті допомогти відкритись новим українським лідерам та лідеркам, забезпечити базу знань для впровадження власних ініціатив у своїх населених пунктах для розвитку країни, розвинути лідерські якості учасників, навчити їх критично мислити й аналізувати, спонукати жити цікаво, насичено та з користю. І головне — навчитися брати відповідальність за свої слова та вчинки. Традиційно табір проводився у офлайн режимі, однак, у зв’язку із пандемією у 2020 році, організатори прийняли рішення провести табір онлайн.
 • Громадянська кампанія «МОЛОДІЖНА ВАРТА»[11] — всеукраїнська громадянська кампанія, ініційована[12] ФРІ створена у 2007 році, метою якої є моніторинг та контроль за реалізацією передвиборчих зобов'язань, даних молоді політичними силами під час виборів до ВРУ, а згодом і кандидатами у президенту України на виборах 2010 року. До складу Національного комітету «МОЛОДІЖНОЇ ВАРТИ» входять[13] 10 позапартійних всеукраїнських молодіжних організацій та 2 об'єднання органів студентського самоврядування: ВМГО «Дебатна Академія», Молодіжний рух «Студентський патруль Країни», Студентська Рада Києва, ВМГО «Молода Просвіта», ВМГО «Молодіжний націоналістичний конгрес», ВМГО «Фундація Регіональних Ініціатив», ВМГО «Українська асоціація студентського самоврядування», ВМГО «Спілка Ініціативної Молоді», ВМГО «Колегія молодих управлінців та юристів», ВМГО «Українська Студентська Спілка», Всеукраїнська Студентська Рада при МОНУ, ВМГО «Європейська молодь України», ВМГО «Студентська Республіка».
 • «Новий громадянин» — всеукраїнське неформальне об'єднання 51 української громадської організації. Створене у листопаді 2009 року з метою перешкодити можливим порушенням при проведенні виборів Президента України 2010 року. З квітня 2010 року існує як Партнерство, що має на меті довгострокові цілі. ФРІ була представлена у партнерстві Тамілою Ташевою.
 • «Врятувати Боммер — кампанія[14] по відстоюванню першого стаціонарного кінотеатру в Східній Європі — Кінотеатру «БОММЕР». ФРІ стала однією з ініціаторок кампанії, у тому числі й на всеукраїнському[15] рівні.
 • «Камінь Кохання» — всеукраїнський проєкт зі встановлення пам'ятних каменів у різних містах України, яку координувала член ФРІ Олена Іллясевич. Подібні камені були встановлені у Кам'янці-Подільському[16], Вознесенську, Ужгороді, Миргороді[17], Івано-Франківську[18] та інших містах.
 • Встановлення рекорду України із масового виконання польки на площі Ринок Львською ФРІ. У встановленні брали участь[19] 350 учасників. Встановлення відбулось у 2009 році у Львові, рекорд був перевстановлений у 2018 році у Кропивницькому[20].
 • Соломоплетіння на Рівненщині — культурологічний проєкт[21] від членкині Рівненської ФРІ.
 • Кожен осередок ВМГО ФРІ проводить розмовні клуби англійської, кіновечорниці, базові школи, школи з медіа, бізнесу та прав людини.
 • “Старт кар’єри” — довгостроковий проєкт від київського осередку, який забезпечив візити молоді у відомі компанії України, аби ті змогли отримати омріяне стажування чи навіть роботу.
 • “Всеукраїнська Школа Партнерств” — два тижні онлайн-навчання фандрейзингу, ефективних партнерств, комунікацій і самопрезентації для 79 учасників.
 • “Виростеш — зрозумієш”. Близько 300 учнів старших класів дізналися від працівниці Луцького міського центру зайнятості, як знайти роботу та пройти співбесіду
 • NGOspace” —  це фестиваль громадських організацій, орієнтований на учнів 9-11 класів та студентів 1-2 курсів, безкоштовний для відвідування. Фестиваль проводився у місті Києві. Мета “NGOspace” —  популяризація серед молоді активної громадської діяльності й саморозвитку поза межами навчальних закладів.
 • ФРІ Читалка —  щомісячний читацький клуб, який спрямований на популяризацію читання та залучення молоді до діяльності ФРІ. Ужгородський осередок гарантує обговорення книг, нові знайомства, смачний чай та круто проведений час у теплій атмосфері. За майже рік роботи клубу учасники обговорили 6 книг у таких жанрах: фентезі, трилери, детективи український та закордонних авторів.
 • “Журнал ГРІМ” (Гринджоли рухають ідеї молоді) ставить перед собою ціль — вільна платформа для публікації молодих творців мистецтва, а його інстаграм-сторінка @grim_journal розширила ці можливості. Згодом “ГРІМ” тансформувався у ручне невеличке видавництво, що створило купу цікавих збірочок із поезією та прозою, які були подарунками на Вечорах поезії ФРІ Чернігів.
 • “Кіноклуб українською” — проєкт від ФРІ Суми, ціль якого - популяризація українського кіно. Учасники дивляться українські стрічки та обговорюють їх.
 • “ДівЧАТ” — дводенний офлайн-тренінг від івано-франківських фрішників на тему прийняття свого тіла та сексуальної освіти.
 • “ArtNetworking” — затишний квартирник у самому центрі Львова. Вірші, пісні, таланти - що ще треба для крутого квартирника?
 • “CAMPUS” — протягом року чернівецькі фрішники впевнено крокували до відкриття  студентського вільного молодіжного простору. “CAMPUS” розташований на базі студмістечка ЧНУ імені Юрія Федьковича.

