Філет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Філет
Antikythera philosopher.JPG
Народився прибл. 340 до н. е.
Кос
Помер прибл. 285 до н. е.
Кос
Підданство Держава Птолемеїв
Національність грек
Діяльність поет, граматик
Батько Телеф
Матір Евктіона
Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Філет або Філіт (*Φιλίτας, прибл. 340 до н. е. —прибл. 285 до н. е.) — давньогрецький поет та граматик часів еллінізму.

Життєпис[ред.ред. код]

Про родину Філета замало відомостей. Народився на острові Кос. Здобув класичну освіту. Захопився складанням віршів. Створив поетичну школу (одним з учнім Філета був Теокріт). У 310 році до н. е. острів було захоплено Птолемеєм I.

У 297 році до н. е. на запрошення царя Філет перебирається до Олександрії Єгипетської, де становиться вчителем спадкоємця трону Птолемея. Крім того давав приватні уроки, зокрема Зенодоту. Наприкінці 290-х або напочатку 280-х років до н. е. повернувся до Косу, де очолив групу інтелектуалів. тут його учнями стали Гермесіанакт та Арат. Помер приблизно у 285 році до н. е.

Творчість[ред.ред. код]

Досяг успіхів у граматиці, який приділяв увагу поряд з поезією. Філет був автором словника рідкісних слів, місцевих діалектів та технічних термінів. Втім з цієї праці натепер збереглося лише декілька уривків. Займався вивчення творчості Гомера, пояснюючи вилови, що використовувалися в «Одіссеї» та «Ілліаді».

З поезії Філета знано про 4 твори: «Деметра» (елегія у вигляді двовірша), Гермес (писано гексаметром, мав структуру гімну), «Іграшки» (епіграми еротичного змісту), «Телеф».

Джерела[ред.ред. код]

  • Konstantinos Spanoudakis, Philetas of Cos, Leiden, Brill, coll. " Mnemosyne, Supplements, 229 ",‎ 2002 (ISBN 90-04-12428-4)
  • Emanuele Dettori, Filita grammatico: Testimonianze e frammenti: introduzione, edizione e commento, Rome, Quasar,‎ 2000