Філатов Борис Альбертович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Борис Філатов
Борис Філатов
Борис Філатов
Міський голова Дніпра
Нині на посаді
На посаді з 21 листопада 2015
Попередник Іван Куліченко
Народився 7 березня 1972(1972-03-07) (49 років)
ДніпропетровськУРСР
Виборчий округ ОВО № 27
Відомий як журналіст, політик
Громадянство СРСР СРСРУкраїна Україна
Освіта ДНУ ім. О. Гончара
Політична партія УКРОП (–2018)
безпартійний
Пропозиція (2020–)
Нагороди
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Заслужений журналіст України
Підпис Signature Borys Filatov.png
Борис Філатов на сайті Верховної Ради
Народний депутат України
VIII скликання
УКРОП 27 листопада 2014 26 листопада 2015

Картка на сайті Верховної Ради України

Бори́с Альбе́ртович Філа́тов (нар. 7 березня 1972(19720307), Дніпропетровськ) — український російськомовний[1] журналіст, адвокат, бізнесмен. Міський голова Дніпра. Народний депутат Верховної Ради України VIII скликання, позафракційний.

4 березня 2014 року призначений заступником голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації з внутрішньої політики[2]. 6 листопада рішенням Центрвиборчкому України визнаний переможцем на виборах за 27 одномандатним виборчим округом (Дніпропетровськ)[3].

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився Борис Філатов 7 березня 1972 року в Дніпропетровську. Про своє походження Філатов сказав:

« Засновник мого роду, мій прапрапрадід Феофілакт і прапрадід Агафон Філатович були псковськими селянами, уродженцями села Плаксіно Великолукського повіту. А прапрадід Максим Григорович був солдатом в Кримську війну. Мій прадід Юхим Агафонович Філатов в столипінські часи поїхав з Псковщини переселенцем в Казахстан і помер там від сухот. Інший прадід — Калиник Максимович, переїхав жити в Брянськ і у російсько-японську війну служив військовим фельдшером в імператорської армії. Мій дід Борис був колчаківським офіцером, а потім військовим будівельником в Підмосков'ї. А дід Трохим Федоров пройшов Ржевську битву і згинув у 43-м в білоруських болотах. Я росіянин до останньої клітинки тіла. Російський мер найбільш українського міста на планеті Земля[4]. «

Освіта[ред. | ред. код]

1993 року закінчив з відзнакою Дніпровський державний університет за двома спеціальностями: «історія та суспільствознавство» і «правознавство».

1997 року захистив кандидатську дисертацію в Одеській національній юридичній академії за спеціальністю «Теорія права. Філософія права»[5]. На той момент був наймолодшим кандидатом юридичних наук в Україні.

Професійна діяльність[ред. | ред. код]

Працював юрисконсультом на підприємствах різної форми власності, викладачем цивільного права в Академії митної служби України.

2000 отримав свідоцтво на право займатися адвокатською діяльністю. Відкрив адвокатський бізнес.

Брав участь у резонансних судових справах, в тому числі, пов'язаних з інтересами відомого бізнесмена Ігоря Коломойського. В результаті українські ЗМІ дійшли висновку, що Філатов є штатним адвокатом так званої групи «Приват», що спеціалізується на переділі корпоративної власності[6].

Сам Борис Філатов це заперечує, оскільки в цей же період він супроводжував процеси, що стосувалися ВАТ «Миколаївський глиноземний завод», ВАТ «Одесаобленерго», ВАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат», ВАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» та інших підприємств, до яких група «Приват» не має стосунку. Фактично Філатов співпрацював з усіма фінансово-промисловими групами України:

«Я ніколи не був особливо з ним разом. Так, ми знайомі, так, ми разом працювали. У своєму позапозаминулому житті я був адвокатом групи „Приват“. Але я не тільки був адвокатом групи „Приват“, я також обслуговував усі найбільші промислово-фінансові групи в країні. Я знайомий з усіма так званими олігархами, з першою десяткою Forbes — так точно. Я ніколи не був співробітником „Приватбанку“. Я ніколи не був у Ігоря Валерійовича на побігеньках»[7]

В процесі адвокатської діяльності Філатов нерідко вступав в конфлікти з політиками, які підтримували його опонентів. Зокрема, з народними депутатами Інною Богословською і Святославом Олійником[8], головою Дніпропетровської облдержадміністрації Володимиром Яцубою[9][10], екс-прем'єром Павлом Лазаренком[11].

