Фітоплазмоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Фітоплазмоз, або столбур.

Біологія патогена[ред. | ред. код]

Переносником інфекції є цикадки[1].

Навесні через 2-7 днів після харчування на заражених бур'янах цикадки набувають здатність передавати інфекцію рослинам томату, або іншим пасльоновим.

Джерела інфекції[ред. | ред. код]

Зимує фітоплазма в кореневищах уражених бур'янів і інших багаторічних рослин, наприклад, берізка, осот, подорожник, звіробій, бузина та ін.

Симптоми[ред. | ред. код]

Симптоми столбура — антоціаноз, подовження квітконіжок, деформація квіток і плодів. Часточки листя дрібні, хлоротичні, часто з рожевим або фіолетовим відтінком. Квітки деформовані: чашолистки розрослися, часто зрощені; внутрішні частини квітки зредуковані — товкач укорочений, тичинки недорозвинені, пелюстки меншого розміру, знебарвлені або зеленого забарвлення. Плоди одеревенілі. На розрізі їх видно білу, сильно розвинену судинну тканину. На поверхні кореня численні тріщини, кора набуває бурий відтінок, спостерігається сильне одеревіння внутрішніх тканин кореня.

Шкідливість[ред. | ред. код]

Ушкодженість столбура полягає у зменшенні врожаю і зниженні вмісту сухих речовин, що призводить до погіршення товарної якості плодів.

Агротехнічні заходи[ред. | ред. код]

Знищення бур'янів — резерваторів фітоплазми поблизу полів, у тому числі і гербіцидами. Їх застосовують до появи сходів культури або після появи сходів.

Обприскування рослин інсектицидами (АКТАРА, ВДГ, КАРАТЕ ЗЕОН, МКС) для знищення імаго цикадок в період їх появи у відкритому ґрунті. У південних регіонах період обробок в полі припадає на період з 10 по 30 травня. У розсадних теплицях слід рослини обприскувати інсектицидами перед висадкою їх у поле.

Як фітоплазма перетворює арабідопсис на зомбі[ред. | ред. код]

Фітоплазма — внутрішньоклітинний паразит рослин, який змінює вигляд і специфічні риси своїх господарів на свою користь. Вона перетворює квітки в листя, викликає хворобливе розростання пагонів, збільшуючи привабливість рослини для комах — переносників фітоплазми. При цьому захворіла рослина втрачає здатність до розмноження і гине. У ході експериментів з різними лініями арабідопсису вдалося розшифрувати молекулярний механізм, за допомогою якого фітоплазма перепрограмовує рослини для своїх потреб.[2]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Цикадки (лат. Cicadellidae) — велика родина напівжорсткокрилих комах, що нараховує близько 20000 видів. Звичайно близько 1 см в довжину (від 2 до 30 мм)
  2. Наймарк Е. Как фитоплазма превращает арабидопсис в зомби [1]

Посилання[ред. | ред. код]

Приклади уражень фітоплазмою[ред. | ред. код]