Фільмотехнік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фільмотехнік
Тип бізнес-підприємство
Засновано 1990
Засновник(и) Анатолій Акимович Кокуш
Штаб-квартира Київ, Україна

Фільмотехнік — українська компанія, що займається розробкою, виробництвом та прокатом операторської техніки для кіно й телебачення. Була створена 1990 року у Києві на базі кіностудії ім. О. Довженка. Розробки компанії у 2006 році були відзначені інженерно-технічними призами (Scientific and Technical Academy Awards) американської кіноакадемії Оскар.

Засновник і власник фірми Анатолій Акимович Кокуш. Він же є одним з авторів більшості розробок. Анатолій Кокуш працював з 1974 року конструктором на кіностудії ім. О. Довженка. У 1986 винайдені і зконструювані операторські крани серії «Каскад». Надлегка конструкція цих кранів, виліт стріли на відстань до 21 метрів дають можливість розміщувати камеру в найбільш недоступних місцях. А також гіростабілізований операторський кран «Авторобот» (американська назва — «Російська рука»/Russian Arm). «Авторобот» може бути змонтований на даху практично будь-якого автомобіля й на інших транспортних засобах. Керовані за допомогою дистанційного управління, кран і камера можуть плавно обертатися на 360 градусів навколо автомобіля, навіть якщо він рухається на величезній швидкості. Завдяки цьому вдається створювати неймовірні ракурси. Ця техніка відкрила нові можливості для кіновиробників. Зараз ця апаратура працює в багатьох країнах світу. За допомогою неї знімають до 90% фільмів Голівуду.

Ці заслуги відзначила американська кіноакадемія, вручивши 18 лютого 2006 року два «Інженерно-технічні призи» Оскар Анатолієві Кокушу та Юрієві Поповському, начальнику виробництва «Фільмотехніка», а також оператору Олексію Золотарьову, який представляє інтереси фірми «Фільмотехнік» у Канаді.

Технічні і наукові призи Американської кіноакадемії вручаються за пристрої, методи, формули, відкриття і винаходи, що мають особливу цінність для кіномистецтва і вже підтвердили свою значимість завдяки тривалому використанню в кіноіндустрії. «Інженерно-технічний призи» за досягнення, які демонструють високий рівень інженерної майстерности і є важливими для розвитку індустрії. Технічних «Оскарів» цього року шість, два з них вручено українцям. Перший за ідею і розробку «Авторобот» зі стабілізованою панорамною голівкою «Флайт гед», другий за ідею і створення операторських кранів серії «Каскад» і операторського крану з рухомою кареткою «Тревелінг каскад».

Крім відзначених пристроїв діапазон діяльності фірми — секційні і телескопічні операторські крани від 2 до 21 метрів, керовані дистанційно автомобільні крани, стабілізовані панорамні голівки, стабілізовані установки для зйомки з транспортних засобів, що рухаються (машина, катер, платформа поїзда), системи стабілізації зображення для зйомок з вертольота, роботизировані візки, підвісні керовані дистанційно операторські доріжки, маніпулятори, мала операторська техніка (візка, рейки, штурвальні головки), системи імітації невагомості і багато чого іншого.

На сьогоднішній день компанія володіє великим науково-технічним потенціалом. Інфраструктура розробок і виробництва об'єднує понад 30 підприємств авіаційно-космічної і приладобудівної промисловості.

Кран Гармошка на знімальному майданчику фільму Delirium, Городок. 2008

На обладнанні компанії знято багато відомих фільмів: «Форсаж», «Титанік», «Війна світів», «9-та рота», «Бетмен» К. Нолана, «Схід — Захід» Р. Варньє, «Код да Вінчі», «Місія нездійсненна — 3», «Люди Х», «Містер і місіс Смітт», «Царство небесне», «Бригада», «Нічний» і «Денний дозор», також українські фільми: Las Meninas та Delirium. Зараз роботи компанії працюють на знімальному майданчику «Гаррі Поттера та ордену Фенікса». Щоб потрапити до цих проектів, Фільмотехніку доводиться вигравати тендери серед найпотужніших фірм світу, які спеціалізуються на апаратурі для кіновиробництва. Обладнання фірми працює в одинадцяти країнах світу: Україні, США, Канаді, Великій Британії, Франції, Італії, Нідерландах, Росії та ін.

Джерела[ред. | ред. код]