В ході відкритої полеміки, яку Борис Філатов вів з деякими політичними діячами, останні неодноразово намагалися його дискредитувати через підконтрольні ЗМІ. Так, у дніпропетровській обласній газеті «Дніпровська правда», контрольованій Павлом Лазаренком, була розгорнута інформаційна кампанія з дифамації Філатова[12][13][14]. Неетичні публікації з'являлися і в низці центральних друкованих видань.

У той же час адвокатський бізнес Бориса Філатова успішно розвивався. У 2006 задекларував доходи за 2005, що дозволили йому увійти до числа офіційних доларових мільйонерів[15].

Журналістська діяльність[ред. | ред. код]

У 2005 Борис Філатов відійшов від активної адвокатської діяльності й захопився журналістикою. З 2005 до 2010 він був автором і ведучим телепрограми «Губернські хроніки» на регіональному 9 каналі, який пов'язують з групою «Приват».

«Губернські хроніки» отримали широку популярність завдяки гучним журналістським розслідуванням професійної і громадської діяльності українських чиновників і політиків. Під час передвиборчої кампанії 2006 9 канал став єдиним ЗМІ, позбавленим ліцензії на мовлення за позовом партії «Віче».[16] Судове рішення було пов'язане з тим, що в своїй програмі Філатов назвав «Віче» «продуктом одноразового використання».[17] На виборах 2006 партія «Віче» набрала лише 1,2 % голосів і незабаром зникла з політичної арени. В процесі журналістської діяльності Борис Філатов приділяв велику увагу розслідуванням діяльності екс-прем'єра Павла Лазаренка. За результатами розслідувань знято два телевізійні фільми, в яких розкривалася суть звинувачень, пред'явлених Лазаренку в США, а також видано книгу «Феномен Лазаренка» (2008)[18].

У зв'язку з високою популярністю програми деякий час навколо неї точилася суперечка щодо авторських прав. Двічі 9 канал намагався відновити програму у своєму ефірі, але з іншим ведучим. Однак обидві спроби були невдалими.

У 2010 пішов з 9 каналу[19] і став вести передачу під назвою «Губернські прогнози» в ефірі Дніпропетровської обласної державної телерадіокомпанії (ДОДТРК) на 51 каналі[20]. Цей факт деякі спостерігачі розцінили як розрив Бориса Філатова із групою «Приват». Опосередковано даний висновок підтверджувався критичними телесюжетами та публікаціями щодо Філатова, ініційованими керівництвом 9 каналу. Але згодом телеканал публічно приніс колишньому співробітнику свої вибачення.

Після переходу Бориса Філатова з 9 каналу на 51 канал деякі політики звинуватили його в політичній кон'юнктурі. Зокрема, народний депутат Святослав Олійник заявив, що Філатов працює на Партію регіонів.[21] Сам Філатов, який не входив до лав жодної політичної партії, свій крок мотивував інакше. За його словами, телепроєкт «Губернські хроніки» за п'ять років себе вичерпав. Крім того, небажання вести програму, яка гостро критикує владу, Філатов пояснив тим, що перебуває в дружніх стосунках з новим губернатором Дніпропетровщини Олександром Вілкулом[22] і що саме Вілкул запропонував йому почати новий проєкт на ДОДТРК[23] Згодом дружні стосунки з віце-прем'єр-міністром зійшли нанівець через «наїзд» держорганів за замовленням Вілкула і спробу відібрати «Дніпропетровський стрілочний завод» у одного з бізнес-партнерів Філатова — Олега Левіна[24].