Виконавчі органи ФРІ[ред. | ред. код]

 • Секретаріат ФРІ — очолює Марина Забайрацька;
 • HR-служба — очолює Софія Козубаш;
 • Комунікаційна служба — очолює Катерина Броварник;
 • Освітня служба — очолює Наталя Долішня;
 • Міжнародна служба — очолює Емілія Цера.

Символіка ФРІ[ред. | ред. код]

Логотип[ред. | ред. код]

Сучасний логотип 2013 року розробив Максим Кицюк. 2017 року за ідеєю Віталія Селика та Олександри Білязе дизайнером Петром Волинським був розроблений ювілейний логотип до 15 річниці організації.

Ювілейні логотипи[ред. | ред. код]

Прапор[ред. | ред. код]

Особистості[ред. | ред. код]

З 2002 року членами ФРІ були понад 6 тисяч молодих людей з усіх регіонів України. Більшість з них після відходу від активної діяльності в організації успішно реалізувались у житті. Зокрема цьому сприяв позитивний досвід набутий у ФРІ. Пост-фрішники ставали відомими політиками, громадськими діячами, правозахисниками, розробниками, організаторами, та просто професіоналами своєї справи.

Політики[ред. | ред. код]

 • Олександр Солонтай — засновник та один з лідерів політичної партії Сила людей. Екс-депутат Ужгородської міськради(2002—2006) та Закарпатської облради(2006—2010).
 • Руслан Рохов — засновник програми Школа мерів, радник мера міста Миколаїв (2015—2018).
 • Андрій Шекета — голова Міжгірської РДА з 2015 року, депутат Закарпатської облради (2006—2010).
 • Ярослав Гінка — народний депутат України 7-го скликання. Помічник першого заступника Голови Адміністрації Президента України Віталія Анатолійовича Ковальчука.
 • Андрій Залівський — мер міста Червоноград з 2015 року.
 • Соломія Бобровська — народна депутатка України ІХ скликання з 2019 року від партії Голос, заступниця голови Одеської обладміністрації Міхеіла Саакашвілі (2015—2017).
 • Ярослав Юрчишин — народний депутат України ІХ скликання з 2019 року від партії Голос.
 • Назар Зелінка — депутат Тернопільської міської ради VII скликання з 2015 року.
 • Іван Горон — депутат Львівської обласної ради.
 • Іван Кліпа — екс-директор київського КП «Благоустрій» КМДА, що почав керувати ним у 26 років з 2014 року по серпень 2017.

