Філет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Філет
Antikythera philosopher.JPG
Народився прибл. 340 до н. е.
Кос
Помер прибл. 285 до н. е.
Кос
Підданство Держава Птолемеїв
Національність грек
Діяльність поет, граматик
Відомі студенти Зенодот, Теокріт і Гермесіанакт
Батько Телеф
Мати Евктіона
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Філет або Філіт (*Φιλίτας, прибл. 340 до н. е. —прибл. 285 до н. е.) — давньогрецький поет та граматик часів еллінізму.

Життєпис[ред.ред. код]

Про родину Філета замало відомостей. Народився на острові Кос. Здобув класичну освіту. Захопився складанням віршів. Створив поетичну школу (одним з учнім Філета був Теокріт). У 310 році до н. е. острів було захоплено Птолемеєм I.

У 297 році до н. е. на запрошення царя Філет перебирається до Олександрії Єгипетської, де становиться вчителем спадкоємця трону Птолемея. Крім того давав приватні уроки, зокрема Зенодоту. Наприкінці 290-х або напочатку 280-х років до н. е. повернувся до Косу, де очолив групу інтелектуалів. тут його учнями стали Гермесіанакт та Арат. Помер приблизно у 285 році до н. е.

Творчість[ред.ред. код]

Досяг успіхів у граматиці, який приділяв увагу поряд з поезією. Філет був автором словника рідкісних слів, місцевих діалектів та технічних термінів. Втім з цієї праці натепер збереглося лише декілька уривків. Займався вивчення творчості Гомера, пояснюючи вилови, що використовувалися в «Одіссеї» та «Ілліаді».

З поезії Філета знано про 4 твори: «Деметра» (елегія у вигляді двовірша), Гермес (писано гексаметром, мав структуру гімну), «Іграшки» (епіграми еротичного змісту), «Телеф».

Джерела[ред.ред. код]

  • Konstantinos Spanoudakis, Philetas of Cos, Leiden, Brill, coll. " Mnemosyne, Supplements, 229 ",‎ 2002 (ISBN 90-04-12428-4)
  • Emanuele Dettori, Filita grammatico: Testimonianze e frammenti: introduzione, edizione e commento, Rome, Quasar,‎ 2000