Борис Філатов зняв низку телефільмів про свої подорожі: «Югославські хроніки» (2005) — про наслідки громадянської війни в Югославії, «Арабські хроніки» (2006) — про руйнування негативних стереотипів щодо близькосхідних держав; «Американські хроніки» (2007, 2 частини) — про звичаї та побут американської глибинки, «Канадські хроніки» (2008, 3 частини) — про долі членів української діаспори; «Європейські хроніки» (2009, 4 частини) — про плюси і мінуси життя в об'єднаній Європі; «Африканські хроніки» (2010—2011, 3 частини) — про родоплемінну ворожнечу (трайбалізм), яка здатна знищити не лише Африку, а й Україну[25].

Громадська діяльність[ред. | ред. код]

Борис Філатов веде активну правозахисну діяльність. Так, 2005 року він опротестував у судовому порядку призначення на посаду голови Дніпропетровської облдержадміністрації Сергія Касьянова. У своєму позові Філатов обґрунтував незаконність такого призначення. В результаті Сергія Касьянова відправлено у відставку.

У жовтні 2007 Борис Філатов організував збір коштів для допомоги людям, постраждалим від вибуху побутового газу в житловому будинку на вул. Мандриківській у Дніпропетровську, внаслідок якого загинули 23 людини, з яких 9 дітей.[26] За п'ять днів вдалося зібрати понад 3 млн грн., які були розділені серед мешканців зруйнованого будинку. Майже половину зазначеної суми перерахував російський бізнесмен Вадим Новинський, до якого Філатов звернувся особисто[27].

У травні 2011 на щорічному конгресі Міжнародного товариства (колекціонерів) нецке (International Netsuke Society) Бориса Філатова обрано головою філії Міжнародного товариства колекціонерів нецке в країнах СНД.[28] Після анексії Криму в березні 2014 року Філатов склав із себе повноваження голови філії[29].

У жовтні 2011 відбулася аудієнція Бориса Філатова у Її Імператорської Величності, Принцеси Японії Такамадо[en], вдови двоюрідного брата нинішнього Імператора Акіхіто. У рамках аудієнції Філатов розповів принцесі про розвиток українсько-японських зв'язків, про проведення наукових досліджень у галузі історії нецке, популяризацію культури нецке в Україні, а також роботу філії Міжнародного товариства колекціонерів нецке в країнах СНД, головою якої він є[30].

Борис Філатов є головою оргкомітету міжнародного парусного проєкту «Навколосвітнє плавання давньослов'янської лодії „Русич“».[31] Він регулярно надає підтримку, зокрема фінансову, відомим мандрівникам — братам Сергію та Олександру Синельникам, Ігорю Соколову, іншим мандрівникам-ентузіастам з України та країн СНД[32].

Він опікується культурологічними проєктами «Номади»[33] і «Україна очима птахів». У рамках першого проєкту раз у два роки в Києві і Дніпрі організується фотовиставка робіт мотомандрівників[34]. У рамках другого проєкту — готується видання альбому унікальних фотознімків Україні з висоти пташиного польоту[35]. До участі у цьому проєкті залучені молоді, але вже визнані у світі та відомі фотохудожники України.

Філатов є членом Опікунської ради Європейської асоціації українців (базується у Брюсселі), яка об'єднує українців, що протягом тривалого часу проживають в країнах ЄС. Борис є церковним старостою новозбудованого Свято-Іоанно-Златоустівського храму Московського патріархату в Дніпрі[36].

Філатов на ініціативу Українського інституту національної пам'яті про декомунізацію українських свят відповів:

« Коротко. По дніпровськи. Від@біться від 9-го травня. Сподіваюся, ясно висловлююся?[37]. «

Політична кар'єра[ред. | ред. код]

У Верховній раді[ред. | ред. код]

Філатов у Верховній раді, 2015

24 листопада 2015 написав заяву про складання повноважень народного депутата України[38][39], однак 26 листопада Верховна Рада не підтримала його заяву[40], і повноваження були зняті лише через місяць, 24 грудня[41]. При цьому в одномандатному виборчому окрузі Філатова нові вибори до квітня 2016 роки так і не відбулися, адже питання позбавлення повноважень депутата ще не було остаточно вирішено[42].