Громадські активісти[ред. | ред. код]

Підприємці[ред. | ред. код]

 • Микола Ковальчук — медіа-експерт, директор ужгородської телерадіокомпанії «Перший кабельний».
 • Олександр Акименко — співзасновник та керівник інтернет-проєкту «Платформа»[22].
 • Зураб Кантарія — засновник підприємства Велокава, кандидат у мери Рівного.
 • Євгенія Малих — керівниця ІТ-чемпіонату розробників UA Web Challenge, співзасновниця SMM.Football та школи інтернет-маркетингу ЕМРО.
 • Олександр Коваль — засновник та керівник інтернет-порталу «Турінформ Закарпаття».
 • Євген Демченко — підприємець у сфері ІТ-послуг, засновник Всеукраїнського руху «Твоя країна», розробник україномовної версії ВКонтакте.
 • Татенко Юлія — бізнес-тренерка Міжнародна школа тренерів, MBA (спеціалізація «Управління продажами в компанії»).
 • Юрій Сулима — підприємиця в сфері ІТ-послуг (компанія WebMeridian), благодійник.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Про реєстрацію об'єднань громадян | від 03.03.2007 № 85/5. zakon5.rada.gov.ua. Процитовано 14 квітня 2018. 
 2. http://fri.com.ua/fri-tabory/
 3. Eurobus/Євроавтобус. www.facebook.com (укр.). Процитовано 25 вересня 2017. 
 4. Всеукраїнський вуличний університетФундація Регіональних Ініціатив. fri.com.ua (укр.). Процитовано 23 березня 2018. 
 5. Допомогти може кожен!Фундація Регіональних Ініціатив. fri.com.ua (укр.). Процитовано 24 березня 2018. 
 6. Всеукраїнська благодійна акція ФРІ «Нагодуй горобчика». fri.com.ua (укр.). Процитовано 12 вересня 2018. 
 7. Триває всеукраїнська акція «Нагодуй горобчика» .: Ресурсний центр ГУРТ. gurt.org.ua (рос.). Процитовано 12 вересня 2018. 
 8. Серед учасників акції «Нагодуй горобчика» наприкінці березня розігруватимуться призи[недоступне посилання] : [арх. 12.09.2018] / Алла Шершень // Укрінформ. — 2010. — 3 березня. — Дата звернення: 12.09.2018.
 9. Вечір літературних презентацій та буккросингу Літературне бомбардування. Платформа. Процитовано 12 вересня 2018. 
 10. Літературне Бомбардування. www.facebook.com (укр.). Процитовано 12 вересня 2018. 
 11. Стань ВАРТОВИМ інтересів МОЛОДІ. mvarta.org.ua (uk-ua). Процитовано 12 вересня 2018. 
 12. Відбувся форум молоді України „МОЛОДІЖНА ВАРТА” — Вікіновини. uk.wikinews.org (укр.). Процитовано 12 вересня 2018. 
 13. Administrator. НАЦІОНАЛЬНИЙ КОМІТЕТ громадянської кампанії "МОЛОДІЖНА ВАРТА: молодь за вами спостерігає!". mvarta.org.ua (uk-ua). Процитовано 12 вересня 2018. 
 14. "врятувати "БОММЕР". bommer-ne-vmer.livejournal.com. Процитовано 12 вересня 2018. 
 15. Як “БОММЕР” сім ФРІшних міст рятували. fri.com.ua (укр.). Процитовано 12 вересня 2018. 
 16. Камінь кохання у Кам’янці-Подільському. k-p.net.ua (укр.). Процитовано 12 вересня 2018. 
 17. «Камінь кохання» у Миргороді. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 12 вересня 2018. 
 18. Камінь кохання у Івано-Франківську. fri.com.ua (укр.). Процитовано 12 вересня 2018. 
 19. vgolos (24 серпня 2009). Львівська полька 2009. Процитовано 12 вересня 2018. 
 20. Національний рекорд України з наймасовішої польки встановили у Кіровограді (ФОТО). dozor.kr.ua (англ.). Процитовано 12 вересня 2018. 
 21. Соломоплетіння на Рівненщині. Мала Сторінка. Процитовано 12 вересня 2018. 
 22. Сторінка Олександра Акименка на сайті Платформа
 23. Львівські студенти таки провели мітинг, але не масовий. vgolos.com.ua. Процитовано 25 вересня 2017.