Фіни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фіни
Suomalaiset
Mikael Agricola by Albert Edelfelt.jpgAleksis Kivi.jpgSibélius 1889-90.gifUrho Kaleva Kekkonen.jpgMinna Canth.jpgElias Lönnrot portrait.jpg
Мікаель АґріколаАлексіс КівіЯн Сібеліус
Урго КекконенМінна КантЕліас Леннрот
Сучасний ареал розселення і кількість
Загальна кількість бл. 6,5 млн чол.
Найбільші розселення Фінляндія Фінляндія:

понад 5 000 000 [1]
Flag of the United States.svg США:
700 000 [2]
Швеція Швеція:
470 000
Канада Канада:
136 215 [3]
Росія Росія:

127 600 (з усіма карелами)[4]
Близькі етнічні групи карели, естонці,
фіно-угорські народи
Мова фінська мова
Релігія протестанти — переважно лютерани

Фіни (самоназва «суомалайсет», фін. suomalaiset) — фіно-угорський народ на Півночі Європи, основне населення Фінляндії.

Територія проживання і чисельність[ред.ред. код]

Чисельність фінів у Фінляндії - 4,83 млн (93 % населення країни). Також фіни живуть у США — близько 300 тисяч осіб, у Швеції — понад 100 тис. осіб, Канаді понад 50 тис. осіб, Росії — 34,1 тис. осіб, Норвегії — 20 тис. осіб, Естонії — 16,6 тис. осіб (бл. 3 % населення держави), в Україні — близько однієї тисячі осіб.

Загальна чисельність фінів — близько 5,5 млн осіб.

Мова і релігія[ред.ред. код]

Докладніше: Фінська мова

Фіни розмовляють фінською мовою, яка належить до фіно-угорських мов. Поширена також шведська мова. Писемність на основі латинки.

Найпоширеніша релігія — лютеранство.

Історія[ред.ред. код]

Походження фінів пов'язується з давніми прибалтійсько-фінськими племенами, що у 1-му тисячолітті н. е. починають з’являтися на території Фінляндії, а до його кінця заселяють більшу частину сучасної території країни, відтіснивши автохтонне саамське населення на північ.

Основними племенами давніх фінів були сум (суомі) та єм (хяме), крім того на етногенез фінів значною мірою вплинули карели (корела), східні племена яких були приєднані до Новгородських земель у ХІІ столітті, а західні — асимільовані фінами.

Шведи та росіяни намагалися асимілювати фінів, інкорпорувавши тих у своє суспільство, зокрема, і у зв'язку з тим, що тривалий час Західна Фінляндія належала Швеції (з ХІІ—ХІІІ століть почалися загарбання фінських земель), тоді як Східна Фінляндія перебувала (а частково і перебуває досі) в складі російської держави. У 1809 р. Фінляндія отримала автономію в складі Російської імперії (Фінляндське автономне велике князівство).

Незалежність Фінляндія, як і Україна, здобула у 1917 році, з тих пір уже не втрачавши її.

Епос і фольклор фінів[ред.ред. код]

Всесвітньо відомий карело-фінський народний епос Калевала (укладений з народних рун Еліасом Леннротом в першій половині XIX ст.).

У фінів багатющий фольклор, особливим жанром є руни — різновид пісенної творчості, віршовані особливим ритмом епічні сказання. Дуже поширена неказкова проза — бувальщини, перекази про нечисту силу, тощо.

Відомі фіни[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]


Етнологія Це незавершена стаття з етнології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.