Міський голова Дніпра[ред. | ред. код]

Восени 2015 року був висунутий партією «УКРОП» на посаду міського голови Дніпропетровська[43]. У першому турі виборів 25 жовтня посів 2-ге місце, набравши 35,77 % голосів виборців. У другому турі 15 листопада здобув перемогу, набравши 52,31 % голосів (184 874) виборців. 27 листопада 2015 року більшість депутатів Дніпропетровської міської ради (43 з 64 депутатів) покинули сесію під час складання присяги міського голови Борисом Філатовим в знак протесту проти фальсифікацій і підкупу виборців, які, на їхню думку, мали місце в ході виборів[44]. У свою чергу мер Філатов наголосив тоді, що прийняв присягу без відхилень від чинного законодавства[45]. За словами Філатова, відразу після завершення виборів до місцевих органів влади були спроби розхитати роботу міської ради, однак ситуацію вдалося владнати[46].

У травні 2016 року Філатов заявив, що перейменування Дніпропетровська в Дніпро в рамках декомунізації є не на часі і попросив спікера ВРУ Парубія не підписувати відповідний документ[47].

У перший рік каденції вдалося погодити з турецькою компанією контракт на подальше будівництво місцевого метрополітену[48]. Навесні 2016 року в місті почали перший за понад півстоліття капітальний ремонт Центрального мосту.[49] Також у місті стартувала робота з системної підтримки бійців АТО та їхніх сімей[50]. Влітку 2017 року в Дніпрі з'явилися унікальні для України тролейбуси з автономним ходом[51].

26 квітня 2017 року сталася бійка за участю мера Бориса Філатова, його заступника Михайла Лисенка та представника одного з об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) Сергія Варфоломія в будівлі виконавчого комітету та міської ради в Дніпрі[52].

1 листопада 2018 — Філатова внесли до санкційного списку РФ.

22 липня 2019 року Філатов запропонував президентові Зеленському якомога швидше провести дострокові місцеві вибори, щоб таким чином місцева влада склала іспит довіри виборців[53].

16 травня 2021 року, за особистим розпорядженням Філатова, над міськрадою м. Дніпра було піднято державний прапор Ізраїлю[54].

Захоплення[ред. | ред. код]

Вивчає історію, культуру, мистецтво, філософію і етнографію Японії.[55] Має велику колекцію нецке, в якій представлені мініатюрні скульптури різних японських майстрів XVII—XIX ст.[56] Колекція нецке оцінюється у 163 млн грн.[57].

Борис Філатов захоплюється мотомандрівками. На своєму мотоциклі проїхав понад 50 країн світу, перетнув кілька континентів — Північну Америку від Атлантичного океану до Тихого, Азію, Європу. У 2010 здійснив африканський трансконтинентальний пробіг через вісім країн африканського континенту («Проєкт ТрансАфрика»)[58].

Він також пристрасний шанувальник дайвінгу, здійснив більше 250 занурень, в тому числі складних, на газових сумішах — в печери та на затонулі судна. Свої подорожі він описував у дописах для російського журналу «Октопус»[59][60].

Брав участь у міжнародному космічному проєкті Virgin Galactic під номером 145. У 2014 планував здійснити суборбітальний політ на кораблі SpaceShipTwo як перший космічний турист від України[61]

Філатов заявив, що: «в душі я справжній росіянин», тому коли його виводять з себе, він їде на дачу ліпити пельмені[4].

