Фільтр Баєра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Масив елементів фільтра Баєра

Фільтр Ба́єра (Шаблон Баєра)  — це масив кольорових (RGB) фільтрів у комірках матриці, якими накрито фотодіоди, використовувані у цифровій фотографії. Фільтр Баєра названо на честь його творця, доктора Брайса Баєра (англ. Bryce Bayer), співробітника компанії Kodak. Фільтр використовують у фотосенсорах цифрових фотоапаратів, відеокамер і сканерів для одержання кольорового зображення.

Масив фільтру складається з 25 % червоних елементів, 25 % синіх і 50 % зелених елементів. Через це його часто називають GRGB чи RGBG.

Принцип роботи[ред. | ред. код]

Принцип дії елементів масиву Баєра

Фотосенсор є пристроєм, що сприймає зображення. Оскільки напівпровідникові фотоприймачі приблизно однаково чутливі до усіх кольорів видимого спектра, для сприйняття кольорового зображення кожен фотоприймач накривається світлофільтром одного з первинних кольорів: червоного, зеленого, синього (колірна модель RGB).

У результаті використання фільтрів, кожен фотоприймач сприймає яскравість лише одного колірного компоненту, інші два відсікаються фільтром. Для отримання цих колірних компонент, використовуються значення із сусідніх комірок, які містять інформацію про відсутні колірні складові, за допомогою інтерполяції (за алгоритмом demosaicing) Отже, під час зчитування кольорового зображення кожної предметної точки, беруть участь, принаймні, три комірки фотосенсора з утратами 2/3 колірніх компонент у кожному.

Через утрату частини інформації у результаті роботи фільтра Баєра, зображення є більш розмитим, ніж вихідне. Для виправлення цього, процесор фотоапарата підвищує чіткість зображення. Процес штучного підвищення чіткості називається Sharpening. Додатково, процесор може застосувати й інші операції: змінити контрастність, яскравість, придушувати цифровий шум тощо. залежно від моделі апарату. Одержання чіткіших зображень, насамперед досягається, збільшенням кількості пікселів сенсора. Оскільки обчислювальна потужність процесора фотоапарата обмежена, багато фотографів воліють робити ці операції вручну на персональному комп'ютері.

Останні моделі професійних і напівпрофесійних цифрових фотоапаратів дозволяють записувати зображення у так званому «сирому» RAW-форматі, де зображення записується як набір сигналів яскравості у кожному діоді, тобто у чорно-білому вигляді, не несучи ніякої колірної форми, й у файл записуються дані, отримані прямо з матриці, які у процесі інтерполяції формують зображення на комп'ютері, з потенційними можливостями ручного керування параметрами перетворень.