Фітнес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Фітнес (англ. fitness - пристосованість, здатність до витривалості) — це напрямок масової, спортивної й оздоровчої фізичної культури, який спрямований на покращення загального стану організму людини, його тренованість та здатність опиратись негативним впливам зовнішнього середовища шляхом виконання простих та комплексних вправ в музичному супроводі чи у визначеному такті, допомагає в корекції форм та ваги тіла та дозволяє закріпити досягнуті результати.

Вправи у воді, як різновид фітнесу

Виділяють п'ять основних компонентів фітнесу: сила, витривалість, аеробні навантаження (серцевосудинна витривалість), гнучкість та загальна особиста гігієна (правильне харчування, розпорядок дня, відпочинок, особиста гігієна, гігієна навколишнього середовища та праці...), що робить його практичною реалізацією науки "Валеології".

Виступ фітнесс-клубу "Энерджи".

Історія виникнення[ред.ред. код]

Фітнес, як спортивно-суспільна наука, виник в древні часи, і мав назву "фізична культура", який абсолютно жодним чином не торкався змагального поняття "спорт" і відповідав виключно за комплексний розвиток здоров'я, духовності, працездатності, ментальності та соціальності тієї чи іншої людини.
Паралельно, але окремо один від одного, розвивалися два типи фітнесу - європейський (після 1492 року - євро-американський) та східний.
В основі різниці систем фізичної культури Сходу та Заходу лежать відмінність менталітетів, філософій, національних особливостей, які виразилися й в області фізичних вправ та технік, різні механізми керування рухами.
Джерелами західного мистецтва руху були танці, які прийшли з ритуалів, з психофізичного досвіду архаїчної людини пізнавати свою сутність та лікувати себе й своїх одноплемінників. Також, задіяно тут раціональний функціональних підхід (фізичні вправи спрямовані на покращення фігури та функціонування серцево-судинної системи).
В європейській системі фітнесу принциповою була та залишається естетика тіла, якій багато уваги приділяли та проробляли в Древній Греції та Римі, що яскраво прослідковується на стародавніх скульптурах.
На Сході фітнес розвивався більше як мистецтво руху (популярна зараз китайська система оздоровчих тренувань "Ушу" з його різновидами, так само, як і система іншої східної фізичної культури - йога) - це філософія, ціла система стародавніх заповідей, наука про життя в єдності з природою, які в тій чи іншій мірі пов'язані з медитацією.

Поділ[ред.ред. код]

За методиками більшості провідних наукових та спортивних інститутів світу, фітнес, як фізична культура поділяється за такими напрямками:

Фізіологія Здоров'я, як комплекс Навички Спорт

Комплексна фітнес-програма розробляється окремо для кожної людини з урахуванням на фізичні та моральні показники даної особи, її тренованість, наявність чи відсутність необхідних вмінь та навичок [1], її вік [2], фізіологічні й фізичні потреби [3], розумові та емоційні особливості, стан кожної з життєвих систем організму та загальний стан здоров'я. розпорядок дня та щоденна фізична активність.

Менопауза та фітнес[ред.ред. код]

Період менопаузи в жінок асоціюється та відчувається як безліч неприємних фізіологічних, фізичних, емоційних та гормональних збоїв, порушення сну, больові симптоми та зниження імунітету. Активні помірні фізичні вправи надають можливість полегшити або навіть усунути негативні відчуття та почуття цього перехідного періоду, що позитивно впливає на всі показники життя жінки [4].

Дивись також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. «Skill-related physical fitness essential for sports success». Архів оригіналу за June 2011. 
  2. «The elderly have specific fitness requirements». 
  3. «A targeted fitness program can increase Bone Integrity». 
  4. Bailey, Allison MD (September–October 2009). «Menopause and physical fitness». The North American Menopause Society 16 (5). с. 856–857.