Статки[ред. | ред. код]

 • Декларація за 2015 рік свідчить, що Філатов має: 3,6 млн грн і 1,11 млн $ готівкою, 5 наручних годинників Breguet, Cartier, Officine Panerai, Audemars Piguet Atmos, автомобіль Toyota Land Cruizer FJ140 (1963), DeLorean DMC-12 (1981), BMW R27 (1961), Mercedes-Benz S600 (2012), Mercedes-Benz (1969), Jaguar (1989), Dodge RAM (2008), 4 одиниці водного транспорту і вертоліт[62].
 • Також мер Дніпра володіє акціями чотирьох обленерго, ПАТ «Дніпровагонмаш», ПАТ «ІВП Енергія», ВАТ «Обленерговідобудування» і «Мода-сервіс».[57]
 • Житло: житловий будинок площею 1 395 м2, квартира 279,6 м2, земельна ділянка 6 тис. м2, нежитлове приміщення 426,3 м2, третина частини в 10 паркувальних місцях.

Звання, нагороди[ред. | ред. код]

 • Орден «За заслуги» III ст. (15 вересня 2014) — за вагомий особистий внесок у державне будівництво, реалізацію програм розвитку Дніпропетровської області, багаторічну сумлінну працю[63].
 • Заслужений журналіст України (13 листопада 2008) — за вагомий особистий внесок у розвиток телебачення і радіомовлення в Україні, створення творчих і тематичних програм, широке інформування громадськості, високу професійну майстерність[64].
 • грудень 2008 — ювілейний орден Священного Синоду УПЦ МП рівноапостольного князя Володимира «1020-річчя Хрещення Русі»[65].
 • листопад 2009 — орден Почаївської Божої матері[66].
 • липень 2010 — грамота Патріарха Московського і всія Русі, предстоятеля Російської православної церкви Кирила[67].
 • листопад 2010 — відзнака предстоятеля УПЦ московського патріархату Митрополита Володимира «За особливі заслуги перед УПЦ (МП)»[68].
 • 2015 — пам'ятна патріотична медаль «За оборону Донбасу» (нагорода Правого сектору).

Цікаві факти[ред. | ред. код]

 • 2017 року Філатов знявся в рекламному ролику піцерії «Veterano»[69].

Контроверсійності[ред. | ред. код]

Відмова використовувати українську мови у якості держслужбовця[ред. | ред. код]

