Фінська Соціалістична Робітнича Республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Терен контрольований Радою народних уповноважених Фінляндії (помаранчевим)

Фі́нська Соціалісти́чна Робітни́ча Республі́ка (фін. Suomen sosialistinen työväentasavalta, швед. Finlands socialistiska arbetarrepublik) — недовготривалий (1918) фінський соціалістичний уряд, існувавший після жовтневого перевороту до фінської громадянської війни. Назва стала вживана з 28 січня 1918 р. після постанови Радянського Гельсінкі (до цього назва була Рада народних уповноважених Фінляндії).

Проект конституції Соціалістичної Республіки було написано Отто Віллі Куусинен, який згодом був також фундатором Фінляндської Демократичної Республіки, про-Сталінський маріонетковий режим часів Другої світової війни.

Революція була ініційована Соціал-демократичною партією Фінляндії. Нова держава підписала договір про дружбу з РРФСР 1 березня в Петрограді. Червона гвардія зазнала поразки в кінці квітня 1918 року у Фінській громадянській війні від білогвардійців за підтримки військ Німецької імперії.

Програма та проект Конституції Соціалістичної Республіки, написана Отто Віллі Куусінен , під впливом ідеалів соціалізму, була в цілому ліберальною і була написана з Декларації незалежності Сполучених Штатів, і конституція Швейцарської конфедерації. Провідною метою були соціальні реформи, засобами для досягнення цієї мети була оголошена парламентська демократія на основі принципу суверенітету народу і національного самовизначення . Ідей марксизму про диктатуру пролетаріату не було в програмі, незважаючи на зацікавленість деяких фінських соціал-демократів у його створенні. Фінська Соціалістична Робітнича Республіка проте була підтримана РРФСР, яка також підтримувала комуністичні режими в Угорщині і Баварії. Фінські соціалісти на початок війну майже повністю контролювали промисловий південь країни, в той час як білогвардійці контролювали північні малонаселені терени. Інтервенція Німецької імперії змусила Червону Гвардію значною мірою залежати від військової та економічної допомоги РРФСР, проте вона була замала і не регулярна через громадянську війну в Росії. Червона Гвардія зазнала нищівної поразки і десятки тисяч соціал-демократів стали жертвами білого терору, решта перейшло в підпілля або втекли до Росії.

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]