Фільтри для води

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фільтр для домашнього використання 

Фільтр для води - пристрій для очищення води від механічних, нерозчинних частинок, домішок, хлору та його похідних, а також від вірусів, бактерій, важких металів і тощо


Побутові фільтри, які використовуються для отримання питної води, умовно можна розділити на три категорії - найпростіші побутові фільтри, середнього ступеня очищення і побутові фільтри вищого ступеня очищення. До кращого (вищої) ступеня очищення відноситься очищення зворотноосмотичними побутовими фільтрами - найбільш якісна і передова технологія на сьогоднішній день. До простих відносяться глечики і насадки.

Типи фільтрів для води за способом очищення[ред. | ред. код]

Механічні[ред. | ред. код]

Процес очищення води має кілька стадій. Спочатку видаляються механічні забруднення, тобто речовини, що знаходяться у воді у вигляді суспензії, а не розчину. Для видалення з води великих частинок (понад 5-50 мікрометрів) використовують сітчасті або дискові фільтри грубого очищення, або передфільтри, під'єднуються до водопроводу. Для очищення від грубих домішок в багатоступеневих фільтрах застосовуються намотувальні картриджі з поліпропілену або з полімерної піни. Ці фільтри призначені для захисту сантехніки і побутової техніки.

Іонообмінні[ред. | ред. код]

Іонний обмін як метод обробки води відомий досить давно і застосовувався (та й тепер застосовується) в основному для пом'якшення води. Раніше для реалізації цього методу використовувалися природні іоніти (сульфоуглі, цеоліти). Однак з появою синтетичних іонообмінних смол ефективність використання іонного обміну для цілей водоочистки різко зросла.

З точки зору видалення з води заліза важливий той факт, що катіоніти здатні видаляти з води не тільки іони кальцію і магнію, а й інші двовалентні метали, а значить і розчинене двовалентне залізо. Причому теоретично, концентрації заліза, з якими можуть впоратися іонообмінні смоли, дуже великі. Перевагою іонного обміну є також і те, що він «не боїться» вірного супутника заліза - марганцю, сильно ускладнює роботу систем, заснованих на використанні методів окислення. Головна ж перевага іонного обміну то, що з води можуть бути видалені залізо і марганець, що знаходяться в розчиненому стані. Тобто зовсім відпадає необхідність у такій примхливою і «брудної» (через необхідність вимивати іржу) стадії, як окислення.

Зворотного осмосу[ред. | ред. код]

Зворотній осмос

Метод обратного осмоса является самым экологически оправданным методом очистки воды.

Системи зворотного осмосу забезпечують найкращу фільтрацію води. Видаляються бактерії і віруси, що всі шкідливі речовини, нітрити, миш'як, мідь, азбест, фтор, свинець, сульфати, залізо, хлор тощо), які можуть бути у водопровідній воді. Тому це найефективніша очищення води, яка не має аналогів.

Поток воды продавливается через обратноосмотическую мембрану. Происходит полное удаление солей и загрязнений из жидкости. После очистки воды путем обратного осмоса её обычно подвергают минерализации, для придания ей лучших органолептических свойств.

Існують системи зворотного осмосу різних ступенів очищення (наприклад, трьох ступінчасті або п'яти ступінчасті фільтри). 

Біологічні[ред. | ред. код]

При біологічної фільтрації води відбувається очищення води мікроорганізмами, які беруть активну участь в обмінних процесах. Якщо механічна фільтрація справляється тільки з нерозчинної органікою (шматочки корму, залишки рослин і т. п.), то бактерії очищають воду від органічних речовин, розчинилися в ній, шляхом розкладання їх на нітрати. Біологічна очистка застосовується в основному в акваріумних фільтрах і в установках очищення стічних вод.

Фізико-хімічні[ред. | ред. код]

З фізико-хімічних методів поширений метод сорбція — процес вибіркового поглинання домішок з рідин або газів поверхнями твердих матеріалів (адсорбентів). Особливістю адсорбційних методів уловлювання домішок є їх відносно висока ефективність при малих концентраціях домішок при значних витратах переробляються потоків. В якості адсорбентів використовуються дрібнодисперсні матеріали: зола, торф, тирса, шлаки та глина. Найбільш ефективним сорбентом є активоване вугілля.

Сорбцію застосовують для очищення води від розчинних домішок.

Процеси сорбції можуть протікати:

Інший поширений метод — аерація. Розрізняють напірну і безнапорну аерацію. При безнапірної аерації, вода розпорошується в великий резервуар з форсунок у вигляді повітряно-водяної суміші. Кисень атмосферного повітря окислює розчинене залізо, марганець, органічні речовини, після чого окислені не розчинені домішки випадають в осад. Перевагою даного методу є видалення практично будь-якого змісту заліза. Напірна аерація здійснюється з використанням спеціальних аераційних колон, потік води всередині якої з допомогою насосного обладнання закачується атмосферне повітря, а витяг окислених опадів здійснюється на наступному етапі методом механічного осадження.

Електричні[ред. | ред. код]

Фільтр для очищення води акваріума.

До електричних методів можна віднести очищення води озоном. Системи очищення води озоном дозволяють ефективно очищати воду від усіх можливих окислюється розчинених в ній забруднень, найбільш поширеними з яких є: залізо, марганець, сірководень, хлор, хлорорганічні сполуки, азот амонійний, нафтопродукти, солі важких металів, і ін Крім того, системи очистки води озоном знижують до мінімуму такі показники, як: каламутність, кольоровість, присмак, запах, показники БПК, ХПК, перманганатна окислюваність.

Одночасно відбувається повне знезараження води, включаючи бактерії, мікроби, спори, віруси і т.

Переваги систем очищення води озоном: озон має набагато більш високу окислювальну і стерилизующую здібності, ніж лампа УФ, марганцівка, хлор, кисень, гіпохлорит, хлорамін і т. п. Відсутні відпрацьовані реагенти в стоках.

Недоліки: висока енергоємність процесу — при виробництві близько одного кілограма озону витрачається 18 кВт·год електроенергіїПомилка цитування: Відкривальний тег <ref> неправильний або містить хибну назву..

По області застосування[ред. | ред. код]

  • Побутові
    • Для доочищення питної води
    • Магістральні для холодної і гарячої води
  • Для приватного будинку
  • Промислові
  • Туристичні — як альтернатива відварювання води, малогабаритні, розраховані на очищення малої кількості води
  • Акваріумні

Примітки[ред. | ред. код]

См. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]