У червні 2017 року на з'їзді фестивалю блогерів у Дніпрі мер Дніпра Борис Філатов на прохання учасника «А можна українською? Я не розумію російської» заявив «Нє разумієте? Ну так сідітє і нє слушайтє. Я вам могу толька пасачуствавать, єслі ви нє разумієте» (фраза вимовлена сумішшю української та російської). Деякі оглядачі негативно відгукнулися на таку відмову Філатова користуватися українською мовою не зважаючи на його перебування на держслужбі та обов'язковість всіх держслужбовців користуватися українською мовою[70].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Як нардеп Філатов переписується українською мовою: фотофакт (gazeta.ua, 9 жовтня 2015)
 2. Бизнесмен Борис Филатов назначен замом Коломойского, Днепропетровск. Комментарии, 04.03.2014. Архів оригіналу за 04.03.2014. Процитовано 04.03.2014. 
 3. Результати голосування на виборчих дільницях округу 27, Центральна виборча комісія, офіційний сайт. Архів оригіналу за 4 березень 2016. Процитовано 3 грудень 2014. 
 4. а б Борис Філатов: Каюсь, але в душі я справжній росіянин(рос.)
 5. Філатов Борис Альбертович. Досьє
 6. Група «Приват»" — рейдер № 1 в Україні, газета «Лица», 26 березня 2007
 7. Місяців з десять ми не спілкуємося взагалі. Я йому нічого не винен. ua.censor.net.ua. Цензор.нет. 27 листопада 2017. Процитовано 27 листопада 2017. 
 8. Група Портнова посварилася з «Приватом» через посаду дніпропетровського мера, ІА «ВідеоНовини». Архів оригіналу за 31 березень 2012. Процитовано 1 березень 2012. 
 9. Дніпропетровськ: губернаторські пристрасті, Академія влади, 14 квітня 2005
 10. Дніпровський злам, Щотижневик «2000», № 10 (260) 11-16 березня 2005. Архів оригіналу за 26 березень 2012. Процитовано 1 березень 2012. 
 11. Суд позбавив Лазаренка депутатських повноважень, ІА УНІАН, 29 серпня 2006
 12. Чи то Конституція, чи то…, Газета «Дніпровська Правда»
 13. Страшний сон Бориса Філатова, або Як вкрасти Україну?, Газета «Дніпровська Правда»
 14. Лазаренко — в Україну, Філатов — в Америку, Газета «Дніпровська Правда»
 15. Мільйонер з Дніпра кружляв над Донбасом, Газета «Сегодня», 23 червня 2010
 16. Дніпропетровський «9 канал» позбавили ліцензії до кінця виборчої кампанії, Корреспондент.net, 17 березня 2006
 17. Борис Філатов: «Я таке почув від Богословської, що дитину довелося виводити в сусідню кімнату», Сайт «Обозреватель», 15 березня 2006
 18. Про Павла Лазаренка багато років потому, ІА РІЦ, 18 липня 2008. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 12 серпня 2011. 
 19. «Губернські хроніки» покидають ефір, «Газета по-днепровски», 22 квітня 2010
 20. Борис Філатов: «Горили цікавіше політиків», 26 квітня 2010. Архів оригіналу за 31 березень 2012. Процитовано 1 березень 2012. 
 21. Народний депутат Олійник звинуватив журналіста у зв'язках із кримінальним елементом, а Яценюка назвав злодієм, 10 лютого 2011
 22. Борис Філатов йде з ефіру і летить у космос, «Новини Дніпропетровська», 19 квітня 2010. Архів оригіналу за 31 березень 2012. Процитовано 1 березень 2012. 
 23. Борис Філатов: «Зводити рахунки в ефірі я не дозволю нікому», «Новини Дніпропетровська», 1 листопада 2010[недоступне посилання з липня 2019]
 24. Вілкул в овечій шкурі. Як віце-прем'єр-міністр «віджимає» завод, "Дзеркало тижня. Україна "№ 8, 01.03.2013
 25. Канал користувача Борис Філатов на Youtube
 26. В результаті вибуху у Дніпропетровську постраждали 4 будинки, УНІАН, 13 жовтня 2007
 27. Дніпропетровський журналіст зібрав понад 3 млн грн. постраждалим від вибуху газу, УНІАН, 22 жовтня 2007
 28. Міжнародне товариство нецке створило відділення по країнах СНД, УНІАН, 3 червня 2011
 29. Філатов: Навіщо кликати іноземців до Кабміну, якщо прокурори в долі, ЛІГА, 03 грудня 2014
 30. Український колекціонер нецке зустрівся з японською принцесою, УНІАН, 20.11.2011
 31. Відбулася презентація експедиції лодії «Русич» в Індійському океані: плавання присвячене М.Міклухо-Маклаю", сайт російських мандрівників братів Сергія та Олександра Синельників, 14 квітня 2011
 32. На Великому освяченні храму святителя Іоанна Златоустого у Дніпропетровську, сайт російських мандрівників братів Сергія та Олександра Синельників, 26 листопада 2010
