Фітнес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Фі́тнес (англ. fitness — пристосованість, здатність до витривалості) — це напрямок масової, спортивної й оздоровчої фізичної культури, який спрямований на покращення загального стану організму людини, його тренованість та здатність опиратись негативним впливам зовнішнього середовища шляхом виконання простих та комплексних вправ в музичному супроводі чи у визначеному такті, допомагає в корекції форм та ваги тіла та дозволяє закріпити досягнуті результати.

Вправи у воді, як різновид фітнесу

Виділяють п'ять основних компонентів фітнесу: сила, витривалість, аеробні навантаження (серцевосудинна витривалість), гнучкість та загальна особиста гігієна (правильне харчування, розпорядок дня, відпочинок, особиста гігієна, гігієна навколишнього середовища та праці…), що робить його практичною реалізацією науки «Валеології».

Фітнес тренування у Голлівуді[1]
Виступ представниці фітнес-клубу

Історія виникнення[ред.ред. код]

Фітнес, як спортивно-суспільна наука, виник в стародавні часи, і мав назву «фізична культура», який абсолютно жодним чином не торкався змагального поняття «спорт» і відповідав виключно за комплексний розвиток здоров'я, духовності, працездатності, ментальності та соціальності тієї чи іншої людини.

Паралельно, але окремо один від одного, розвивалися два типи фітнесу — європейський (після 1492 року — євро-американський) та східний.

В основі різниці систем фізичної культури Сходу та Заходу лежать відмінність менталітетів, філософій, національних особливостей, які виразилися й в області фізичних вправ та технік, різні механізми керування рухами.

Джерелами західного мистецтва руху були танці, які прийшли з ритуалів, з психофізичного досвіду архаїчної людини пізнавати свою сутність та лікувати себе й своїх одноплемінників. Також, задіяно тут раціональний функціональних підхід (фізичні вправи спрямовані на покращення фігури та функціонування серцево-судинної системи).

В європейській системі фітнесу принциповою була та залишається естетика тіла, якій багато уваги приділяли та проробляли в Стародавній Греції та Стародавньому Римі, що яскраво прослідковується на стародавніх скульптурах.

На Сході фітнес розвивався більше як мистецтво руху (популярна зараз китайська система оздоровчих тренувань «Ушу» з його різновидами, так само, як і система іншої східної фізичної культури — йога) — це філософія, ціла система стародавніх заповідей, наука про життя в єдності з природою, які в тій чи іншій мірі пов'язані з медитацією.

Поділ[ред.ред. код]

За методиками більшості провідних наукових та спортивних інститутів світу, фітнес, як фізична культура поділяється за такими напрямками:

Фізіологія Здоров'я, як комплекс Навички Спорт

Комплексна фітнес-програма розробляється окремо для кожної людини з урахуванням на фізичні та моральні показники даної особи, її тренованість, наявність чи відсутність необхідних вмінь та навичок[2], її вік[3], фізіологічні й фізичні потреби[4], розумові та емоційні особливості, стан кожної з життєвих систем організму та загальний стан здоров'я. розпорядок дня та щоденна фізична активність.

Менопауза та фітнес[ред.ред. код]

Період менопаузи в жінок асоціюється та відчувається як безліч неприємних фізіологічних, фізичних, емоційних та гормональних збоїв, порушення сну, больові симптоми та зниження імунітету. Активні помірні фізичні вправи надають можливість полегшити або навіть усунути негативні відчуття та почуття цього перехідного періоду, що позитивно впливає на всі показники життя жінки[5].

Цікаві факти[ред.ред. код]

Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Оксана Гришина
Searchtool.svg Фото Оксани Гришиной - переможниці IFBB Olympia в 2014 р на сайті SPORTWIKI
  • Абсолютною чемпіонкою у фітнес-бікіні на Arnold Classic Europe-2014, який проходив у вересні 2014 року у Мадриді, стала українка Ольга Вязметінова / Olga Vyazmetinova[6][7][8] киянка, народилася 26 грудня 1984 року, з трьох років навчалася у школі Дерюгіних у Вікторії Безсонової[9][10].
  • Поняття фітнесу як значення функції пристосованості використовується в генетичних алгоритмах вирішення задач оптимізації.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Фітнес в Одесі

Wikiversity-logo.svg Фітнес для літніх (Fitness for seniors)