 33. Борис Філатов став комісаром, газета «Горожанин» (Дніпропетровськ), 24 травня 2010
 34. Триває фотовиставка «Номади: Facebook», УНІАН, 2 квітня 2010
 35. Борис Філатов знімав «Україна очима птахів» над Донбасом
 36. Напередодні приїзду Блаженнішого Митрополита Володимира до Дніпропетровська організатори візиту провели прес-конференцію, сайт Дніпропетровської єпархії УПЦ, 24 квітня 2010. Архів оригіналу за 31 березень 2012. Процитовано 12 серпень 2011. 
 37. Філатов приєднався до Вілкулу в гоніннях на інститут національної пам'яті(рос.)
 38. Філатов відмовляється від депутатства
 39. Філатов заявив про рішення скласти депутатські повноваження
 40. Рада відмовилася позбавити мандата Філатова, Огнєвіч і Атрошенка
 41. Рада достроково позбавила Філатова депутатських повноважень. Архів оригіналу за 22 серпень 2017. Процитовано 19 вересень 2017. 
 42. Жанна Усенко-Чорна: Західним політикам, які вимагають виборів на Донбасі, здається, зраджує здоровий глузд
 43. Філатов Балотується в мери Дніпропетровська
 44. Більшість депутатів Дніпропетровської держради покинула сесію під час прийняття присяги мера Філатовим
 45. Філатов заступив на посаду мера Дніпропетровська
 46. Борис Філатов відзвітував про перші 100 днів роботи
 47. Филатов попросил Парубия не подписывать переименование Днепропетровска в Днепр. LB.ua. Процитовано 2017-05-01. 
 48. Турки будуватимуть в Дніпрі метро
 49. Філатов розповів, як виглядатиме Центральний міст після ремонту
 50. Звіт Філатова про роботу в Дніпрі
 51. У Дніпрі презентували унікальні для України тролейбуси з автономним ходом // УНІАН
 52. Мер Дніпра побив активіста і пообіцяв виколоти очі. ukranews.com. Українські новини. 2017-04-26. 
 53. Філатов закликав Зеленського оголосити дострокові місцеві вибори. РБК-Україна (ru). Процитовано 2019-07-23. 
 54. Мер Дніпра Філатов вивісив прапор Ізраїлю над міськрадою: Не на підтримку "однієї зі сторін", а за близьких, які змушені сидіти у бомбосховищах. 16.05.2021, 23:35
 55. Кокэйсай Сансе: Загадки генія, Журнал «Нецке.CIS», № 01 (05-2011), 2011
 56. Нецке: Приватна колекція Бориса Філатова
 57. а б Мэр Днепра оказался владельцем билета в космос и коллекции нэцкэ за ₴163,8 млн. LB.ua. Процитовано 2017-05-01. 
 58. Репортажі Бориса Філатова з експедиції «ТрансАфріка», сайт 9 каналу
 59. «Октопус»(рос.)
 60. Хроніка країни автомобілів, повсталих з пекла, передрук з журналу «Октопус», № 01(31), 2004. Архів оригіналу за 31 березень 2012. Процитовано 1 березень 2012. 
 61. Кандидат на полет в космос: "Я заплатил $200 тысяч и стану первым космотуристом Украины", Сегодня, 5 марта 2011
 62. Перегляд декларації | ЄДИНИЙ ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР ДЕКЛАРАЦІЙ. public.nazk.gov.ua (en). Процитовано 2017-05-01. 
 63. Указ Президента України від 15 вересня 2014 року № 725/2014 «Про нагородження Б.Філатова орденом «За заслуги»»
 64. Указ Президента України від 13 листопада 2008 року № 1041/2008 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня працівників радіо, телебачення та зв'язку»
 65. У мікрорайоні «Золоті ключі» відкрили новий храм, прес-служба Української православної Церкви, сайт «Україна Православна», 3 грудня 2008
 66. Духовенство та парафіяни храму Святителя Іоанна Златоуста в «Золотих ключах» вшанували пам'ять свого небесного заступника, сайт Дніпропетровської єпархії УПЦ МП, 27 листопада 2009. Архів оригіналу за 31 березень 2012. Процитовано 1 березень 2012. 
 67. Святіший Патріарх Кирил очолив Божественну літургію біля стін Спасо-Преображенського кафедрального собору, сайт Дніпропетровської єпархії УПЦ МП, 27 липня 2010. Архів оригіналу за 31 березень 2012. Процитовано 12 серпень 2011. 
 68. У «Золотих Ключах» Блаженніший Митрополит Володимир звершив велике освячення храму на честь святителя Іоанна Златоуста, сайт Дніпропетровської єпархії УПЦ МП, 29 листопада 2010. Архів оригіналу за 31 березень 2012. Процитовано 1 березень 2012. 
 69. Borys Filatov (2017-02-15). Pizza Veterano. Процитовано 2017-02-17. 
 70. «Я вам могу толька пасачуствавать!» — Тверезий погляд, 23.06.2017

Посилання[ред. | ред. код]


Міські голови Дніпра
Попередник:
Іван Куліченко
мер Дніпра
2015
Наступник:
чинний